WYSIWYG Web Builder
"Czytamy, polecamy" - konkurs czytelniczo - filmowy
"Czytamy, polecamy" - konkurs czytelniczo - filmowy
10/10/2019
Lubisz czytać, podziel się z innymi swoją pasją, opowiedz o ważnej dla Ciebie książce w formie filmowego spotu. Zrealizuj go w dowolnej formie: fabuły, animacji. Projekt nie może przekroczyć 30 sekund. Termin zgłoszenia pracy upływa 15 grudnia 2019 r. Szczegóły w Regulaminie, u nauczycieli polonistów, w bibliotece. Zgłoszenie pracy jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na upublicznienie jej na stronie facebook szkoły i Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Nagrody czekają.
Regulamin konkursu do pobrania tutaj.

Informacja na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów
08/10/2019
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem opracowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowejna temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów. Pobierz informator.
Matematyka przy kawie
Matematyka przy kawie
28/09/2019
Matematyka przy kawie? – dlaczego nie!
Z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia oraz nadchodzącego Dnia Kawy dzisiejsze lekcje matematyki w sali nr 19 odbywały się przy kawce.
Już sam aromat kawy pobudza umysł… oczywiście do nauki matematyki J.
Dzisiejsza porcja wiedzy „weszła więc nam do głowy sama”
Może powtórzymy takie lekcje częściej, nie tylko z okazji Dnia Kawy?

Dzień Języków Obcych
Dzień Języków Obcych
27/09/2019
W związku z przypadającym na dzień 26 września Europejskim Dniem Języków w naszej szkole jak co roku hucznie obchodzone było to święto. Celem głównym jest zwrócenie szczególnej uwagi na znaczenie nauki języków oraz poprawienie szacunku dla wszystkich języków używanych na świecie. Chcąc przybliżyć kraje angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego obszaru językowego przebyliśmy podróż po całym świecie. Dla urozmaicenia obchodów Dnia Języków w naszej szkole prócz tradycyjnych stoisk przygotowaliśmy krótką część artystyczno-rozrywkową w wykonaniu uczniów. W tym roku można był dowiedzieć się o historii, kulturze a także posmakować tradycyjnych potraw z Anglii, Rosji, Niemiec, Szwajcarii, Australii, Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Druga część prezentacji była wielką ucztą dla ucha. Wysłuchaliśmy piosenek i wierszy w języku angielskim , niemieckim i rosyjskim. Ostatnim ocenianym elementem był quiz, podczas którego 2 osobowe ekipy mogły pochwalić się swoją wiedzą teoretyczna. Było smacznie, kolorowo, radośnie, międzynarodowo oraz baaardzo ciekawie. Rozstrzygniecie konkursu już wkrótce. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy! Pomysłodawczyniami jak co roku były p. B.Hodyra oraz p. M.Makowska
Zaproszenie na spotkanie z dyrektorem i wychowawcami klas pierwszych
19/08/2019
Drodzy Rodzice i przyszli uczniowie klas pierwszych w Zespole Szkół w Olsztynku, rok szk. 2019/20 jest szczególnie ważny dla Państwa dzieci - uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczną naukę w murach Naszej Szkoły. Jestem przekonana, że wsparcie wychowawców
i nauczycieli, a także dobra atmosfera do nauki i bezpieczne warunki w szkole, w pełni wdrożą Wasze dzieci do dalszej pracy i nauki w szkole ponadpodstawowej.

Szczególnie dziękuję Wam Drodzy Rodzice za zaufanie, jakim obdarzyliście nas powierzając nam swoje dzieci. Czujemy się odpowiedzialni za nauczanie Waszych dzieci, to edukacja i wychowanie w szkole jest dla Nas nauczycieli najważniejsze.

Zanim zabrzmi pierwszy dzwonek zapraszam Rodziców przyszłych uczniów klas pierwszych w Liceum Ogólnokształcącym, w Technikum Hotelarsko-Gastronomicznym oraz w Branżowej Szkoły I Stopnia w Olsztynku na spotkanie z dyrektorem i wychowawcami, które odbędzie się 27 sierpnia 2019 r. o godz. 16:00 w sali gimnastycznej, ul. Klikowicza 4  w Olsztynku.

Życzę Państwu spokojnych i słonecznych dni trwającego letniego wypoczynku.
Serdecznie zapraszam

Ewa Orłowska
Dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku.

Rekrutacja uzupełniająca
Rekrutacja uzupełniająca
12/07/2019
Zespół Szkół w Olsztynku prowadzi rekrutację uzupełniającą do 6 sierpnia 2019 roku. Więcej szczegółów po kliknięciu na grafikę.
Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019
Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019
21/06/2019
Nadszedł długo oczekiwany przez nas dzień zakończenia roku szkolnego 2018/2019.
Gratulujemy wszystkim, którzy uzyskali promocję do następnej klasy.
W szczególny sposób gratulujemy Tym, którzy otrzymali ją z wyróżnieniem.
A są to:
Karol Żmijewski
Magdalena Plewka
Piotr Król
Wiktoria Trochim
Martyna Jakubowska
Martyna Kaczmarczyk
Magdalena Malewicz
Oliwia Osowska
Wiktoria Rosińska
Wiktor Michalski
Anna Świtalska
Weronika Śmigielska
Aleksandra Milewska
Sandra Piecka
Bartosz Purzycki
Michał Jaworski

Prezes Rady Ministrów przyznaje corocznie stypendia uczniom, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazującym szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy, wyniki co najmniej dobre.


Najwyższą średnią ocen w I Liceum Ogólnokształcącym osiągnął Karol Żmijewski, a w Technikum Hotelarsko – Gastronomicznym Weronika Śmigielska. Są to uczniowie nominowani do Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Gratulujemy tego szczególnego wyróżnienia.


Również Starosta Olsztyński wyróżnia najbardziej pracowitych i zdolnych uczniów fundując Nagrodę Starosty Olsztyńskiego „Młodzi i zdolni”.

Nie będzie chyba zaskoczeniem, że otrzymuje ją ta niepowtarzalna dwójka oraz   Michał Jaworski z Branżowej Szkoły I Stopnia. Brawa!
**********************************
Czy pamiętacie początek roku szkolnego, gdy po raz kolejny przekraczaliśmy mury szkoły? Z żalem myśleliśmy o minionych wakacjach, a następne wydawały się tak odległe. Nic jednak nie trwa wiecznie! Nawet rok szkolny! Oto znów jesteśmy na finiszu! Czas na odpoczynek!
W czasie najatrakcyjniejszej nawet zabawy podczas wakacji nie  zapomnijcie o rozwadze i ostrożności.
Życzymy dobrego, bezpiecznego wypoczynku, odprężenia psychicznego oraz wielu bogatych przeżyć w okresie wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu!

Harmonogram matur ustnych i pisemnych w roku szkolnym 2018/2019
Harmonogram matur ustnych i pisemnych w roku szkolnym 2018/2019
01/04/2019
Prosimy zapoznać się z terminarzem matur 2019 - egzaminy pisemne i ustne
Do maturzystów
Do maturzystów
07/05/2019
Maj. Nieśmiało zakwitły kasztany. A więc matura. Egzamin dojrzałości krok w dorosłość. Życzymy naszym maturzystom aby zmagania nad arkuszami z języka polskiego, matematyki i innych przedmiotów były owocne. Emocje i przeżycia, które towarzyszą tym egzaminom niech pozostaną z Wami jako wyjątkowe wspomnienia, do których będziecie wracać po latach. I do tego jaki był temat na języku polskim, i do numerka stolika, przy którym siedzieliście, i która to była ławka pierwsza czy ostatnia, i czy była ładna pogoda, i czy wynik na świadectwie z OKE spowodował, że był to najwspanialszy dzień w Waszym życiu.
A tymczasem
powodzenia!
Pożegnanie maturzystów
Pożegnanie maturzystów
26/04/2019
Drodzy Maturzyści – jeszcze tak niedawno – nasi koledzy ze szkolnej ławki. Dziś przekraczacie próg życia, który nazywa się NIEZNANE. Z każdym dniem będziecie wchodzić w świat ludzi dorosłych. Kolorową krainę młodzieńczych marzeń coraz częściej przesłaniać będzie codzienność dorosłości.
Chcielibyśmy, abyście zabrali stąd:
wiedzę – która będzie przewodnikiem na kolejnych ścieżkach edukacji,
wartości – które wskażą właściwe kierunki życiowych wyborów,
wspomnienia – które będą korzeniami Waszego rozwoju,
trudne doświadczenia – które będą Waszą siłą w zmaganiach z rzeczywistością.
Życzymy Wam radości zasiewu, wytrwałości oczekiwania i najpiękniejszych zbiorów tam, gdzie codziennie zostawicie swoje serce, swój umysł i swoje siły.
Życzymy niepokoju, który nie pozwala trwać bezczynnie; szerokiego spojrzenia, które pomaga dostrzegać prawdy ukryte, i takiej radości, przy której smutek zamiera i pragnień tak czystych, że od nich niebo błękitnieje.
Zakończenie Szkolnego Turnieju Piki Siatkowej Chłopców 2018/2019
Zakończenie Szkolnego Turnieju Piki Siatkowej Chłopców 2018/2019
04/04/2019
Zakończyły się rozgrywki o mistrzostwo szkoły w piłce siatkowej chłopców. Po zaciętej rywalizacji i wysokim poziomie wszystkich spotkań , mistrzem szkoły została reprezentacja klasy III LO w składzie: Lewandowski Marcin, Wojtaś Tomasz, Ożóg Arek, Skłodowski Filip, Biskupski Gracjan, Sosnowski Patryk i Kuciński Szymon. II Miejsce zajęła reprezentacja klasy IV TH w składzie: Sochocki Kamil, Drzewiecki Adrian, Prskało Martin, Szymański Tomasz, Purzycki Bartek i  Orłowski Kamil. Natomiast miejsce III zajęła drużyna klasy III ZSZ w składzie: Mikina Patryk, Mikina Daniel, Karolewski Damian, Kędzierski Dawid, Kłos Dominik, Kuciński Jarek, Świder Adam oraz gościnnie Cholewa Magda.
Wszystkim wygranym gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku

MECZE FINAŁOWE
I PÓŁFINAŁ: IV TH- III ZSZ   2:1 (23:25, 25:15, 15:6)
II PÓŁFINAŁ:   III LO  –  II LO:      2 : 0  ( 25 : 22, 25 : 19 )
MECZ O III m.:
I LO  - III ZSZ:      o : 2 ( 12 : 25, 20 : 25 )
FINAŁ:
III LO – IV TH :        2 : 1 ( 15 : 25,  25 : 18, 15:13 )


WYNIKI KOŃCOWE

1 MIEJSCE:    KLASA III LO


2 MIEJSCE:  KLASA IV TH


3 MIEJSCE:  KLASA III ZSZ


4 MIEJSCE: KLASA I LONAUCZYCIELE WYCHOWANIE FIZYCZNEGO
II Szkolny Turniej Szachowy
22/03/2019
Zapraszam wszystkich chętnych do wzięcia udziału w II Szkolnym Turnieju Szachowym.
Termin zgłoszenia do 27.03.2019r.W jakiej formie zostanie rozegrany turniej, zależało będzie od liczby zgłoszonych zawodników. Zapraszam dziewczęta i chłopców. Będą nagrody oraz dobre oceny z w-f i matematyki. Najlepsi pojadą na Turniej Powiatowy w Biskupcu.
Zgłoszenia do pana Bogdana Sternickiego i nauczycieli matematyki.

Szkolny Turniej Piki Siatkowej Chłopców 2018/2019
19/03/2019
W związku z tym, że do turnieju zgłosiło się 6 drużyn, drogą losowania zostały utworzone dwie grupy:
grupa „A” (III LO, III ZSZ, I ZSZ)
grupa „B” ( IV TH, II LO, I LO).
W grupach drużyny grają systemem każdy z każdym, do półfinałów awansują dwie pierwsze drużyny z każdej grupy. Następnie rozegrają mecze półfinałowe, drużyna z I miejsca w grupie A, z drużyną z II miejsca w grupie B, i drużyna z I miejsca  grupie B, z drużyną z II miejsca w grupie A. Drużyny, które zajęły w grupie trzecie miejsca zagrają o miejsce V.

TERMINARZ ROZGRYWEK GRUPOWYCH

1.III LO – III ZSZ            gr. A ŚRODA 20.03.        5 GODZ. LEKCYJNA
2. III LO – I ZSZ             gr. A PIĄTEK   22.03.      2 GODZ. LEKCYJNA
3. III ZSZ – I ZSZ           gr. A WTOREK  26.03.    5  GODZ. LEKCYJNA

1.IV  TH
II LO         gr. B ŚRODA  20.03.       7  GODZ. LEKCYJNA
2.I LO – IV TH           gr. B WTOREK 26.03.      7 GODZ. LEKCYJNA
3.II LO – I LO            gr. B   WTOREK  26.03.     8 GODZ. LEKCYJNA
V Ogólnopolski Festiwal Twórczości Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku przeszedł do historii.
V Ogólnopolski Festiwal Twórczości Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku przeszedł do historii.
15/03/2019
V Ogólnopolski Festiwal Twórczości Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku przeszedł do historii.
Dziękujemy artystom za wrażenia, emocje i przeżycia, które stały się naszym udziałem.Wszyscy jesteście wygrani, bo robicie coś, co wzbogaca życie drugiego człowieka i dzielicie się z nami czymś, co jest bezcenne – swoim talentem. Dziękujemy opiekunom artystów za trud włożony w szlifowanie tych talentów.

W tym roku wykonawcy utworów barda solidarności przyjechali do nas z: Olsztynka, Świątek, Biskupca, Kętrzyna, Olsztyna, Garbna, Wielbarka, Dobrego Miasta, Górowa Iławeckiego, Nowego Miasta Lubawskiego, Ostródy, Malborka, Prabut, Zajeziorza, Klonowa, Warszawy.
Usłyszeliśmy  oczywiście „Mury”, ale również „Między nami”, „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”, czy „Muchę w szklance lemoniady”. Nie zabrakło „Obławy”, „Kantyczki z lotu ptaka”. Zabrzmiał też „Prosty człowiek” czy „Warchoł”.
Występów zobaczyliśmy około 30, ale artystów na scenie pojawiło się 90.
Konkursowi piosenki towarzyszył konkurs plastyczny. Prace plastyczne napłynęły z: Olsztynka, Dobrego Miasta, Waplewa, Górowa Iławeckiego, Smolajn, Wiskitek, Prabut, Oławy, Stalowej Woli.
Są to portrety lub rzeźby Jacka Kaczmarskiego, ale dotarły również prace przedstawiające interpretację danego utworu, czy powieści.

Występy artystów oceniało jury w składzie:

Agata Wilińska – absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, w której klasę dyrygentury chóralnej ukończyła z wyróżnieniem. Od roku 1990 prowadzi chóry w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie. Zespoły pod jej kierownictwem zdobywały   nagrody na prestiżowych konkursach w kraju i za granicą m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Słowacji , Macedonii i we Włoszech. Za swoją działalność artystyczną  i pedagogiczną została wyróżniona najwyższym wyróżnieniem przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Brązowym Medalem „Gloria Artis”
Katarzyna Kropidłowska – śpiewająca aktorka. Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. W zespole Teatru Jaracza od 2002 roku.
Katarzyna Waluk – Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Olsztynku. Animator życia kulturalnego naszego miasta i okolicy.
Janusz Ciepliński – Dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dywitach,  która powstała jako pierwsza tego typu szkoła w kraju. Muzyk,  instrumentalista,  kompozytor  i  autor tekstów. Zaangażowany w działalność społeczną i kulturalną regionu.

Wyniki V Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Jacka Kaczmarskiego. Edycja XII. Olsztynek 2019


KATEGORIA PRACA PLASTYCZNA


I MIEJSCE

Karolina Kowalska – Szkoła Podstawowa w Górowie Iławeckim

II MIEJSCE

Natalia Majewska – „Potęga patriotyzmu” – Zespół Szkół Rolniczych im. Biskupa I. B. Krasickiego w Smolajnach

III MIEJSCE

Nie przyznano

WYRÓŻNIENIE

Helena Mościbrodzka – „Ze sceny” – Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Oławie
Grzegorz Sobkiewicz – „A śpiewak także był sam” – PSP nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli

KATEGORIA PIOSENKA szkoły podstawowe


I MIEJSCE

Jasińska Julia – „Źrodło” – Szkoła Podstawowa nr 1 w Malborku
Akompaniament: Robert Jasiński – gitara

II MIEJSCE

Szymon Sobczak – „Między nami” – Szkoła Podstawowa w Górowie Iławeckim

III MIEJSCE

Oliwia Ciechacka – „Modlitwa o wschodzie słońca” Szkoła Podstawowa nr 2 w Biskupcu

WYRÓŻNIENIE

Zespół JEDYNECZKI – „Mury” – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kętrzynie

Paulina Prokop – „Krzyk” – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

Akompaniament: Izabela Kadelska – gitara akustyczna.

KATEGORIA PIOSENKA szkoły ponadpodstawowe i młodzież starsza


I MIEJSCE

Aleksandra Lewicka – „Powrót” –
Zespół Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim
Akompaniament: Wiktoria Deredas – fortepian

II MIEJSCE

Zespół FENIKS – „Mury” – Liceum CN – B im. Cichociemnych w Olsztynie

III MIEJSCE

Viktoria Brzozowska, Magdalena Torhan i Albert Trzaskowski – kontrabas, fortepian, instrumenty perkusyjne
– „Kantyczka z lotu ptaka” – Zespół Szkół w Dobrym Mieście

WYRÓŻNIENIE

Aleksandra Jeznach – „Obława” –
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.
Akompaniament: Konrad Karanowski – gitara elektryczna

Wojciech Wajc – „Prosty człowiek” – Zespół Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim

The Whiplash – Maksymilian Grzeszczak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku – gitara akustyczna, Irwin Podolak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im Noblistów Polskich w Olsztynku – gitara klasyczna, Adam Kozłowski z Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Adama Mickiewicza w Olsztynie – instrumenty perkusyjne – „Mury”
Środowy apel
Środowy apel
17/03/2019
W środę 13 marca odbył się apel, którego głównym celem było rozdanie dyplomów i nagród za wydarzenia, konkursy i przedsięwzięcia jakie odbyły się w ostatnim czasie. Gościem specjalnym apelu była dr Jolanta Nowosielska – dziekan Wydziału Nauk Humanistyczno – Społecznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Olsztynie. Jej wizyta związana była z IV Warmińsko-Mazurskim Dyktandem z Korczakiem 2019 – konkursem ortograficznym, w którym brała udział klasa III LO.
Żywa lekcja historii – spotkanie z Sybirakami oraz wspomnienie Żołnierzy Wyklętych
Żywa lekcja historii – spotkanie z Sybirakami oraz wspomnienie Żołnierzy Wyklętych
14/03/2019
1 marca 2019 r. uczniowie klasy I LO i I THG uczestniczyli w apelu zorganizowanym z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych.  Uroczystość przygotowali uczniowie klasy II LO oraz SP nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku. Szczególnymi gośćmi młodzieży byli  członkowie Związku Sybiraków w Olsztynku  - pani Regina Adamczyk, pan  Tadeusz Cyronek, pani  Leokadia Tyszkiewicz oraz nauczyciel historii i autor wielu książek o Olsztynku - pan Bogumił Kuźniewski.
W trakcie apelu uczniowie  przedstawili wzruszające wspomnienia Sybiraków, od zsyłki poprzez życie codzienne, aż do powrotu na ojczystą ziemię. Następnie przypomniano dzieje  żołnierzy yyklętych - żołnierzy niezłomnych, skazanych po wojnie na hańbę, a potem zapomnienie. Wielu z nich torturowano i zamordowano, spoczęli w bezimiennych mogiłach nie doczekawszy wolnej Polski, o którą walczyli. Uczczono pamięć Sybiraków i Żołnierzy Wyklętych apelem pamięci. Następnie miejsce i rolę Sybiraków i żołnierzy wyklętych w polskiej historii przybliżył młodzieży pan Bogumił Kuźniewski. W kolejnej części spotkania  goście opowiadali o swoich przeżyciach związanych z deportacją na Sybir. Były to bardzo ciekawe i smutne historie ludzi, którzy żyją wśród nas. Opowiadane przez nich przeżycia z pobytu na nieludzkiej ziemi wywołały w oczach słuchających łzy wzruszenia.
Spotkanie wywar
ło na młodzieży duże wrażenie, było lekcją historii, której długo się nie zapomni.
Wyniki Szkolnego Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt
Wyniki Szkolnego Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt
11/03/2019
W czwartek 7 marca zakończył się turniej piłki siatkowej dziewcząt. Zapoznaj się z wynikami.
IV Warmińsko-Mazurskie Dyktando z Korczakiem
IV Warmińsko-Mazurskie Dyktando z Korczakiem
03/03/2019
Dzień Języka Ojczystego obchodzony w lutym, przypomina jak wielkim dziedzictwem kulturowym jest język, którym posługujemy się na co dzień. Klasa III LO zmierzyła się z trudną polską ortografią na IV Warmińsko Mazurskim Dyktandzie z Korczakiem, organizowanym przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną im. Janusza Korczaka w Warszawie. Wyniki niebawem, trzymamy kciuki za uczestników.
G.Niestępska
D. Walter-Obrębska

Audycja o Festiwalu Twórczości Jacka Kaczmarskiego w Radio Olsztyn
Audycja o Festiwalu Twórczości Jacka Kaczmarskiego w Radio Olsztyn
28/02/2019
Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą przygotowała Monika Szczygło. Audycja ma tytuł "piosenka z tekstem" i jest o Festiwalu Twórczości Jacka Kaczmarskiego.
Szkolny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt 2018/2019
20/02/2019
Od najbliższego wtorku, czyli 26. lutego  2019 r. zaczynamy
Szkolny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt 2018/2019  

TERMINARZ ROZGRYWEK

1.III LO
I LO   WTOREK 26.02., 7 GODZ. LEKCYJNA. (LO)
2.IV TH – II LO   WTOREK 26.02., 8 GODZ. LEKCYJNA (ZAMEK)
3. IV TH – I LO  ŚRODA 27.02., 8 GODZ. LEKCYJNA (ZAMEK)
4. IV TH – III LO  CZWARTEK 28.02., 8 GODZ. LEKCYJNA (ZAMEK)
5. II LO – I LO  PIĄTEK 01.03., 1 GODZ. LEKCYJNA (LO)
6. III LO – II LO  PIĄTEK 01.03., 2 GODZ. LEKCYJNA (LO)
W nawiasach podane są sale gimnastyczne, w których rozegrane zostaną poszczególne mecze.
Mecz trwa do dwóch wygranych setów ( sety do 25 pkt., ewentualny     tie-break do 15 pkt.).
Punktacja: zwycięstwo 2:0 – 3 pkt, 2:1 – 2 pkt., porażka 1:2 – 1pkt., porażka 0:2 – 0 pkt. W przypadku równej ilości punktów decyduje mecz bezpośredni, zaś w przypadku dalszej równości bilans setów i ewentualnie małych punktów.
Pierwsze trzy drużyny dostają medale ufundowane przez UKS „Awiator”. W przypadku nieścisłości lub błędów w terminarzu prosimy o kontakt z organizatorami.

Nauczyciele Wychowania Fizycznego


Bogdan Sternicki

       Grzegorz Rudziński
Apel podsumowujący pierwszy semestr
Apel podsumowujący pierwszy semestr
06/02/2019
W środę w sali gimnastycznej Liceum odbył się apel, na celu którego było posumowanie pracy szkoły w pierwszym semestrze. Pod uwagę brano oceny, frekwencję, czytelnictwo, aktywność szkolną i pozaszkolną. Kilka zdjęć z tego wydarzenia można obejrzeć w Galerii.
Szkolny Turniej Siatkówki Dziewcząt 2019
08/02/2019
Od poniedziałku 11 lutego do piątku 15 lutego 2019 r. nauczyciele wychowania fizycznego przyjmuję zgłoszenia żeńskich drużyn klasowych do Szkolnego Turnieju Siatkówki Dziewcząt 2019. Turniej rozpocznie się od poniedziałku 18 lutego 2019 r..Regulamin i system rozgrywek zostanie dostosowany do ilości zgłoszeń. 

Nauczyciele Wychowania Fizycznego

Happening "Stop Nienawiści"
Happening "Stop Nienawiści"
18/01/2019
Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce 13 stycznia 2019r. w Gdańsku sprowokowały społeczność szkolną ZS w Olsztynku do działania. W piątek 18 stycznia 2019r. Zorganizowano happening pod hasłem "Jestem PRZECIW nienawiści, nietolerancji, przemocy i agresji". Zebrani uczcili minutą ciszy tragicznie zamordowanego Pawła Adamowicza - Prezydenta Gdańska oraz złożyli znicze pod jego wizerunkiem. W tle rozbrzmiewały wciąż aktualne słowa Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat". Młodzież z Samorządu Uczniowskiego ułożyła mur ze słów, wobec których wyraża pogardę i niechęć, a następnie, według scenariusza spotkania, miała ten mur symbolicznie zburzyć, ale.. zrobił to wiatr. Przypadek, zrządzenie losu a może tak miało być? Chyba tak miało być, jakby kontra do słów cytowanego w tym czasie przez młodzież wiersza Wisławy Szymborskiej "Nienawiść". Na koniec happeningu każdy z obecnych otrzymał kartkę, na której napisał jedno, najważniejsze słowo, które przyczepił do tablicy symbolizującej brak zgody dla nienawiści, nietolerancji, przemocy i agresji. Powstało piękne, pełne pozytywnej energii dzieło całej społeczności szkolnej, w którym najczęściej pojawiło się słowo MIŁOŚĆ !!! Tak, miłości nigdy nadmiar.
Jasełka 2018
Jasełka 2018
04/01/2019
W ZS w Olsztynku atmosfera Świąt Bożego Narodzenia unosiła się od kilku tygodni. Ubieraliśmy wspólnie choinki, ozdabialiśmy wnętrza, uczestniczyliśmy w Jarmarku Świątecznym, braliśmy udział w wielu świątecznych akcjach charytatywnych, m. in. - Szlachetna Paczka, Góra Grosza, Zbiórka Żywności, Pomoc Dzieciom z Litwy Kulminacją przygotowań był uroczysty apel przygotowany przez Samorząd Uczniowski, który odbył się w ostatnim roboczym dniu roku kalendarzowego, czyli 21 grudnia. Apel prowadzili: Martyna Kaczmarska  (kl. II LO)  i Szymon Jankowski (kl. II THG)., przewodnicząca SU, Dominika Lisowoska przekazała życzenia świąteczno-noworoczne,  a całość opracowała Pani Monika Pukis. Bardzo szczególnym akcentem rozpoczynającym spotkanie było przekazanie Światełka Betlejemskiego przez harcerzy Naszej szkoły. Następnie społeczność szkolna wspólnie śpiewała kolędy i piosenki świąteczne, wręczono szereg nagród i podziękowań dla uczniów i nauczycieli, m. in. nagrody Dyrektora za 100% frekwencję,  nagrody w konkursach:  "STROIK ŚWIĄTECZNY - podziel się swoim talentem z potrzebującymi", "Matematyka w sztuce, sztuka w matematyce";  za zebranie NAJWIĘKSZEJ GÓRY GROSZA w XIX edycji ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza", za udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki żywności, za  pomoc dla domu dziennej opieki osób starszych. Wręczono również statuetkę za wybitną postawę wolontariacką. Na zakończenie apelu przestawiono prezentację z realizacji całorocznego projektu bibliotecznego w ramach  "Narodowego programu rozwoju czytelnictwa", który koordynowała Pani Dorota Walter-Obrębska. Takie pożegnanie Starego Roku dodało wszystkim wiele pozytywnej energii, która z pewnością wystarczy na cały 2019 rok.

Pozdrawiam
Ewa Podhajna

Matematyka w sztuce - sztuka w matematyce
Matematyka w sztuce - sztuka w matematyce
21/12/2018
W grudniu zakończył się

PROJEKT EDUKACYJNY

MATEMATYKA W SZTUCE, SZTUKA W MATEMATYCE

Projekt przeznaczony by
ł dla uczniów Zespołu Szkół w Olsztynku.
Uczniowie, kt
órzy przystąpili do projektu, mieli za zadanie wykonanie pracy, w której dominującymi elementami były figury geometryczne.
Forma pracy by
ła dowolna. Mógł to być obraz, rzeźba, kompozycja przestrzenna lub inna forma, jaka tylko wpadła młodzieży do głowy. J
Spos
ób wykonania pracy też był dowolny. Mogło to być malarstwo, grafika, grafika komputerowa, rzeźbienie w glinie, gipsie, konstelacje z drutu, haft, wyklejanki, wyszywanki itp.
Wszystkie prace godne by
ły podziwu. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością

Za najpi
ękniejsze, najbardziej matematyczne prace uczniowie otrzymali nagrody.
Więcej szczegółów tutaj!!!

Czytanie łączy pokolenia
Czytanie łączy pokolenia
04/12/2018
Słowami Marka Grechuty:
"Błądź po stronicach książek, to ich czerń i biel
Wskażą ci jeszcze niejeden piękny cel"
rozpoczęło się klimatyczne spotkanie przy świecach w bibliotece Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku pt."Czytanie łączy pokolenia" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Uczestnikami spotkania byli: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich, uczniowie Zespołu Szkół im. K.C. Mrongowiusza, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przedstawiciele środowiska nauczycieli.
Tego popołudnia została zaprezentowana poezja takich polskich mistrzów słowa jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Wisława Szymborska, Konstanty Ildefons Gałczyński, Zbigniew Herbert, Marek Grechuta, Stanisław Baliński, Lech Konopiński, Ludwik Jerzy Kern oraz ks. Jan Twardowski. Uczestnicy spotkania poznali również twórczość olsztyneckiej poetki Janiny Dobrowolskiej. Nie zabrakło też tekstów Jacka Kaczmarskiego oraz twórczości własnej młodzieży. Recytacje wzbogaciły utwory muzyczne i prezentacja multimedialna
jako ilustracja jednego z wierszy.

W utworach tych ukazane zostało nie tylko piękno i bogactwo ojczystego języka,
ale też polskie krajobrazy, karty z historii, filozofia i radość życia, przewrotność losu, humor
i zabawa słowem. "Błądzeniu po stronicach poezji" towarzyszyły ciekawe rozmowy
o literaturze oraz odkrywanie przez młodszych i nieco starszych czytelników mądrości, urody i wyobraźni, jakie w sobie zawiera świat poetyki.

Magdalena Moroz, Dorota Walter-Obrębska
Doradztwo zawodowe – Straż Graniczna. Handel ludźmi
Doradztwo zawodowe – Straż Graniczna. Handel ludźmi
23/11/2018
W ramach zajęć z doradztwa zawodowego 22 listopada 2018 r. gościliśmy w Zespole Szkół  chorążego SG Barbarę Cwalińską. Zapoznała ona uczniów ze specyfiką służby granicznej, przedstawiła prezentację dotyczącą rozmieszczenia i zadań strażnic w Polsce, omówiła  główne działania pograniczników  i problemy, z jakimi spotykają się każdego dnia. Uczniowie poznali  zasady przyjęcia do służby w Straży Granicznej,  etapy rekrutacji, warunki, jakie musi spełnić kandydat,  jakie są wymagania egzaminu sprawnościowego. Uczniów interesowały  również  zasady wynagrodzeń system awansowania.
Druga cz
ęść spotkania poświęcona była problemowi handlu ludźmi we współczesnym świecie.  Pani chorąży uświadomiła uczniom, że współczesne niewolnictwo również istnieje.  Jego ofiarami bardzo często są osoby wyjeżdżające do pracy za granicą lub młodzi ludzie  poszukujący łatwego i szybkiego zarobku. Bardzo często takie wyjazdy są nieprzemyślane, a decyzje podjęte szybko  kończą się rozczarowaniem i często osobistą tragedią.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I, II i III liceum oraz I, II, III, IV technikum.

Dni Honorowego Krwiodawstwa
Dni Honorowego Krwiodawstwa
22/11/2018
Konkurs na plakat pomujący ideę honorowego krwiodawstwa. Szczegóły na plakacie.
Świadkowie Niepodległości
Świadkowie Niepodległości
22/11/2018
Uczennice Zespołu Szkół, Klaudia Erimus z I klasy LO i Ania Świtalska z I klasy TH-G zajęły II miejsce w Wojewódzkim Konkursie "Świadkowie Niepodległości". Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas Konferencji pn. Polska szkoła w Niepodległej Ojczyźnie w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, zorganizowanej wspólnie z Warmińsko-Mazurskim Kuratorium Oświaty i Warmińsko Mazurską Biblioteką Pedagogiczną. Konferencja była podsumowaniem projektu "Drogi do Niepodległości"pod patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata2017-2021.

Dorota Walter - Obrębska

Stypendyści Prezesa Rady Ministrów
Stypendyści Prezesa Rady Ministrów
19/11/2018
15 listopada 2018 roku w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Naszymi stypendystkami są: Martyna Jakubowska z klasy II LO oraz Sandra Piecka z klasy III THG. Gratulujemy dziewczynom wyników w nauce oraz tego, że znalazły się wśród najzdolniejszej młodzieży w naszym kraju.
TRZYMAJCIE TAK DALEJ !!!!

Maraton Matematyczny Listopad 208
Maraton Matematyczny Listopad 208
16/11/2018
Maraton Matematyczny

13 listopada 2018 spotkaliśmy się na kolejnym już Maratonie  Matematycznym. W towarzystwie wspaniałych ludzi rozwiązywaliśmy różnorodne zadania. W tym roku próbowaliśmy swoich sił  w  trudnych zadaniach, głównie maturalnych. Cały Maraton trwał 2,5 godziny. Zamierzaliśmy pobić rekord w liczbie rozwiązanych zadań – nawiązując do obchodzonego 12 listopada Światowego Dnia Bicia Rekordów – nie udało się … Może następnym razem?
Oprócz rozwiązanych zadań, pogłębionej wiedzy i dodatkowych  umiejętności wynieśliśmy z tego spotkania wspaniały  humor oraz poczucie „dobrze wykonanej roboty”.
A tych, którym zabrakło motywacji, aby spotkać się z nami, zapraszamy na kolejny Maraton Matematyczny – już w lutym 2019.
Do zobaczenia.

Wioletta Żmijewska

i Agnieszka Pawłowska
Jubileusz 100-lecia Niepodległości Polski w Zespole Szkół w Olsztynku
Jubileusz 100-lecia Niepodległości Polski  w Zespole Szkół w Olsztynku
09/11/2018
Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości. Tymi słowami wypowiedzianymi przez  marszałka Józefa Piłsudskiego w Zespole Szkół w Olsztynku rozpoczęto uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Na początku uroczystości przedstawiono biografię i najważniejsze dokonania Mieczysława Norwida Neugebauer dowódcy 6 pułku piechoty Legionów Polskich podczas I wojny światowej. Po oddaniu czci osobom zasłużonym dla polskiej historii w Niepodległościowym Apelu Pamięci  młodzież naszej szkoły zaprezentowała program artystyczny, w którym przedstawiono burzliwe dzieje naszego państwa. Były krótkie filmy, pantomina obrazująca rozbiory Polski,  wiersze, opowieści o dziejach naszego państwa. Każda klasa oraz nauczyciele i goście zaprezentowali znane i lubiane piosenki wojskowe. Po apelu, w obecności przedstawicieli samorządu terytorialnego, nadleśniczych Nadleśnictwa Jagiełek i Olsztynek oraz prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej, na dziedzińcu liceum dokonano uroczystego posadzenia dębu pamięci. Odtąd będzie on niemym świadkiem historii tworzonej przez uczniów, nauczycieli oraz pracowników Zespołu Szkół w Olsztynku.  Następnie marszowym krokiem, śpiewając pieśni patriotyczne, udaliśmy się na Plac św. Piotra, gdzie o godz. 11.11 razem z uczniami pozostałych olsztyneckich szkół, w podniosłej atmosferze, odśpiewaliśmy hymn Polski. Na zakończenie obchodów uczniowie naszej szkoły zaprezentowali nasz narodowy taniec- polonez, a w górę wzniosły się białe i czerwone balony.
Dzi
ękujemy gościom, za to, że swą obecnością uświetnili naszą uroczystość. Dziękujemy również młodzieży Zespołu Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku za tak aktywny udział w obchodach 100-lecia Niepodległości Polski i życzymy wszystkim radosnego świętowania.
100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej
100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej
09/11/2018
W tym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w akcji 100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej. Współtwórcami  projektu byli: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Patronat honorowy nad akcją objął Wojewoda Warmińsko Mazurski Artur Chojecki.  Historycy z olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej wyselekcjonowali i przygotowali listę stu postaci zasłużonych dla sprawy odzyskania oraz utrwalenia niepodległości. 19 października 2018 roku podczas uroczystej gali w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie nasza szkoła otrzymała drzewko dąb pamięci, który ma upamiętniać generała Mieczysława  Neugebauer. Mieczysław Neugebauer urodził się 15 lutego 1884 roku w Rzejowicach  pod  Radomskiem. Jego ojciec miał korzenie niemieckie (pracował jako dyrektor w fabryce w Łodzi), a matka węgierskie. Trzeba jednak przyznać, że Mieczysław Norwid-Neugebauer był stuprocentowym  polskim patriotą. Na znak polskości na pierwszy człon swojego nazwiska przyjął nazwisko Cypriana Kamila Norwida.
W 1907 roku  uko
ńczył Gimnazjum gen. Pawła Chrzanowskiego w Warszawie. Następnie studiował na Wydziale Mechaniki Politechniki Lwowskiej. Uczelnię tę ukończył w 1911 roku z tytułem  inżyniera. Przed I wojną światową był członkiem organizacji wojskowo-niepodległościowych.. W latach 19091910 był naczelnym komendantem Polskiego Związku Wojskowego, a następnie w latach 19101911 komendantem Armii Polskiej. W latach 19141917 był oficerem w Legionach Polskich. Pełnił funkcję dowódcy 6 Pułku Piechoty Legionów. Od 27 kwietnia 1917 roku  obowiązki komendanta pułku łączył z funkcją komendanta III Brygady Legionów Polskich
Od odzyskania niepodleg
łości w listopadzie 1918 roku piastował różne stanowiska dowódcze w Wojsku Polskim , szybko awansował zdobywając kolejne stopnie wojskowe i od 1 grudnia 1924 roku był generałem dywizji i zajmował 14 lokatę w korpusie generałów.
W pa
ździerniku 1925 roku gen. Norwid-Neugebauer został przesunięty do dyspozycji Ministra Spraw Wojskowych, a w grudniu tego roku powołany został na stanowisko I zastępcy szefa Administracji Armii.
By
ł inspektorem armii: we Lwowie, w Toruniu, w Warszawie. W latach 19301932 był ministrem robót publicznych w gabinetach Walerego Sławka i Aleksandra Prystora. 3 września 1939 roku został mianowany szefem Polskiej Misji Wojskowej w Londynie i natychmiast oddelegowano go dla interwencji w sprawie wywiązania się Wielkiej Brytanii z zobowiązań sojuszniczych wobec Polski. Funkcję Szefa Misji Wojskowej sprawował do stycznia 1940 r. Od października 1942 roku do demobilizacji w 1947 roku był Szefem Administracji Polskich Sił Zbrojnych. Po demobilizacji pozostał na emigracji, osiedlając się w Kanadzie. W 1948 roku powstała organizacja o nazwie Koło Generałów i Pułkowników b. Wyższych Dowódców. Jej przewodniczącym został Norwid-Neugebauer. Koło skupiało generałów, którzy opowiedzieli się na emigracji za Prezydentem RP na uchodźstwie Augustem Zaleskim, czyli byli de facto przeciwnikami porządku zaprowadzonego w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Norwid-Neugebauer w ostatnich latach swojego życia poświęcił się twórczości pisarskiej. Jego żoną była Wanda  Norwid-Neugebauer  działaczka społeczna, senator. Miał dwóch synów Józefa oraz Anzelma. Mieczysław Norwid-Neugebauer zmarł 18 października 1954 roku w Toronto w Kanadzie.
9 listopada 2018 roku, podczas uroczystych obchod
ów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w obecności przedstawicieli samorządu terytorialnego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i całej społeczności uczniowskiej dokonano uroczystego posadzenia naszego Dębu Niepodległości, który od dziś będzie niemym świadkiem naszej historii, tej historii, którą będą tworzyć uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.
Seminarium Branżowe w Olsztynku
Seminarium Branżowe w Olsztynku
05/11/2018
26 paździenika 2018 r. w Zespole Szkół w Olsztynku odbyło się Seminarium Branżowe pn. Partnerstwo szkół i pracodawców w kształceniu zawodowym.  Seminarium rozpoczęła Ewa Orłowska, dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku powitaniem przybyłych na seminarium przedstawicieli Warmińsko Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Organu prowadzącego Powiatu Olsztyńskiego, dyrektorów szkół, pedagogów i doradców zawodowych oraz pracodawców.
Warmi
ńsko-Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski w wystąpieniu przedstawił działania polityki oświatowej, której priorytetem jest kształcenie zawodowe  we współpracy z pracodawcami. Seminarium branżowe jest okazją do uzyskania informacji w sprawie zmian w kształceniu zawodowym, które MEN planuje wprowadzać w ścisłej współpracy ze środowiskiem pracodawców. Zmiany w kształceniu zawodowym przedstawiła pani Grażyna Dywańska, koordynator ds. kształcenia zawodowego Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Małgorzata Hochleitner, dyrektor Wydziału Kształcenia Wychowania i Opieki Kuratorium Oświaty w Olsztynie zaprezentowała Program Wspomagania Uczniów w Wyborze Zawodu Laboratorium.

O przyk
ładzie dobrej praktyki współpracy pracodawca-szkoła opowiedział Arkadiusz Koper, Prokurent TYMBARK-MWS Sp. z o.o. Sp. K, oddział w Olsztynku. Tymbark to: zdecydowany lider rynkowy w kategorii soki, nektary i napoje w Polsce, najlepiej znana i najczęściej wybierana przez Polaków marka w swojej kategorii, jedna z najbardziej wartościowych, najsilniej i najlepiej postrzeganych przez konsumentów I miejsce w rankingu Najbardziej wartościowych marek w Polsce oraz lider innowacji i najnowocześniejszych rozwiązań produkcyjnych rozpoczął swoją prezentację Arkadiusz Koper. Przedstawił historię i wieloletnie inwestycje prowadzone w zakładzie przetwórstwa spożywczego w Olsztynku. Sprzedaż zagraniczna soków, nektarów i napojów Tymbark trafiają do ponad 30 krajów na świecie. Na szczególną uwagę zasługują działania społeczne i edukacyjne, m.in. od 2016 r. zakład Tymbark bierze udział w programie Laboratorium umożliwiając młodzieży poznanie naturalnego środowiska pracy, od 2016 r. uczestniczy zakład w procesie kształcenia w zawodzie technik technologii żywienia w Zespole Szkół w Olsztynku, Tymbark kształtuje także zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udział w programach budujących kategorie soków.

Na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji prezentacji dokonali Przemys
ław Szreder i Karol Blok, doradcy regionalni ds. ZSK Instytut Badań Edukacyjnych. Szkoła zawodowa dla pracodawcy i z pracodawcą - Ewa Orłowska, dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku mówiła o nowym kierunku kształcenia w szkole zawodowej utworzonego na potrzeby pracodawcy lokalnego rynku pracy. Jak do tego doszło?


16 stycznia 2016 r. w Olsztynku pomi
ędzy Zespołem Szkół im K. C. Mrongowiusza w Olsztynku a TYMBARK - MWS sp. z o.o. sp. k. 34-650 TYMBARK 156 Oddział w Olsztynku POROZUMIENIE o WSPÓŁPRACY w procesie kształcenia zawodowego uczniów w zawodzie technik technologii żywności. Nabór na nowy kierunek kształcenia prowadzony był nie tylko przez szkołę ale i przez pracodawcę. W tym samym rok szkoła pozyskała środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego. Założeniem konkursu było Lepsze dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, ułatwianie przechodzenia z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia oraz wzmacnianie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego i ich jakości, w tym poprzez mechanizmy prognozowania umiejętności, dostosowania programów nauczania oraz tworzenia i rozwoju systemów uczenia się poprzez praktyczną naukę zawodu realizowaną w ścisłej współpracy pracodawcami Wartość projektu Nowoczesny zamek to 281 608,84 zł, w tym dofinansowanie 253 447,95 zł.
Co zyska
ła szkoła? Dofinansowanie do czesnego studiów podyplomowych w zakresie chemii w Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Chemii, dofinansowanie do czesnego studiów podyplomowych Mikrobiologia, Higiena, Środowisko Bezpieczeństwo i Jakość w Praktyce Przemysłowej w Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Biologii, organizacja stażu dla nauczycieli kształcenia zawodowego w zakładzie przetwórstwa spożywczego TYMBARK-MWS Sp. z o.o. Sp. k. Oddział w Olsztynku, dofinansowanie do szkolenia nauczycieli AutoCad, wyposażenie do pracowni analizy żywności.

Szko
ła dla pracodawcy.
Od 1 wrze
śnia 2016 roku w Zespole Szkół w Olsztynku kształcimy młodzież w zawodzie technik technologii żywności i w ramach działalności innowacyjnej "Zawodowo przemysłowo" realizowanej na przedmiocie procesy produkcji wyrobów spożywczych uczniowie przygotowują się do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i wykonywania zawodu w rzeczywistych warunkach u pracodawcy, to jest w największym, w innowacyjnym, wyposażonym w nowoczesne linie technologiczne zakładzie przetwórstwa spożywczego w Polsce. Powyższa współpraca z pracodawcą to forma reagowania systemu kształcenia zawodowego na potrzeby lokalnego rynku pracy oraz kształtowania mobilności edukacyjnej.

Zako
ńczeniem seminarium branżowego była dyskusja Partnerstwo szkół i pracodawców w kształceniu zawodowym i przeprowadzenie ankiety wśród pracodawców.


W Seminarium Bran
żowym w Zespole Szkół w Olsztynku udział brali licznie zgromadzeni gości: Przedstawiciele Warmińsko Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie:
Warmi
ńsko-Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski,
Ma
łgorzata Hochleitner, dyrektor Wydziału Kształcenia Wychowania i Opieki,
Gra
żyna Dywańska, koordynator ds. kształcenia zawodowego Kuratorium Oświaty w Olsztynie
Adriana Dubicka - Dyrektor Zwi
ązku Pracodawców Cech Rzemiosł Różnych w Olsztynie

Pracodawcy:

Bran
ża gastronomiczno-hotelarska i spożywcza:
Arkadiusz Koper -prokurent Tymbark GMW Sp. z o.o. w Olsztynku
Jolanta Majerska-Sawko - specjalista ds. projekt
ów Tymbark GMW Sp. z o.o. w Olsztynku
Wojciech Kugler - Kierownik Gastronomii Hotel Anders Stare Jab
łonki
El
żbieta Szmit -B&D Hotels S.A. Hotel Park w Olsztynie
Ewa Kociszewska -Dyrektor Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe KORMORAN w Mierkach
Ma
łgorzata Szybkowska - Kierownik Recepcji Hotel Wileński w Olsztynie
Iwona Zalewska
Dyrektor Hotel Wileński w Olsztynie
Teresa Zajadlak - Restauracja POD ZAMKIEM w Olsztynku
Marcin Gosik - Restauracja RATUSZOWA w Olsztynku
Alina Janeczek - Przedsi
ębiorstwo Wielobranżowe Magdalenka w Olsztynku
Sylwia Widma
ńska - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Magdalenka w Olsztynku

Bran
ża fryzjerska:
Ma
łgorzata Zubelewicz Mirkowicz Salon Fryzjerski Gosia w Olsztynku
Renata Kami
ńska -Salon Fryzjerski w Olsztynku

Bran
ża budowlana:
Dariusz Kania - Firma Us
ługowo Handl. Budarex w Olsztynku
Rados
ław Majchrzak - Usługi Ogólnobudowlane Warlity Małe 9A

Bran
ża mechaniczna:
Tadeusz Szkoda - Auto Naprawa w Ameryce
Krzysztof Wieczorek - Prezes Gospodarki Komunalnej w Olsztynku

Organ prowadz
ący szkołę
Edyta Kilia
ńska ST. inspektor w Wydziale Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Olsztynie

Dyrektorzy, wicedyrektorzy szk
ół, pedagodzy, doradcy zawodowi:
Krzysztof Janczara - Dyrektor Zespo
łu Szkół w Biskupcu
Andrzej Wonia - Dyrektor Zespo
łu Szkół w Dobrym Mieście
Maria Sawczuk - Wicedyrektor Szko
ły Podstawowej nr 2 w Olsztynku
Marek Zieli
ński - kierownik szkolenia praktycznego Zespołu Szkół w Biskupcu
Gra
żyna Figielska - doradca zawodowy w Szkole Podstawowej Nr 2 w Olsztynku
Marta Kuca - Zesp
ół Szkolno Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Waplewie
Anna Piotrowska - Pedagog Szko
ła Podstawowa nr 1 w Olsztynku
Anna Pianka - Powiatowe Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Olsztynie

Wszystkim bardzo serdecznie dzi
ękujemy.
Maraton Matematyczny
05/11/2018
We wtorek 13 listopada 2018 w godz. 16:30 – 19:30 w sali nr 19 przy ul. Klikowicza odbędzie się Maraton Matematyczny. Zapraszam wszystkich, którzy lubią towarzystwo, dobrą zabawą i nie obce im jest gimnastykowanie umysłu. Jeśli nigdy nie byłeś – przyjdź, z ciekawości! Weź ze sobą dobrą herbatę, kawę, coś słodkiego……no i może jeszcze coś do pisania i kilka kartek. Nie zapomnij zaprosić koleżanki i kolegów z klasy. Wspólne rozwiązywanie zadań jest ciekawsze i łatwiejsze.
ZAPRASZAM SERDECZNIE – Wioletta Żmijewska

Czytamy - poznajemy swoją historię
Czytamy - poznajemy swoją historię
19/10/2018
Zawiłe ścieżki polskiej historii były tematem wykładu Bogumiła Kuźniewskiego w związku z realizowanym projektem edukacyjnym "Czytamy - poznajemy swoją historię" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Bogumił Kuźniewski, publicysta, badacz dziejów Olsztynka, autor książek z zakresu historii regionalnej, wieloletni nauczyciel przybliżył uczniom liceum sytuację wewnętrzną Polski pod zaborami, uwarunkowania odzyskania niepodległości oraz trud budowania polskiej państwowości.
D. Kruślińska - Zyśk
D. Walter - Obrębska

40 rocznica wybrania Karola Wojtyły na papieża
40 rocznica wybrania Karola Wojtyły na papieża
16/10/2018
Wspominając to niezwykłe, a wręcz nieprawdopodobne wydarzenie, spotkaliśmy się na dziedzińcu naszej szkoły, przy sośnie papieskiej. Została ona zasadzona 10 lat temu z nasion pobłogosławionych przez papieża Benedykta XVI. Ksiądz Wiktor przywołał chwile sprzed 40 lat i przybliżył nam wszystkim hasło tegorocznego Dnia Papieskiego "Promieniowanie ojcostwa".
Akcja "Nie" dla czadu
Akcja "Nie" dla czadu
16/10/2018
Młodzież klas pierwszych brała dziś udział w programie profilaktycznym "Nie dla czadu". Organizatorem tych spotkań jest Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. „NIE dla czadu” to kampania profilaktyczno-edukacyjna informująca o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla. Celem kampanii jest uświadamianie młodzieży istnienia niebezpieczeństw związanych z czadem.
Dzień Edukacji Narodowej 2018
Dzień Edukacji Narodowej 2018
12/10/2018
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ w ZS w Olsztynku. 12 października 2018r. w ZS w Olsztynku podniośle i radośnie był obchodzony Dzień Edukacji Narodowej. Wszyscy pracownicy szkoły, zaproszeni goście oraz uczniowie wzięli udział w uroczystym apelu, podczas  którego odbyło się ślubowanie pierwszych klas, wręczenie nagród Starosty Warmińsko Mazurskiego i nagród Dyrektora oraz nagród konkursowych. Na zakończenie apelu Samorząd Uczniowski przygotował niespodziankę-petardę!!! A była to Gala "Zamkowe Oscary 2018", podczas której rozdano 15 nagród pracownikom szkoły w różnych kategoriach. Zaskoczenie i uśmiech nie znikały z twarzy nagrodzonych. Bardzo, bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i organizację tak sympatycznego wydarzenia.
Podziękowanie za akcję "Piłka dla afrykańskiego kolegi"
Podziękowanie za akcję "Piłka dla afrykańskiego kolegi"
09/10/2018
Otrzymaliśmy właśnie podziękowanie za przeprowadzoną w czerwcu akcję "Piłka dla afrykańskiego kolegi", a o której pisaliśmy na naszej stronie. Po kliknięciu na miniaturę otwiera się plik PDF z pełnym tekstem podziękowania.
Projekt edukacyjne "Matematyka w sztuce, sztuka w matematyce'
05/10/2018
Projekt przeznaczony jest dla uczniów Zespołu Szkół w Olsztynku.
W projekcie można wziąć udział indywidualnie lub grupowo; grupy mogą być międzyklasowe.
Uczniowie, którzy przystąpią do projektu, będą mieli za zadanie wykonanie pracy, w której dominującymi elementami będą figury geometryczne.
Forma pracy jest dowolna. Może to być obraz, rzeźba, kompozycja przestrzenna lub inna forma, jaka tylko wpadnie Wam do głowy. J
Sposób wykonania pracy też jest dowolny. Może to być malarstwo, grafika, grafika komputerowa, rzeźbienie w glinie, gipsie, konstelacje z drutu, haft, wyklejanki, wyszywanki itp.
Prace należy wykonać do 20.11.2019 i wraz z kartą zgłoszenia dostarczyć do sali nr 19 w budynku liceum przy ul. Klikowicza 4 do pani Wioletty Żmijewskiej
Prace będzie można podziwiać na wystawie w terminie 20.11.2018 – 20.12.2018 w budynku liceum.
Za najpiękniejsze, najbardziej matematyczne prace przewidziane są nagrody. J
Wyniki z zakończenia Szkolnego Turnieju Piłki Nożnej Chłopców 2018/2019
Wyniki z zakończenia Szkolnego Turnieju Piłki Nożnej Chłopców 2018/2019
03/10/2018
Zakończył się Szkolny Turniej Piłki Nożnej Chłopców. Do rozgrywek zgłosiło się pięć drużyn (50 zawodników) ze wszystkich typów szkół w Zespole Szkół w Olsztynku. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”. Odbyło się dziesięć spotkań. Wszystkie mecze wzbudzały wiele pozytywnych emocji, zawodnicy pomimo złych warunków atmosferycznych ambitnie podchodzili do każdego spotkania.
Zwyciężyła drużyna klasy III ZSZ, która zdobyła tyle samo punktów co klasa 1BS1s, ale miała lepszy stosunek bramkowy. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja klasy IV TH.
Wyłoniono  strzelca turnieju, którym został Adrian Drzewiecki z klasy IV TH  zdobywając 15 bramek. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Patryk Mikina z klasy III ZSZ , a najlepszym bramkarzem  Krystian Wojtaś również z klasy III ZSZ.
Skład zwycięskiej drużyny: Krystian Wojtaś, Patryk Mikina, Daniel Mikina, Dawid Kędzierski, Damian Karolewski, Andrzej Dulewicz, Dominik Kłos, Krzysztof Makowski i Adam Świder.
Skład drużyny 1BS1s: Labich Sebastian, Jaworski Konrad, Jaworski Michał, Rauch Marcin, Kowalewski Bartosz, Misiewicz Jakub, Paczkowski Mateusz, Jabłoński Filip, Chojnacki Kamil, Panuś Kacper, Wołodźko Paweł.
III miejsce reprezentacja klas technikum: Sochocki Kamil, Prskało Martin, Orłowski Kamil, Drzewiecki Adrian, Szymański Tomasz, Majewski Konrad, Konrad Kacper, Purzycki Bartek.
Gratulujemy.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
29/09/2018
Z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, który obchodzony jest 28.09.2018 i Dnia Kawy, który obchodzony jest 29.09.2018 w sali matematycznej nr 19 na ul. Klikowicza można było zgłębiać tajniki matematyki przy aromacie kawy. W „Journal of Environmental Psychology” opublikowano artykuł, w którym opisano wyniki badań przeprowadzonych na Stevens Institute of Technology w New Jersey. Pokazały one, że już sam zapach kawy sprawia, że wyniki testów matematycznych są lepsze. Czy nasz kawowy dzień z matematyką potwierdzi te badania? – okaże się na najbliższych sprawdzianach. Wszyscy mamy nadzieję, że tak… 
Europejski Dzień Języków Obcych
Europejski Dzień Języków Obcych
27/09/2018
European Day of Languages, Europäischer Tag der Sprachen czyli Europejski Dzień Języków Obcych - odbył się 26 września 2018 w Zespole Szkół w Olsztynku.
50 uczniów w 10 grupach pod okiem opiekunów p. Brygidy Hodyry i Moniki Makowskiej rywalizowało o zdobycie jak największej liczby głosów. W jaki sposób?
Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły oddawali głosy na najciekawsze stoisko prezentowane przez 3 osobowe ekipy. W tym samym czasie pozostałe 2-osobowe drużyny walczyły o punkty w testach wiedzy o krajach angielskiego lub niemieckiego obszaru językowego.
Obchody Dnia Języków Obcych przypadły do gustu odwiedzającym stoiska, którzy nie tylko mogli dowiedzieć się wiele o krajach takich jak: Niemcy, Austria, Australia, Kanada, USA czy Irlandia ale również mieli możliwość skosztować tradycyjnych potraw, wysłuchać piosenek pochodzących z danego obszaru a nawet zobaczyć zwierzęta kojarzone z danym obszarem.
Sala gimnastyczna przy ulicy Klikowicza na jeden dzień zamieniła się w angielsko-niemiecki świat w pigułce.
Gratulujemy wystawcom pomysłowości. Wyniki konkursu 12 października a kolejna edycja konkursu już za rok

Noc w szkole
Noc w szkole
22/09/2018
W nocy z piątku na sobotę, z 21 na 22 września, klasa II LO spędziła w szkole.
Po co? - aby biesiadować, grać w piłkę, rozmawiać, a przede wszystkim być ze sobą.
Nawet próbowaliśmy trochę spać, ale to akurat nam nie wyszło.
Udane było natomiast śniadanie w postaci gofrów pani Wioli, które jedliśmy o 5 rano :-)
Dziękujemy naszym gościom za obecność i za to, że wspierali naszą wychowawczynię w opiekowaniu się nami - pani Grażynie Małek i x. Wiktorowi.
W sumie nocka była udana, a jak coś jest dobre, to należy to powtórzyć. Może wcześniej niż za rok...

Szkolny Dzień Integracji
Szkolny Dzień Integracji
19/09/2018
Dziś w naszej szkole odbył się "Szkolny Dzień Integracji". W pięknym słońcu witaliśmy Pierwszaków w naszym gronie. Pani Dyrektor oraz Panie Wicedyrektorki "przetrzepały" naszych nowych uczniów warmińskimi miotłami. Potem był piknik, pieczenie kiełbasek oraz konkurencje sportowe. Zarówno atmosfera, jak i pogoda gorąca, aż żal, że jutro znów musimy wrócić do szkolnej rzeczywistości.
Szkolny Turniej Piłki Nożnej
17/09/2018
Szkolny Turniej Piłki Nożnej Chłopców 2018/2019
Terminy rozgrywek


18. 09.2018 r. 3 godz. lek. ( wtorek)  III ZSZ – I ZSZ

18.09.2018 r.  6 godz. lek. ( wtorek) III ZSZ - II  LO
18.09. 2018 r. 7 godz. lek. ( wtorek)               I ZSZ –IV TH
21.09.2018r. 1 godz. lek (piątek)           III LO I LO
21.09.2018 r. 2 godz. lek.( piątek)             II LO III  LO
24.09.2018 r. 7  godz. lek. ( poniedziałek)  I ZSZ II LO
24.09.2018 r. 8 godz. lek. ( poniedziałek)            II LO IV TH
25. 09.2018 r. 2 godz. lek. ( wtorek)  I ZSZ – III  LO
25.09.2018 ,   4 godz. lek ( wtorek)   III ZSZ – IV TH
25.09.2018 r. 6 godz. lek. ( wtorek)             II LO – I LO
26.09.2018 r. 4 godz. lek. ( środa )  III ZSZ -  I LO
26.09.2018 r.  5 godz. Lek. ( środa)           III ZSZ III  LO
26.09.2018r. 6 godz. Lek.( środa)I LO -  IVTH
28.09.2018 r. 2 godz. lek. ( piątek)  III  LO IV TH
01. 10.2018 r. 7 godz. lek. ( poniedziałek)  I ZSZ I LO
Akcja "Czytanie nie boli"
Akcja "Czytanie nie boli"
16/09/2018
13 września na pierwszym spotkaniu z rodzicami, po ogólnej prezentacji Zespołu Szkół przez dyrektor Ewę Orłowską, Biblioteka Szkolna zaprezentowała książki zakupione w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawę plakatów promujących czytelnictwo oraz fotogramy wykonane przez uczniów, nauczycieli i rodziców pod nazwą „Książa w roli głównej”. Rodzice otrzymali ulotki z zaletami książek i wpływem czytania na rozwój człowieka a uczniowie w performatywny sposób udowadniali wszystkim, że „Czytanie nie boli”.
Zapraszamy do lektury nowych książek.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018 - 2019
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018 - 2019
03/09/2018
Dziś, w poniedziałek na sali gimnastycznej LO uroczyście rozpoczęliśmy nowy Rok Szkolny 2018 - 2019. Obejrzyj krótką fotorelację z rozpoczęcia.
Zespół Szkół na Paradzie 2018
Zespół Szkół na Paradzie 2018
22/06/2018
Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z Parady 2018. Jak co roku nasza szkoła włącza się w ten sposób w inaugurację Dni Olsztynka.
Zakończenie Roku Szkolnego 2017 / 2018
Zakończenie Roku Szkolnego 2017 / 2018
22/06/2018
W piątek 22 czerwca w sali gimnastycznej Liceum pożegnaliśmy Rok Szkolny 2017 / 2018. Zapraszamy do galerii. Proszę pamiętać o bezpieczeństwie na wakacjach!
Obchody Dnia Patrona Zespołu Szkół w Olsztynku
Obchody Dnia Patrona Zespołu Szkół w Olsztynku
06/06/2018
3 czerwca 1978 r. Zespół Szkół w Olsztynku otrzymał imię Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Z tej okazji 6 czerwca w szkole uczniowie klasy III THG przygotowali i zaprezentowali społeczności uczniowskiej apel  poświęcony naszemu patronowi. Przedstawiono  jego biografię, życie rodzinne, twórczość oraz dokonania na rzecz walki o język polski w trudnym okresie dla naszego państwa pod zaborami. Przypomniano okoliczności nadania imienia Zespołowi Szkół w 1978 roku uczniowie mieli możliwość obejrzenia kroniki patrona. Następnie delegacja uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.
Po akademii grupa kilkunastu uczni
ów klas pierwszych przystąpiła do Konkursu Wiedzy o Życiu i Działalności Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.
Akcja "Piłka dla afrykańskiego kolegi"
Akcja "Piłka dla afrykańskiego kolegi"
05/06/2018
Kliknij na plakat aby dowiedzieć się szczegółów.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
04/06/2018
Zespół Szkół im. K. C. Mrongowiusza w Olsztynku przystąpił do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".
Program ma na celu rozwijanie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów oraz zakup nowości wydawniczych. W ramach przydzielonej dotacji do biblioteki zostaną zakupione nowe pozycje książkowe (literatura piękna, popularnonaukowa , lektury oraz książki uwzględniające potrzeby uczniów niepełnosprawnych).
W celu umożliwienia wszystkim zainteresowanym – uczniom, rodzicom, nauczycielom – włączenia się w konsultowanie zakupów nowych książek prosimy o zgłaszanie swoich propozycji tytułów , które mogłyby uzupełnić księgozbiór naszej biblioteki.
Propozycje należy zgłaszać bezpośrednio w bibliotece lub przesyłać na adres: biblioteka@zamek.edu.pl

Dni Rodziny 2018
Dni Rodziny 2018
04/06/2018
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka ZS w Olsztynku uczestniczył w Dniach Rodziny zorganizowanych przez SP nr 1 im. Noblistów Polskich. Talenty i zaangażowanie młodzieży, smakowity grill, organizacja imprezy bardzo miło Nas zaskoczyły i wprawiły w zachwyt.
Zakończenie roku dla klas maturalnych
Zakończenie roku dla klas maturalnych
27/04/2018
Dnia 27 kwietnia w piątek pożegnaliśmy klasy maturalne Liceum i Technikum. Wydarzenie miało miejsce w sali gimanstycznej LO. Fotorelację można obejrzeć tutaj.
Dni Otwarte
Dni Otwarte
17/04/2018
W poniedziałek 23 kwietnia gościliśmy gimnazjalistów na kolejnym Dniu Otwartym szkoły. Celem była prezentacja naszej oferty edukacyjnej na kolejny rok szkolny. Zdjęcia można obejrzeć tutaj. Serdecznie zapraszamy do Zespołu Szkół w Olsztynku.
Turniej o mistrzostwo szkoły w szachach w roku szkolnym 2017/2018
Turniej o mistrzostwo szkoły w szachach w roku szkolnym 2017/2018
09/04/2018
Po raz pierwszy w historii Zespołu Szkół w Olsztynku rozegrano turniej o mistrzostwo szkoły w szachach. Do turnieju zgłosiło się 9 zawodników ( Jarosław Świtalski, Tomasz Sobol, Cezary Sęk, Patryk Ludwikowski, Mateusz Draszek, Łukasz Klus, Michał Nowicki, Jakub Mergalski i jedyna dziewczyna Weronika Ludwikowska). Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdy”. Za wygrany mecz zawodnik otrzymywał 2 pkt, za remis 1 pkt. Najwięcej punktów i tym samym I miejsce w turnieju zajęli ex aequo dwaj zawodnicy: Patryk Ludwikowski i Mateusz Draszek (14 pkt.). II miejsce gromadząc 11 pkt. zajęła Weronika Ludwikowska i III miejsce z dorobkiem 8 pkt. zajął Cezary Sęk. Ci zawodnicy będą reprezentowali Zespół Szkół w Olsztynku w Powiatowym Turnieju Szachowym o Puchar Przechodni Starosty Olsztyńskiego, który odbędzie się 11.04. 2018r. w Zespole Szkół w Biskupcu.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju woli walki, a zwycięzcom życzymy powodzenie w następnym etapie rozgrywek.
Bogdan Sternicki

Wyniki Turnieju Siatkówki Dziewcząt
Wyniki Turnieju Siatkówki Dziewcząt
27/03/2018
W pierwszy poniedziałek wiosny zakończyły się zmagania klasowe w siatkówce dziewcząt. W naszym Szkolnym Turnieju wystartowało 5 ekip, które rozegrały w sumie 10 meczów w systemie każdy z każdym, do dwóch wygranych setów.
Zawody wygrała drużyna klasy III technikum, która wygrała wszystkie swoje spotkania!
Klasyfikacja końcowa:
1.III TH – 11 pkt.
2.IVa TH – 8 pkt.
3.IIIb LO – 7 pkt.
4.IVb TH – 3 pkt.
5.IIIa LO – 1 pkt.
Turniej zorganizowali i sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego panowie Bogdan Sternicki i Grzegorz Rudziński.
Nasi uczniowie na I Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego Modern Students
Nasi uczniowie na  I Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego Modern Students
19/03/2018
Założeniem I Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego Modern Students jest organizowanie corocznych edycji konkursu związanych z obszarami tematycznymi, określonymi w celach kształcenia podstawy programowej przedmiotu język obcy nowożytny.
Organizatorami konkursu s
ą I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie oraz Szkoła Językowa Modern School w Olsztynie, a Partnerem Wydawnictwo Pearson. Konkurs objęty jest patronatem merytoryczno-metodycznym Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli  w Olsztynie. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych, wykazujących się znajomością języka angielskiego na poziomie B1/B2.
Uczniowie, kt
órzy uzyskali wystarczającą liczbę punktów i pisali w poniedziałek w I LO w Olsztynie etap drugi (finałowy) to:

Frajda Pawe
ł
Grabowska Natalia
Lewandowski Stanis
ław
Lubowiecki Krzysztof
Ma
ślanik Konrad
Piasecka Wiktoria
P
łoska Alicja

Czekamy z niecierpliwo
ścią na ogłoszenie wyników końcowych we wtorek dnia 27 marca.
Wyniki IV Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Jacka Kaczmarskiego
Wyniki IV Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Jacka Kaczmarskiego
16/03/2018
WYNIKI
IV Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Jacka Kaczmarskiego
16.03.2018 Olsztynek

Kategoria piosenka


Uczniowie klas 7 szkół podstawowych i klas gimnazjalnych w tych szkołach


I  miejsce –
Aleksandra Jeznach  –  „Iskry i łzy” – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie


II miejsce –
nie przyznano


III miejsce –
Patrycja Petrych, Oliwia Cwalina(gitara elektryczna), Katarzyna Wajs (perkusja), Sebastian Kowalewski (gitara basowa), Konrad Karanowski (gitara elektryczna) – „Czerwony autobus” – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie


Wyróżnienie –
Konrad Karanowski – gitarzysta – Zespół Szkół Ogólnokształcących im.   W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie


Uczniowie szkół średnich i młodzież starsza


I  miejsce –
Sylwia Lewicka – „Kantyczka z lotu ptaka” – Zespół Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim


Przyznano dwa drugie miejsca:

II miejsce – Sandra Stadnik – „A my nie chcemy” – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie

II miejsce –
Anna Góra – „A my nie chcemy uciekać stąd” – Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie


III miejsce – Anaida Shahbazyan – „Między nami” – Bursa nr 4 przy Zespole Szkół Budowlanych w Olsztynie


Wyróżnienie –
Dominika Kłos – „Katyń” – Fundacja Kreolia – Kraina Kreatywności


Wyróżnienie –
Mateusz Stajszczak – pianista – Zespół Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim


Kategoria praca plastyczna


I  miejsce –
Damian Szczuczyński – „Światełko nadziei” ” – Gimnazjum Niepubliczne „Nasza Jedynka” w Dobrym Mieście


II miejsce –
Helena Mościbrodzka – „Pogoń” – Szkoła Podstawowa nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie


III miejsce –
Tomasz Górczyński – „Wolność żywi się sztuką” – Szkoła Podstawowa im. Vincentego Pallotiego w Lublinie


Wyróżnienie –
Klaudia Kliszko –„Mury” – Bursa nr 4 przy Zespole Szkół Budowlanych w Olsztynie


Wyróżnienie –
Emilia Korneluk – „Okno do wolności” – Zespół Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku


Wyróżnienie –
Magdalena Tomczak – „Nostalgia” – Technikum Hotelarsko – Gastronomiczne w Olsztynku
Szkolny Turniej Szachowy
15/03/2018
22.03.2018r. (czwartek) o godz. 9.00 zostanie rozegrany Szkolny Turniej Szachowy. Bardzo serdecznie wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w tej dyscyplinie sportu.
W turnieju mogą wziąć udział dziewczęta oraz chłopcy. Z ogólnej liczby zgłoszonych zawodników zostaną wylosowane pary, następnie zawodnik z danej pary, który wygra pojedynek przechodzi do dalszej części turnieju aż do wyłonienia zwycięzcy. Najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni medalami. W turnieju szkolnym  równocześnie zostaną wyłonieni zawodnicy, którzy będą reprezentowali Zespół Szkół w turnieju powiatowym.
Zgłoszenia do turnieju u nauczycieli w-f  Pana Bogdana Sternickiego i Pana Grzegorza Rudzińskiego do 21.03.2018 r.
Serdecznie zapraszamy.

Prace graficzne na Festiwal Jacka Kaczmarskiego 2018
Prace graficzne na Festiwal Jacka Kaczmarskiego 2018
14/03/2018
Przedstawiamy nadesłane do nas prace graficzne na Festiwal Jacka Kaczmarskiego. Wyniki poznamy w piątek na festiwalu.
Szkolny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt 2017/2018
09/03/2018
Od najbliższego poniedziałku, czyli 12 marca 2018 r. zaczynamy
Szkolny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt 2017/2018   

TERMINARZ ROZGRYWEK
1.IIIA LO – IIIB LOWTOREK 13.03., 8 GODZ. LEKCYJNA

2. III TH – IIIB LOŚRODA 14.03., 4 GODZ. LEKCYJNA
3. IVA TH – IIIA LOCZWARTEK 15.03., 6 GODZ. LEKCYJNA
4. IVB TH – IVA THCZWARTEK 15.03., 7 GODZ. LEKCYJNA
5.IVB TH - IIIB LO PONIEDZIAŁEK 19.03., 6 GODZ. LEKCYJNA
6.IIIB LO – IVA THPONIEDZIAŁEK 19.03., 7 GODZ. LEKCYJNA
7.III TH – IVB THWTOREK 20.03., 5 GODZ. LEKCYJNA
8. IIIA LO – IVB TH        WTOREK 20.03., 7 GODZ. LEKCYJNA
9. IVA TH – III TH       CZWARTEK 22.03., 7 GODZ. LEKCYJNA
10. III TH – IIIA LOCZWARTEK 22.03., 8 GODZ. LEKCYJNA

W przypadku nieścisłości lub błędów w terminarzu prosimy o kontakt z organizatorami.

Nauczyciele Wychowania Fizycznego


Bogdan Sternicki

       Grzegorz Rudziński
Zakończenie Szkolnego Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców w roku szkolnym 2017/2018
Zakończenie Szkolnego Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców w roku szkolnym 2017/2018
07/03/2018
Zakończyły się rozgrywki o mistrzostwo szkoły w piłce siatkowej chłopców. W turnieju wzięło udział sześć drużyn.  Rozegrano 15 spotkań, każda z drużyn rozegrała pięć  spotkań. Wszystkie mecze były bardzo emocjonujące. Reprezentacje klas potraktowały turniej bardzo ambitnie. Niestety zwycięzca może być tylko jeden. W tym roku szkolnym mistrzem szkoły w piłce siatkowej chłopców została reprezentacja klasy III TH. Drugie miejsce zajęła reprezentacja klasy II LO i trzecie miejsce reprezentacja klasy III A LO, która uzyskała tyle samo punktów co drużyna klasy III B LO, jednak w bezpośrednim meczu tych drużyn zwyciężyła reprezentacja klasy III A LO, i to ona zdobyła trzecie miejsce w rozgrywkach.
Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Drzewiecki Adrian, Sochocki Kamil, Szymański Tomasz, Pryskało Martin, Orłowski Kamil, Kociołowicz Wiktor, Majewski Konrad.
Skład  reprezentacji II LO: Lewandowski Marcin, Kociołowicz Jordan, Kuciński Szymon, Jabłoński Daniel, Jabłoński Krzysztof, Ożóg Arek, Skłodowski Filip, Wojtaś Tomasz.
Klasa III A LO: Lubiejewski Arek, Durka Cyprian, Sawicki Sebastian,Kotwicki Adrian, Więcławski Jakub, Piasecka Ada, Gawęda Patryk, Mówiński Miłosz.
Pozostałe miejsca: czwarte klasa III B LO, piąte klasa IV A TH i miejsce szóste klasa III ZSZ.
Zwycięzcą gratulujemy.
Drużyny, które zajęły miejsca I -  III otrzymają medale ufundowane przez Zarząd UKS „AVIATOR” .
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
01/03/2018
1 marca 2018 roku w naszej szkole, podobnie jak w całym kraju,  obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie  szkoły obejrzeli montaż słowno-muzyczny przygotowany przez kolegów z klasy pierwszej i drugiej Liceum Ogólnokształcącego.
Przypomniano histori
ę II wojny światowej oraz okoliczności ustanowienia systemu władzy w Polsce po zakończeniu wojny. Przedstawiono biografię kilku „żołnierzy wyklętych - tych, którzy w czasie II wojny światowej walczyli z okupantem, dawali z siebie wszystko, a kiedy wojna zakończyła się, nie było dla nich miejsca w nowej Polsce.
I miejsce ZS w Olsztynku w Jezioranach
I miejsce ZS w Olsztynku w Jezioranach
26/02/2018
I miejsce ZS w Olsztynku
w V Powiatowym Turniej Halowej Piłki Nożnej
o Puchar Burmistrza Jezioran


W dniu 22.02.2018r. w Jezioranach odbył się V Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Jezioran. W turnieju wzięło udział sześć drużyn. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy. W grupach rozegrano mecze systemem „każdy z każdym”.
Reprezentacja Zespołu Szkół w Olsztynku zajęła w swojej grupie drugie miejsce. W pierwszym meczu grupowym wygraliśmy z Gimnazjum Jeziorany (7:0) i przegraliśmy z Zespołem Szkół Mechaniczno – Energetycznych z Olsztyna (3:4). W meczu półfinałowym wygraliśmy z Zespołem Szkół w Dobrym Mieście (3:0)
Nasza reprezentacja w meczu finałowym ponownie spotkała się z reprezentacją Zespołu Szkół Mechaniczno – Energetycznych. Tym razem po wyrównanym i stojącym na wysokim poziomie meczu wygrała 4 : 2.
Najlepszym strzelcem V Powiatowego Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Jezioran został reprezentant naszej drużyny: Arkadiusz Ożóg.
Wyjazd na turniej członków UKS „AVIATOR” możliwy był dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Urzędu Miasta i Gminy Olsztynek, za co bardzo dziękuję, w imieniu wszystkich członków klubu, władzom naszego miasta.
Drużyna ZS w Olsztynku wystąpiła w następującym składzie: Krystian Wojtaś– bramkarz, Kacper Wilk, Dominik Siudak,  Łukasz Makowski, Jakub Mikołajczak, Krystian Smigielski, Adam Gąsiorowski, Kamil Sochacki, Arek Ożóg i Marcin Lewandowski. Opiekunem drużyny jest nauczyciel wychowania fizycznego: Bogdan Sternicki.

Studniówka 2018 - fotorelacja
Studniówka 2018 - fotorelacja
19/02/2018
Przedstawiamy kilka najciekawszych zdjęć ze studniówki 2018.
Maraton Matematyczny
14/02/2018
W poniedziałek 19 lutego 2018 w godz. 16:00 – 19:00 w sali nr 19 przy ul. Klikowicza odbędzie się Maraton Matematyczny. Zapraszam wszystkich, którzy lubią towarzystwo, dobrą zabawą i nie obce im jest gimnastykowanie umysłu. Jeśli nigdy nie byłeś – przyjdź, z ciekawości! Weź ze sobą dobrą herbatę, kawę, coś słodkiego…..…no i może jeszcze coś do pisania i kilka kartek. Nie zapomnij zaprosić koleżanki i kolegów z klasy. Wspólne rozwiązywanie zadań jest ciekawsze i łatwiejsze.
ZAPRASZAM SERDECZNIE – Wioletta Żmijewska

Mistrzostwo Szkoły w piłce siatkowej chłopców
07/02/2018
Do  piątku 09.02.2018 r. można zgłaszać drużyny do  rozgrywek o mistrzostwo szkoły w piłce siatkowej chłopców. Jest to turniej klasowy, dlatego drużyna może składać się tylko z uczniów danej klasy.

Nauczyciele wychowania fizycznego

Jasełka 2017
Jasełka 2017
22/12/2017
W piątek przed Świętami spotkaliśmy się wszyscy (wszystkie szkoły) w sali gimnastycznej Liceum aby wspólnie śpiewać kolędy i inne związane z Bożym Narodzeniem piosenki. Pełny opis tego wydarzenia wkrótce. Na chwilę obecną zapraszamy do galerii.
Zamek Cup 2017
Zamek Cup 2017
06/12/2017
W dniu 30.11.2017 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku odbył się VIII Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych  „Zamek CUP 2017” o Puchar Starosty Olsztyńskiego.
Uroczystego otwarcia dokonali: Przewodniczący Rady Miejskiej w Olsztynku – Pan Andrzej Wojda oraz Wicedyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku - Pani Grażyna Małek.
Organizatorem imprezy był Uczniowski Klub Sportowy „ AVIATOR”, działający przy Zespole Szkół w Olsztynku. W turnieju wzięły udział 4 drużyny z powiatu olsztyńskiego:
·Zespół Szkół w Olsztynku
·Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach
·Zespół Szkół w Dobrym Mieście
·Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku.
Turniej   rozgrywany był systemem „każdy z każdym”.
Rozegrano 6 meczów, wszystkie mecze stały na wysokim poziomie. Rywalizacja była zacięta, ale wszystko zgodnie z zasadą fair play, czyli czystej gry.
Pierwsze miejsce w turnieju zajęła drużyna gospodarzy, czyli Zespołu Szkół w Olsztynku .
Klasyfikacja końcowa:
1.ZS Olsztynek
2.SP nr 1 Olsztynek
3.ZS Dobre Miasto
4.ZSR Smolajny
Zwycięska drużyna ZS w Olsztynku wystąpiła w składzie: Wojtaś Krystian, Siudak Dominik, Ożóg Arkadiusz, Lewandowski Marcin, Mikołajczak Jakub, Gąsiorowski Adam, Makowski Łukasz, Śmigielski Krystian, Wilk Kacper, Sochocki Kamil. Opiekunem drużyny jest Pan Bogdan Sternicki.

Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy. Pierwsze trzy miejsca zostały nagrodzone pucharami  ufundowanymi przez Starostę  Olsztyńskiego i medalami, które ufundował Zarząd UKS „AVIATOR”.
Uroczystego wręczenia nagród dokonali: Pani Barbara Guga -  Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Olsztynie, Pani Grażyna Małek – Wicedyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku oraz Pan Sławomir Lech -  pracownik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.
Podczas turnieju wyłoniono najlepszego zawodnika, strzelca i bramkarza, dla których statuetki ufundował również Zarząd UKS „AVIATOR”.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Szumacher Kacper ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olsztynku. Najlepszym strzelcem został Ożóg Arkadiusz z Zespołu Szkół w Olsztynku zdobywając 10  bramek, a bramkarzem turnieju został również zawodnik Zespołu Szkół w Olsztynku – Wojtaś Krystian. Wszystkim wyróżnionym zawodnikom gratulujemy.
Działalność UKS „AVIATOR” możliwa jest dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Urzędu Miasta i Gminy Olsztynek, za co bardzo dziękuję w imieniu wszystkich członków klubu władzom naszego miasta.
Smaczny posiłek oraz ciasta dla zawodników zostały przygotowane i podane przez uczniów Technikum Gastronomicznego, Technikum Hotelarskiego oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej pod nadzorem Pani Doroty Wiśniewskiej, Pani Magdaleny Warmińskiej, Pana Sławomira Jędruszewskigo i Pana Krzysztofa Bondaruka, za co serdecznie dziękujemy.
Organizatorzy turnieju składają podziękowania Dyrektorowi SP nr 1 im. Noblistów Polskich - Pani Irenie Jędruszewskiej za nieodpłatne udostępnienie hali sportowej.
Dziękujemy za zaszczycenie swoją obecnością zaproszonym gościom; Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Olsztynku – Panu Andrzejowi Wojdzie, Dyrektorowi Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Olsztynie – Pani Barbarze Guga,  Wicedyrektorowi SP nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku – Panu Markowi Bartkowskiemu. Pracownikowi Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Olsztynie – Panu Sławomirowi Lechowi oraz Prezesowi MKS Olimpia w Olsztynku – Panu Kazimierzowi Borkowskiemu.
Dziękujemy również wszystkim, którzy pomagali przy organizacji turnieju oraz kibicom.
Nauczyciele wychowania fizycznego Zespołu Szkół w Olsztynku:

Bogdan Sternicki, Grzegorz Rudziński
Maraton Matematyczny Listopad 2017
Maraton Matematyczny Listopad 2017
14/11/2017
14 listopada 2017 spotkaliśmy się na kolejnym Maratonie Matematycznym. Chętnych do rozwiązywania zadań było w tym roku 19.
Gościnnie przyszły dziewczynki z V klasy Szkoły Podstawowej nr 2 – Zuzia i Ola.
W towarzystwie wspaniałych ludzi rozwiązywaliśmy różnorodne zadania. Każdy próbował sił w tym, co łatwe, średnie, ale również w tym, co trudne. Oczywiście najwięcej satysfakcji przynosiły nam rozwiązania zadań z tej ostatniej kategorii.
Cały Maraton trwał 180 minut.
Na koniec  spotkania licznik wskazywał 158 zadań.
Oprócz pogłębionej wiedzy i dodatkowych  umiejętności wynieśliśmy z tego spotkania wspaniały  humor oraz poczucie „dobrze wykonanej roboty”.
A tych, którym zabrakło motywacji, aby spotkać się z nami, zapraszamy na kolejny Maraton Matematyczny – już w lutym 2018.
Do zobaczenia.
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości
10/11/2017
10 listopada 2017r uczciliśmy obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysty apel został przygotowany przez młodzież, a jego myślą przewodnią była historia, walka i tradycja narodowa.
Prowadz
ący uroczystość , zwrócili uwagę, że w XXI wiek Polska wkroczyła jako wolna i niepodległa, ale historia uczy, że nie zawsze  tak było. Nasz kraj upadał, by znowu się odrodzić, dlatego podczas apelu poległych przywołano tych , którzy złotymi zgłoskami wpisali się na kartach historii narodowej. Nie zabrakło również  fragmentów tekstów poetyckich, odwołujących się do walki o wolność i  miłość do ojczyzny . Wszyscy obecni na apelu włączyli się do śpiewania pieśni patriotycznych.
Szczeg
ólną pozycję w historii wspominanych wydarzeń   odegrał Marszałek Józef Piłsudski, który stanął na czele oddziałów polskich , a następnie  został Naczelnikiem Odrodzonego Państwa Polskiego.
Przes
łaniem wystąpienia młodzieży były słowa Józefa Piłsudskiego : Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości , ani prawa do przyszłości
Pami
ętajmy więc o naszej przeszłości i szanujmy ją.
Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych
Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych
28/10/2017
W piątek 27 października w piwnicach zamkowych ZS w Olsztynku otwarto wystawę dotyczącą rozwoju pisma i książki - od malowideł naskalnych poprzez pismo klinowe, węzełkowe, papirus, pergamin, średniowiecznych skrybów, pierwsze książki drukowane, książkę współczesną papierową aż do książki elektronicznej. Twórcy wystawy to panie: Dorota Walter-Obrębska, Dorota Kruślińska-Zyśk oraz uczniowie Zespołu Szkół w Olsztynku: Katarzyna Kujawska, Katarzyna Krzemińska, Natalia Górczyńska, Wiktoria Grzybowska, Patryk Pisarski, Natalia Kowalska , Wiktoria Chodubska, Adriana Piasecka, Urszula Petrykowska, Justyna Grabowska, Klaudia Malewicz, Katarzyna Wróbel, Karolina Wojda, Martyna Jakubowska, Martyna Kaczmarczyk, Oliwia Osowska, Sandra Zgoda, Martyna Suchowierska, Michalina Nyga, Natalia Wilk, Aleksandra Kozłowska.
Trzeba przyznać, że wystawa zrobiła ogromne wrażenie. Można było zrobić sobie zdjęcie z naszym praprzodkiem malującym na ścianach jaskini, spróbować jak się pisze prawdziwym piórem lub pobawić się w drukarza, sprawdzić, jak smakują litery.... Wszystkie stanowiska prezentowały się wspaniale.
Na zakończenie organizatorzy i twórcy spróbowali jak smakuje fragment "Pana Tadeusza", czyli orzechowy biszkopt z wypisanym fragmentem inwokacji.
Gratulujemy twórcom wspaniałych pomysłów BRAWO!

Wyniki z zakończenia Szkolnego Turnieju Piłki Nożnej Chłopców
27/10/2017
Zakończył się Szkolny Turniej Piłki Nożnej Chłopców. Do rozgrywek zgłosiło się siedem drużyn (60 zawodników) ze wszystkich typów szkół w Zespole Szkół w Olsztynku. Turniej rozgrywany był systemem grupowym. Zwycięzca grupy I spotkał się w półfinale z drużyną z 2 miejsca grupy II, i na odwrót. W pierwszym półfinale reprezentacja klasy III B LO pokonała drużynę technikum 4 : 0, w drugim półfinale klasa II LO pokonała klasę III ZSZ 5 : 1.
W meczu o trzecie miejsce reprezentacja technikum wygrała z III ZSZ 6 : 1, a w meczu finałowym klasa III B LO pokonała klasę II LO 5 : 1. Wszystkie mecze wzbudzały wiele pozytywnych emocji, zawodnicy pomimo złych warunków atmosferycznych ambitnie podchodzili do każdego spotkania.
Wyłoniono również strzelca turnieju, którym został Arkadiusz Ożóg z klasy II LO  zdobywając 18 bramek. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Jakub Mikołajczak z klasy III b LO , a najlepszym bramkarzem  Robert Milewski również z klasy III b LO.
Skład zwycięskiej drużyny: Szymon Petryucha, Kacper Wilk, Jakub Mikołajczak, Adam Gąsiorowski, Robert Milewski, Lampkowski Patryk i Miłosz Piórkowski.
Skład drużyny IILO: Ożóg Arkadiusz, Lewandowski Marcin, Wojtaś Tomasz, Biskupski Gracjan, Skłodowski Filip, Jabłoński Krzysztof, Jabłoński Daniel, Sośnicki Patryk i Kociołowicz Jordan.
III miejsce reprezentacja klas technikum: Sochocki Kamil, Prskało Martin, Orłowski Kamil, Drzewiecki Adrian, Auguściński Mateusz, Szymański Tomasz, Kociołowicz Wiktor, Nowakowski Patryk, Ludwikowski Patryk i Mergalski Jakub.
Gratulujemy.

Ślubowanie Klas Pierwszych 2017
Ślubowanie Klas Pierwszych 2017
13/10/2017
Dziś, w piątek o godzinie 12:00 w sali gimnastycznej Liceum uroczyście obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej a przy okazji odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Kilka zdjęć z tego wydarzenia tutaj.
Filmowe Inspiracje Kulinarne
Filmowe Inspiracje Kulinarne
05/10/2017
Filmowe inspiracje kulinarne w Zamku
Kolejną edycję warsztatów kulinarnych Smaki kina, realizowane w ramach projektu Moja przestrzeń, rozpoczęłyśmy spacerem do ogrodu i sadu. A tu...oczywiście wysyp gruszek, jabłek, warzyw do koloru do wyboru. Tak więc pomysł na tarty, te wytrawne i owocowe, a ponadto kompot z marchwi i owoców jesieni. Delicje.
Potrawy przyrządzały dziewczęta z klasy IV a THG z panią Dorota Bramowicz, wspierane przez pomysłodawczynię  przepisów p. Magdę Rudnicką

Wolontariusze z Zespołu Szkół dla Warsztatów Terapii Zajęciowej - Zbiórka Żywności
Wolontariusze z Zespołu Szkół dla Warsztatów Terapii Zajęciowej - Zbiórka Żywności
05/10/2017
Wolontariusze z Zespołu Szkół w Olsztynku uczestniczyli, w dniach 29.09 - 30.09 w dwudniowej zbiórce żywności Podziel się dobrym posiłkiem,  zorganizowanej przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olsztynku.
To już tradycja. Tym razem do akcji włączyli się uczniowie z klasy I, II, IV a, IV b THG
Dziękujemy

Europejskie Dni Dziedzictwa - Konkurs filmowy
Europejskie Dni Dziedzictwa - Konkurs filmowy
05/10/2017
Uczennice z naszej szkoły z p. Magdaleną Rudnicką uczestniczyły w konferencji podsumowującej konkurs filmowy Obrazy słowem i kolorem malowane, zorganizowanej 26.09.2017 przez Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Wśród kilku wyróżnionych doceniono projekty naszych uczennic: Martyny Murzy - Skansen w Olsztynku, Sandry Pieckiej - Cmentarz ewangelicki w Świerkocinie i Marty Waleńskiej . Zaproszeni goście zaprezentowali swoje spojrzenie na dziedzictwo kulturowe i krajoznawcze: Konrad Lenkiewicz - filmoznawca, opowiedział o wykorzystaniu lokalnej warmińsko - mazurskiej przestrzeni w polskim filmie; dr Karol Jachymek, Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej, przedstawił zagadnienie: Film wobec dziedzictwa. Wprowadzenie; zaprezentował różne przykłady filmowe i serialowe w kontekście promowania dziedzictwa (w różnym wymiarze) i walorów przyrodniczych.
Magdalena Rudnicka, lokalna liderka Filmoteki Szkolnej, zaprezentowała projekty realizowane w ramach działalności Pracowni Filmoteki Szkolnej w naszej szkole, uwzględniając wykorzystanie lokalnej przestrzeni.
Gratulujemy wyróżnionym.

Szkolna Liga Piłki Nożnej 2017
03/10/2017
OGŁOSZENIE

Wszystkich zainteresowanych grą w piłkę nożną zapraszamy do wzięcia udziału w Szkolnej Lidze Piłki Nożnej 2017.

Zgłoszenia drużyn do 06.10.2017r. do Pana Bogdana Sternickiego i Pana Grzegorza Rudzińskigo

Regulamin Szkolnej Ligi Piłki Nożnej 2017


Postanowienia ogólne


Szkolna Liga  Piłki Nożnej 2017 jest imprezą organizowaną przez UKS „AWIATOR” działający przy Zespole Szkół w Olsztynku.

W skład zespołów mogą wchodzić uczniowie jednej klasy. Dopuszczone jest mieszanie zespołów jedynie w klasach technikum z względu na małą liczbę chłopców.
1.Nagrodą główną za zajęcie I miejsca jest puchar ufundowany przez Prezesa UKS „AVIATOR”. Za zajęcie I, II i III miejsca  drużyny otrzymają medale.
2.Pozostałymi nagrodami ligi są: nagroda dla najlepszego bramkarza, nagroda dla strzelca największej liczby bramek i najlepszego zawodnika.
Zasady rozgrywania spotkań
1.Liczba zawodników: 6 (5 + bramkarz).
2.Mecze będą rozgrywane  systemem „każdy z każdym”.
3.Czas gry: 2 x 12 minut z  minutową przerwą.
4.Spotkania rozgrywane będą na boiskach „Orlik” przy Zespole Szkół oraz przy SP 1 w Olsztynku.
5.Dokładne terminarz rozgrywek będzie dostępny na stronie internetowej Zespołu Szkół zamek.edu.pl w zakładce sport oraz na szkolnym Facebooku.
6.Punktacja: zwycięstwo – 3 pkt., remis – 1 pkt., porażka – 0 pkt.
7.O kolejności w tabeli decyduje : większa ilość zdobytych punktów, wynik bezpośredniego spotkania, lepsza różnica bramek, większa liczba strzelonych bramek, mecz dodatkowy.
8.Sędzia  może nakładać na zawodników łamiących zasady rywalizacji sportowej, zachowujących się w sposób wulgarny lub nie stosujących się do poleceń i werdyktów sędziego lub organizatora, następujące kary:
okarę czasowego wykluczenia z meczu na  2 min. (trzecia kara czasowa w tych samych zawodach tego samego zawodnika skutkuje wykluczeniem z zawodów- czerwona kartka)
okarę wykluczenia do końca meczu – czerwona kartka.(  drużyna gra 2 min. w osłabieniu)
oDrużyna, która podczas osłabienia traci bramkę, uzupełnia skład.
oorganizator zastrzega sobie prawo do wykluczenia z ligi zawodników, drużyny lub drużyn nieprzestrzegających zapisów niniejszego regulaminu.
9.Zmiany zawodników odbywają się systemem „hokejowym” przy zachowaniu zasady, że zawodnik „schodzący” opuszcza boisko zanim wejdzie zawodnik „wchodzący”.
10.Pozostałe zasady regulują Przepisy Gry w Piłkę Nożną oraz Postanowienia PZPN.
Czytanie "Wesela" Bibliotece Publicznej
Czytanie "Wesela"  Bibliotece Publicznej
12/09/2017
Piękną interepretacją scen: 9, 12, 13, 15 z dramatu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego uczniowie naszej szkoły - Karolina Ososińska, Sandra Zgoda, Tomasz Bucholski i Paweł Frajda włączyli się w "Narodowe Czytanie Dzieł Literatury Polskiej" pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2017/2018
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2017/2018
31/08/2017
Dziś o godzinie 10:00 na dziedzińcu Zamku rozpoczeliśmy oficjalnie Rok Szkolny 2017/2018. Cieszymy się, że widzimy się znowu. Kilka zdjęć tutaj.
Zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017
Zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017
23/06/2017
Dziś, 23.06 w sali Liceum na ulicy Klikowicza odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Życzymy długich i spokojnych wakacji. Fotorelacja z tego wydarzenia tutaj.
Wycieczka do Gdyni
Wycieczka do Gdyni
25/05/2017
25 maja 2017r. klasy 1a i 2a LO pod opieką nauczycieli: G. Suwińskiego, B. Hodyra, K. Rubaj i W. Żmijewskiej wyruszyły do Gdyni.
Wyjechaliśmy bardzo wcześnie i już o 9:00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Portu Marynarki Wojennej na Oksywiu Dolnym. Byliśmy na trzech różnych okrętach, ale największe emocje wzbudził w nas okręt podwodny ORP ORZEŁ. Następnie udaliśmy się do 3 Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej na Babich Dołach. Projekcja historyczna, izba pamięci, zapalenie znicza pod tablicą pamiątkową płka Dąbka, pokaz ubioru i wyposażenia pilota samolotów bojowych i helikopterów ratowniczych stanowiły najważniejsze punkty programu. Późnym popołudniem ruszyliśmy głodni do KFS.
Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wylądowaliśmy około 21:00 w Olsztynku.
Uwaga - Harmonogram Ustnych Matur 2017
08/05/2017
Wszystkich naszych maturzystow prosimy o zapoznanie się z harmonogramem egzaminów ustnych. Kliknij tutaj!
Zakończenie roku klas maturalnych
Zakończenie roku klas maturalnych
28/04/2017
28 kwietnia o godzinie 11:00 pożegnaliśmy oficjalnie klasy maturalne. Ostatni dzwonek zabrzmiał dla uczniów trzecich klas Liceum Ogólnokształcącego, czwartych klas Technikum oraz dla Liceum dla Dorosłych. Wydarzenie miało miejsce w Miejskim Domu Kultury. Zapraszamy do fotorelacji.
Dzień Otwarty w Zespole Szkół
Dzień Otwarty w Zespole Szkół
27/04/2017
27 kwietnia gościliśmy w obu budynkach naszej szkoły uczniów z trzecich klas obu olsztyneckich gimnazjów. Celem Dni Otwartych jest zapoznanie gimnazjalistów z ofertą edukacyjną, ale nie tylko. Przy okazji można przez chwilę poczuć atmosferę szkoły, spotkać się ze starszymi kolegami, wybadać nauczycieli. i oswoić się z architekturą budynku. W ofercie jest kilka typów szkół więc każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy serdecznie!
I miejsce w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej „ORLIK – CUP 2017”
25/04/2017
W dniu 25.04.2017r. w Biskupcu odbył się po raz trzeci Powiatowy Turniej  Piłki Nożnej „ORLIK – CUP 2017”.
W turnieju wzięły udział cztery drużyny reprezentujące szkoły z terenu powiatu olsztyńskiego. Reprezentacja Zespołu Szkół w Olsztynku, zajęła I miejsce.
Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”. Każdy  mecz trwał 2x10 minut.
A oto wyniki naszej reprezentacji: ZS Olsztynek – ZS Biskupiec 6:1, ZS Olsztynek – ZSP Jeziorany 8:0, ZS Olsztynek – Gimnazjum Biskupiec 0 : 0.
II miejsce zajęła drużyna gospodarzy turnieju: ZS Biskupiec, III Gimnazjum Biskupiec  i miejsce IV ZSP Jeziorany.
Nasi zawodnicy zdobyli również nagrody indywidualne: najlepszym bramkarzem turnieju został Krystian Wojtaś, a zawodnikiem turnieju Arkadiusz Ożóg.
Drużyna ZS w Olsztynku wystąpiła w następującym składzie: bramkarz – Krystian Wojtaś oraz pozostali zawodnicy: Patryk Potoplak,  Szymon Gutkowski, Kacper Wilk, Kamil Sochocki, Adam Gąsiorowski, Arkadiusz Ożóg, Patryk Mikina i Radek Pechta. Gratulujemy.

Opiekun drużyny: Bogdan Sternicki

I miejsce w Powiatowym Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym
I miejsce w Powiatowym Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym
21/04/2017
W dniu 21.04.2017r. w Zespole Szkół Samochodowych w Olsztynie odbył się Powiatowy Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny.
Celem W-M Turnieju Motoryzacyjnego jest: popularyzacja wśród młodzieży szkolnej wiedzy o przepisach ruchu drogowego, upowszechnianie wiedzy motoryzacyjnej, a także propagowanie kulturalnego i partnerskiego zachowania w ruchu drogowym. Ważnym elementem jest też popularyzacja zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Turniej ma charakter wieloetapowy, co oznacza, że zwycięska drużyna całych zmagań jest wyłaniana poprzez eliminacje szkolne, powiatowe oraz finał wojewódzki, który zakończony jest wręczeniem pucharów oraz atrakcyjnych nagród ufundowanych przez WORD - Regionalne Centrum BRD w Olsztynie. Turniej obejmuje swoim zasięgiem uczniów z całego województwa warmińsko - mazurskiego.
Zespół Szkół w Olsztynku reprezentowany był przez uczniów w następującym składzie: Piórkowski Miłosz, Mówiński Miłosz i Lubiejewski Arkadiusz.
Turniej składał się z siedmiu konkurencji: test z przepisów ruchu drogowego, test ze skrzyżowań, test z historii motoryzacji, obsługa codzienna  pojazdu, udzielanie pierwszej pomocy medycznej oraz dwóch konkurencji sprawnościowych – jazda motorowerem po torze przeszkód i jazda samochodem slalomem z talerzem stewarda.
Nasz zespół zajął I miejsce w powiecie olsztyńskim i weźmie udział w finale wojewódzkim, który odbędzie się 19 maja 2017 r. w Elblągu.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekun: Bogdan Sternicki

Jak nie popełniać gaf językowych
Jak nie popełniać gaf językowych
20/04/2017
20 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynku, miało miejsce spotkanie z dr hab. Panią Mariolą Wołk. Ukończyła Ona I Liceum  Ogólnokształcąe w Olsztynku, a obecnie jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego na wydziale; Filologia Polska i Logopedia.
Podczas spotkania z młodzieżą, prowadząca zwracała uwagę na gafy językowe, wskazując konkretne przykłady najbardziej rażących błędów .Odwoływała się do przykładów z prasy, języka mediów, a  także języka potocznego.
Następnie młodzież wykonywała ćwiczenia . mające na celu wskazanie prawidłowych form spośród  podanych.
Prowadząca zajęcia przedstawiła również zasady odmiany nazwisk polskich i obcych, rodzaju męskiego i żeńskiego, nadmieniając aby nie bać się odmiany nazwisk.
Młodzież zadawała pytania z zakresu poprawności językowej, jak również zasad odmiany swoich nazwisk.
Na uwagę zasługują słowa pani Wołk, dotyczące szkoły, która rozwinęła w niej pasję i zainteresowanie literaturą i językiem.. Pochyliła się również nad nauczycielami, którzy  uczyli Ją w olsztyneckim liceum i stwierdziła, że byli to ludzie z pasją i potrafili zarażać nią innych.
Dziękujemy za lekcję, dotyczącą poprawności językowej.

"Sprawni jak Policjanci" - II Drużynowe Zawody Klas Mundurowych w Ostródzie
"Sprawni jak Policjanci" - II Drużynowe Zawody Klas Mundurowych w Ostródzie
12/04/2017
W dniu 12 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi w Ostródzie odbyły się zawody uczniów klas mundurowych. Polegały one na rywalizacji drużynowej i składały się z trzech konkurencji sprawnościowych. Pierwsza konkurencja polegała na pokonaniu toru przeszkód, druga konkurencja to udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz trzecia - strzelanie dynamiczne. 
Celem zawod
ów było propagowanie zawodu policjanta wśród uczniów klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych, roli i zadań policji jako organu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo oraz doskonalenie umiejętności i sprawności fizycznych uczniów.
Do rywalizacji zaproszeni zostali uczniowie następujących szkół: Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Morągu, Zespołu Szkół w Olsztynku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie. Łącznie w rywalizacji wzięło udział 8 drużyn (64 uczniów). 
Każda z drużyn składała się z 8 zawodników (4 dziewcząt i 4 chłopców).
Drużynę Zespołu Szkół w Olsztynku reprezentowali następujący uczniowie klas mundurowych: konkurencja: tor przeszkód - Adrianna Piasecka i Cyprian Durka
konkurencja: strzelanie dynamiczne – Magdalena Miecznikowska i Patryk Gawęda
konkurencja: udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej – Brodzińska Joanna, Milena Budka, Arkadiusz Lubiejewski i kapitan drużyny Miłosz Mówiński.
Nasza drużyna zajęła V miejsce.
Zmagania zakończyły się sukcesem uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Morągu, którzy minimalnie pokonali gospodarzy imprezy tj. klasę policyjną z Zespołu Szkół Zawodowych w Ostródzie.
Oprócz rywalizacji zespołowej była też rywalizacja indywidualna w każdej z konkurencji, zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców. Nasi zawodnicy zdobyli dwie nagrody. W strzelaniu dynamicznym najlepsza wśród dziewcząt okazała się Magdalena Miecznikowska, a w konkurencji udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej bezkonkurencyjny okazał się kapitan naszej drużyny - Miłosz Mówiński. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i zachęcamy do dalszego doskonalenia swoich umiejętności.
Impreza przebiega
ła pod patronatem Starosty Ostródzkiego, Wójta Gminy Ostróda oraz honorowym patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Sternicki Bogdan

Wizyta w Parlamencie Europejskim w Strasburgu
Wizyta w Parlamencie Europejskim w Strasburgu
01/04/2017
Na przełomie marca i kwietnia reprezentacja naszej szkoły odwiedziła Strasburg we Francji – siedzibę ustawodawczej części Parlamentu Europejskiego w ramach międzynarodowego programu „Euroscola”, który trwa nieprzerwanie od wielu lat, a którego głównym celem jest popularyzacja unijnego myślenia wśród młodzieży szkolnej państw członkowskich. Odwiedzając Parlament i naśladując europosłów uczniowie mają sposobność mówić o swoich oczekiwaniach i dzielić się na międzynarodowym forum swoimi pomysłami na rozwój integracji Europy. Przez cały dzień reprezentowaliśmy Polskę w wielogodzinnej debacie oraz warsztatach. Połączyła nas atmosfera otwartości i chęć znalezienia sensownych odpowiedzi na pytania, które Unia zadaje sobie coraz częściej.
Zwiedziliśmy też przepiękne, malownicze miasto gdzie jest tak ciepło, że w domach nie ma kaloryferów, na prywatnych posesjach nad Renem rosną palmy, a na śniadanie podają świeżutkie bagietki. Jedną z atrakcji było też Muzeum Techniki w niemieckim Speyer. Zgromadzono tam rozwiązania techniczne z dwóch minionych stuleci, zaś mnogość i dziwaczność eksponatów bardzo nas zaskoczyła.
Fotorelacja z wycieczki jest w porządku chronologicznym.

Zakończenie Mistrzostw Szkoły w Piłce Siatkowej Dziewcząt
27/03/2017
Zakończyły się rozgrywki o Mistrzostwo Szkoły w Piłce Siatkowej Dziewcząt. W turnieju wzięło udział osiem drużyn, które podzielono na dwie grupy. Rozegrano w sumie 16 meczów. Do półfinałów awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Reprezentacje klas potraktowały turniej bardzo ambitnie. Niestety zwycięzca może być tylko jeden. W tym roku szkolnym, Mistrzem Szkoły w Piłce Siatkowej Dziewcząt została reprezentacja klasy IIB LO, drugie miejsce zajęła reprezentacja klasy IIIIA LO,  trzecie miejsce reprezentacja klasy IVA TH, zaś tuż za podium uplasowała się drużyna klasy IIIA TH.
Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Klaudia Dolat, Monika Sałacka, Karolina Osińska, Julia Mieteń, Ola Dymarska, Patrycja Szulc.
Skład  reprezentacji IIIA LO: Dagmara Kowalkowska, Emila Wierzbicka, Julia Kalinowska, Ola Iwańska, Monika Dobrzyńska, Magda Sadowska.
Klasa IVA TH: Katarzyna Zakrzewska, Katarzyna Pieniak, Justyna Prelewicz, Ola Karpińska, Dominika Jaworska, Ilona Lisowska.
Zwycięzcą gratulujemy!
Drużyny, które zajęły miejsca I -  III otrzymają medale ufundowane przez Zarząd UKS „AVIATOR” .

WYNIKI KOŃCOWE

1 MIEJSCE:    KLASA IIB LO
2 MIEJSCE:  KLASA IIIA LO
3 MIEJSCE:  KLASA IVA TH
4 MIEJSCE: KLASA IIIA TH

MECZE FINAŁOWE
13.I PÓŁFINAŁ:   PIĄTEK  24.03.,  1  GODZ. LEKCYJNA
IIIA LO  -  IVA TH:      2 : 0  ( 25 : 15,  25 : 23 )
14.II PÓŁFINAŁ: PIĄTEK  24.03.,  2  GODZ. LEKCYJNA
IIB LO  –  IIIA TH:      2 : 0  ( 25 : 22, 25 : 19 )
15.MECZ O III m.: PIĄTEK  24.03.,  4  GODZ. LEKCYJNA
IVA TH  - IIIA TH:      2 : 1 ( 20 : 25, 25 : 18, 15 : 12 )
16. FINAŁ: PIĄTEK  24.03.,  6  GODZ. LEKCYJNA
IIIA LO – IIB LO:        0 : 2 ( 25 : 27,  23 : 25 )

NAUCZYCIELE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO.

Konkurs matematyczno - językowy
Konkurs matematyczno - językowy
20/03/2017
Wszystkich pasjonatów zagadek logicznych i języków obcych zapraszamy do udziału w konkursie matematyczno- językowym.
Wiadome jest, że nie zawsze wiedza matematyczna i znajomość języków obcych idzie w parze. Dlatego chcemy ułatwić zadanie, Do zabawy zapraszamy drużyny 2-osobowe.
Wszystkich chętnych prosimy o zgłoszenia do 27 marca do p. M. Faryn lub p. K. Bakuła.

X Ogólnopolski Festiwal Jacka Kaczmarskiego już za nami
X Ogólnopolski Festiwal Jacka Kaczmarskiego już za nami
17/03/2017
Dziś odbyła się dziesiąta edycja Festiwalu Poezji i Piosenki Jacka Kaczmarskiego. Pozdrawiamy wszystkich uczestników, dziękujemy za wspaniałą atmosferę i przepiękne wykonania.

KONKURS PIOSENKI

I MIEJSCE:
Julia Kuzyka – II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Utwór „Czerwony autobus”

II MIEJSCE:
Julia Godzwon – Zespół Szkół Salezjańskich w Ostródzie im. Św. Dominika Savio
Utwór „Kara Barabasza”
Akompaniament – Paweł Horbajczuk – gitara
Przemysław Bieliński – fortepian

III MIEJSCE:
Dominika Kłos – Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie
Utwór „Szklana Góra”

WYRÓŻNIENIA:
Sylwia Makoś – Zespół Szkół Licealnych w Morągu
Utwór „Opowieść pewnego emigranta”
Akompaniament – Wojciech Jakimowicz – gitara

Kacper Kwiatkowski – Zespół Szkół Zawodowych im. S. Staszica  i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie
Utwór „Prosty człowiek”

Marta Drężek – Gimnazjum nr 1 w Szczytnie
Utwór „Katyń”

KONKURS PLASTYCZNY

I MIEJSCE
Magdalena Tomczak - Technikum Hotelarsko - Gastronomiczne w Zespole Szkól w Olsztynku

II MIEJSCE
Kinga Wąsowicz - Zespół Szkół w Dobrym Mieście

III MIEJSCE
Angelika Stankiewicz  - Zespół Szkół w Dobrym Mieście

WYRÓŻNIENIE
Justyna Kowalska - I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kaczmarskiego w Zespole Szkół w Olsztynku

NAGRODA PUBLICZNOŚCI
Patrycja Szulc i Anna Kaczmarczyk - Zespół Szkół w Olsztynku

Zapraszamy do galerii.

Prace plastyczne laureatów można zaś obejrzeć tutaj.

Szkolny Turniej Piki Siatkowej Dziewcząt 2016/2017
14/03/2017
W związku z dużą ilością zgłoszeń, drużyny podzielono na dwie grupy: grupa „A” (IIb LO, IIa TH1, IVa TH, IIALO), grupa „B” (IIIa LO, IIa TH2, IVb TH, IIIa TH). W grupach drużyny grają systemem każdy z każdym, do półfinałów awansują dwie pierwsze drużyny z każdej grupy. Pozostałe ekipy zajmują miejsca V – VIII.
TERMINARZ ROZGRYWEK GRUPOWYCH
1. II B LO - II A TH1 gr. A ŚRODA 15.03., 5 GODZ. LEKCYJNA
2.  IIIA LO –IIIA TH gr. B ŚRODA 15.03., 6 GODZ. LEKCYJNA
3.  IIIA LO – IIA TH2 gr. B CZWARTEK 16.03., 3 GODZ. LEKCYJNA
4.  IVB TH – IIIA TH gr. B CZWARTEK 16.03., 5 GODZ. LEKCYJNA
5.  IIB LO – IVA TH gr. A CZWARTEK 16.03., 6 GODZ. LEKCYJNA
6. IIA LO – IVA TH gr. A PONIEDZIAŁEK 20.03., 3 GODZ. LEKCYJNA
7.  IIA TH1 – IVA TH gr. A PONIEDZIAŁEK 20.03., 4 GODZ. LEKCYJNA
8.  IIA TH2 – IIIA TH gr. B PONIEDZIAŁEK 20.03., 7 GODZ. LEKCYJNA
9.  IIA LO – II TH 1       gr. A ŚRODA 22.03., 4 GODZ. LEKCYJNA
10.  IIA LO – IIB LO       gr. A ŚRODA 22.03., 5 GODZ. LEKCYJNA
11.  IIA TH2 – IVB TH gr. B  CZWARTEK 23.03., 2 GODZ. LEKCYJNA
12.  IIIA LO – IVB TH gr. B CZWARTEK 23.03., 3 GODZ. LEKCYJNA

IV Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Jezioran
IV Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Jezioran
27/02/2017
W dniu 23.02.2017r. w Jezioranach odbył się IV Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Jezioran. W turnieju wzięło udział sześć drużyn. Drużyny podzielone zostały na dwie grupy. W grupach rozegrano mecze systemem „każdy z każdym”.  Reprezentacja Zespołu Szkół w Olsztynku zajęła w swojej grupie pierwsze miejsce.
Dużą niespodziankę sprawiła reprezentacja Gimnazjum im. Noblistów Polskich z Olsztynka, która znalazła się na turnieju zupełnie przypadkowa (za drużynę Zespołu Szkół w Dobrym Mieście), zajmując w swojej grupie drugie miejsce. W półfinale zagrała z Zespołem Szkół w Olsztynku. Rywalizację ze starszymi kolegami przegrała, ale w meczu o trzecie miejsce pokonała drużynę Gimnazjum  w Jezioranach.
Nasza reprezentacja po wyrównanym i stojącym na wysokim poziomie meczu finałowym uległa drużynie Zespołu Szkół w Biskupcu 3:5 zajmując II miejsce. Zawodnikiem turnieju został kapitan naszej reprezentacji - Szymon Gutkowski.
Drużyna ZS w Olsztynku wystąpiła w następującym składzie: Krystian Wojtaś– bramkarz, Kacper Wilk, Patryk Potoplak,  Szymon Gutkowski, Radek Pechta, Jakub Mikołajczak, Adam Gąsiorowski, Kamil Sochacki, Arek Ożóg i Marcin Lewandowski.

Szkolny Turniej Piki Siatkowej Chłopców 2016/2017
21/02/2017
OGŁOSZENIE

W piątek 24.02.2017 r. rozpoczynają się rozgrywki o mistrzostwo szkoły w piłce siatkowej chłopców. Do rozgrywek zgłosiło się sześć drużyn. Turniej rozgrywany będzie systemem „każdy z każdym”. Mecze rozgrywane będą do dwóch wygranych setów. Za wygranie meczu 2:0 drużyna otrzymuje 3 punkty, za przegranie 1:2 drużyna otrzymuje 1 punkt i za przegranie 0:2 drużyna nie otrzymuję punktów. Na koniec rozgrywek punkty zostaną podsumowane. Zwycięży drużyna, która zgromadzi największą liczbą punktów. Drużyny, które zajmą miejsca I-III nagrodzone zostaną medalami ufundowanymi przez Zarząd UKS „AVIATOR”.
Uczestnikom rozgrywek życzymy powodzenia.

Nauczyciele wychowania fizycznego

Terminy rozgrywek
III ZSZ – II TH               PIĄTEK  24.02. 5 GODZ. LEKCYJNA
III ZSZ – III A LO           PIĄTEK  24. 02. 7 GODZ. LEKCYJNA
III ZSZ- II B LO             PIĄTEK  03.03. 2 GODZ. LEKCYJNA
III ZSZ – I LO               PIĄTEK  24. 02. 3 GODZ. LEKCYJNA
III ZSZ – II A LO           WTOREK  28.02. 8 GODZ. LEKCYJNA
II TH –III A LO              PIĄTEK  24.02. 6 GODZ. LEKCYJNA
II TH – II B LO             CZWARTEK  02.03. 6 GODZ. LEKCYJNA
II TH – I LO                 PONIEDZIAŁEK  27.02. 8 GODZ. LEKCYJNA
II TH – II A LO             ŚRODA  01.03. 5 GODZ. LEKCYJNA
III A LO – I LO            PIĄTEK  03.03. 7 GODZ. LEKCYJNA
III A LO – II A LO       CZWARTEK  02.03. 3 GODZ. LEKCYJNA
III A LO – II B LO        ŚRODA  01.03. 6 GODZ. LEKCYJNA
II B LO – I LO             ŚRODA  01.03.  7 GODZ. LEKCYJNA
II B LO - II A LO         ŚRODA  08.03. 5 GODZ. LEKCYJNA
I LO – II A LO            WTOREK  07.03. 8 GODZ. LEKCYJNA

Walentynki 2017
Walentynki 2017
14/02/2017
We wtorek 14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole „Walentynki”. W akcji wzięli udział uczniowie oraz nauczyciele z Zespołu Szkół. Z pomocą Pani Ewy Podhajnej uczniowie z klasy II THG przygotowali walentynkowe ciasteczka, które były sprzedawane w obydwóch szkołach przez Samorząd Uczniowski i pomocne koleżanki z klasy IIB LO. Dla umilenia dnia na twarzach uczniów rysowane były serduszka, które zwalniały ucznia z odpowiedzi ustnej oraz niezapowiedzianych klasówek.  Zorganizowana była również poczta walentynkowa, do której każdy mógł wrzucić walentynkę. Przez cały dzień panował nastrój miłości i przyjaźni.
Na stoku narciarskim „Kartasiówka”
Na stoku narciarskim „Kartasiówka”
15/02/2017
W środę 15 lutego 2017r grupa uczniów z klas IIb LO, IVb TH i IIIa LO wraz z nauczycielami wychowania fizycznego - Panem Bogdanem Sternickim i Panem Grzegorzem Rudzińskim wybrali się na wycieczkę na stok narciarski do miejscowości Ruś. Celem wyjazdu była nauka jazdy na nartach, aktywne oraz bezpieczne spędzenia czasu wolnego. Uczestnicy wyjazdu, w większości mieli po raz pierwszy narty na nogach. Pomimo tego, po dwóch godzinach spędzonych na stoku pod czujnym okiem nauczycieli, doskonale sobie poradzili. Najważniejsze, że nikomu nic się nie stało i wszyscy wrócili zadowoleni. Większość uczestników wycieczki zadeklarowała chęć ponownego wyjazdu na stok narciarski, może trochę wyższy i trudniejszy, żeby doskonalić nabyte umiejętności jazdy na nartach.

Bogdan Sternicki

Studniówka 2017
Studniówka 2017
20/01/2017
20.01.2017 roku  uczniowie klas maturalnych – III a LO, III b LO, IV a THG i IV b THG  bawili się na Balu Studniówkowym w Hotelu Omega w Olsztynie.
Szanując tradycję i obyczaje,  zabawę rozpoczęto staropolskim polonezem, w którego podniosłą atmosferę wprowadziły uczestników słowa A. Mickiewicza odczytane przez uczennicę. Na 100 dni przed maturą uczniowie odłożyli na bok wszelkie poważne tematy, zagadnienia i zadania, a ich udziałem stała się wspaniała zabawa. Wszyscy poddali się urokowi wieczoru i doskonale bawili się do białego rana.
Dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli w organizacji Studniówki oraz tym wszystkim, którzy bawili się razem z nami.

Wernisaż wystawy w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej
Wernisaż wystawy w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej
07/01/2017
Uczennice Klaudia Elbruda, Natalia Grabowska, Julia Papierzyńska, Paulina Rakiel i Patrycja Szulc, reprezentowały Zespół Szkół na wernisażu wystawy w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie, zorganizowanej we współpracy z Towarzystwem Naucyzcieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Olsztynie pt. Biblioteka - wiedza na wyciągnięcie ręki. Gościem honorowym wernisażu był Warmińsko-Mazyrski Kurator Oświaty Wojciech Cybulski. Prace powstały na zajęciach plastycznych w bibliotece szkolnej pod kierunkiem Doroty Walter-Obrębskiej.
Warsztaty z charakteryzacji w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie
Warsztaty z charakteryzacji w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie
15/12/2016
Młodzi pasjonaci kina z LO, THG i Gimnazjum SPSK w Olsztynku zwiedzili plan filmowy filmu Karbala, mieli okazję wykazać się wiedzą teoretyczną i zastosować ją w praktyce (ćwiczenia zw. z pracą na planie).

Jednak największą atrakcją okazały się praktyczne warsztaty z charakteryzacji. Krew "lała się" strumieniami; uczestnicy, wykorzystując materiały udostępnione przez panią charakteryzatorkę, "wykonywali" rany, uszkodzenia ciała doznane, np. podczas wojny. Pomysłowość i zaangażowanie doceniła profesjonalistka.

Rfekty, których nie powstydziłby się profesjonalny charakteryzator w galerii.

Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej 2016
Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej 2016
15/12/2016
5 grudnia 2016 r. z okazji Mikołajek 2016, w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku, po raz kolejny rozegrany został Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej.

W turnieju udział wzięły 4 drużyny:

Uczniowie Zespołu Szkół im. K.C. Mrongowiusza w Olsztynku
Uczniowie Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku
Uczniowie Gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich w Stawigudzie
Nauczyciele Wychowania Fizycznego z wyżej wymienionych szkół.

Celem turnieju było promowanie zasad współzawodnictwa , zdrowej rywalizacji, podniesienie sprawności fizycznej oraz promocja Olsztyneckich szkół.

Zwycięską drużyną okazała się drużyna nauczycieli wychowania fizycznego w składzie: Pani Janina Berek i Dorota Dworczak, oraz Pan Bogdan Sternicki, Piotr Podhajno, Michał Grzeszczak, Andrzej Duda, Sebastian Lachowicz.

Dzięki wspaniałej grze zawodników i dopingowi kibiców , panowała miła i przyjazna atmosfera. Zapraszamy do galerii.

Wszystkim serdecznie dziękujemy !!
Ze sportowym pozdrowieniem
Nauczyciele wychowania fizycznego

Warsztaty - Plakat filmowy
Warsztaty - Plakat filmowy
12/12/2016
W dniu 09.12.2016 w Zespole Szkół w Olsztynku na zaproszenie Liderki Magdaleny Rudnickiej odbyło się spotkanie warsztatowe ,, Filmowy plakat artystyczny - teoria i praktyka'' dla uczniów, W części teoretycznej zostały omówione następujące zagadnienia: Plakat czyli ... Definicja / Rys historyczny / Plakat części składowe / Plastyka plakatu / Analiza plakatu filmowego / Polska szkoła plakatu / Przykłady ..... inspiracje. W części praktycznej uczniowie z Liceum Ogólnokształacacego, Technikum Hotelarskiego i Gimnazjum SPSK w Olsztynku wykonali ćwiczenia projektowe z zakresu grafiki - słowoobrazy i plamaki. Po omówieniu, burzy mózgów i korektach przystąpili do projektowania plakatów dowolnie wybranych filmów. Koncepcje zostały przełożone na symbole i zwizualizowane w postaci autorskich plakatów / z bardzo dobrymi efektami. Warsztat prowadziła z dużym zadowoleniem Liderka Filmoteki Szkolnej / artystka plastyczna Katarzyna Zabłocka.
Rekonstrukcja w 100. rocznicę wkroczenia Legionów Polskich do Warszawy
Rekonstrukcja w 100. rocznicę wkroczenia Legionów Polskich do Warszawy
08/12/2016
4 grudnia 2016 r. uczniowie klas mundurowych z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego uczestniczyli w widowisku, które było odtworzeniem wejścia Legionów Polskich do Warszawy w dniu 1 grudnia 1916 r. Tego dnia na znak, że polskie wojsko powraca do Warszawy do miasta wkroczyły oddziały trzeciego i czwartego pułku piechoty oraz drugiego pułku ułanów z płk Stanisławem Szeptyckim na czele.
Organizatorem widowiska rekonstrukcyjnego była Fundacja Polonia Militaris, która przygotowywała imprezę wspólnie z MON.
W widowisku uczestniczyło ok. 400 rekonstruktorów pieszych i 110 koni. Wśród rekonstruktorów tego widowiska historycznego 18 uczniów klas mundurowych I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku.
Rekonstruktorzy w mundurach Legionów z 1916 r. przeszli spod Muzeum Wojska Polskiego, Traktem Królewskim na pl. Piłsudskiego, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczystość uczczenia 100. rocznicy wjazdu Legionów Polskich do Warszawy.
Uczniowie i dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku składają szczególne podziękowania Panu Mirosławowi Sochackiemu, dziennikarzowi Polskiego Radia Olsztyn za włączenie i przygotowanie naszych uczniów klas mundurowych do tak ważnego wydarzenia: „Rekonstrukcja w 100. rocznicę wkroczenia Legionów Polskich do Warszawy".
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z rekonstrukcji.

Zamek Cup 2016
Zamek Cup 2016
29/11/2016
VII TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW
SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
„ ZAMEK CUP 2016 ”
O PUCHAR STAROSTY OLSZTYŃSKIEGO
W dniu 24.11.2016 r. w hali sportowej Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku odbył się VII Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych  „Zamek CUP 2016” o Puchar Starosty Olsztyńskiego.
Uroczystego otwarcia dokonała: Wicestarosta Powiatu Olsztyńskiego - Pani Joanna Michalska oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku - Pani Ewa Orłowska.
Organizatorem imprezy był Uczniowski Klub Sportowy „ AVIATOR”, działający przy Zespole Szkół w Olsztynku. W turnieju wzięło udział 6 drużyn z powiatu olsztyńskiego:
Zespół Szkół w Olsztynku
Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach
Zespół Szkół w Biskupcu
Zespół Szkół w Dobrym Mieście
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Jezioranach
Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku.
Turniej podzielony był na dwa etapy. Pierwszy etap obejmował rozgrywki w dwóch grupach. Pierwsza grupa to drużyny: ZS w Olsztynku, ZS w Dobrym Mieście i ZSR w Smolajnach. Druga grupa to drużyny: ZS w Biskupcu, ZSP w Jezioranach i Gimnazjum w Olsztynku. W grupach mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”.
Drugi etap turnieju to mecze półfinałowe pomiędzy drużynami, które zajęły dwa pierwsze miejsca w swoich grupach: ZS Olsztynek – ZSP Jeziorany oraz ZS Biskupiec – ZS Dobre Miasto.
W pierwszym meczu zwyciężyła drużyna ZS w Olsztynku, a w drugim drużyna ZS w Biskupcu. Te dwie drużyny spotkały się następnie w finale. Po niezwykle zaciętym spotkaniu w regulaminowym czasie, wynik był remisowy (2:2). O zwycięstwie zadecydowały rzuty karne w wykonywaniu, których lepsza okazała się drużyna Zespołu Szkół w Olsztynku. Wygrywając spotkanie,  zajęła pierwsze miejsce w turnieju „Zamek – Cup 2016”. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół w Biskupcu.
W meczu o trzecie miejsce zwyciężyła drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jezioranach wygrywając z drużyną ZS w Dobrym Mieście. Natomiast w meczu o piąte miejsce niespodziewanie wygrała drużyna młodych piłkarzy z Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku pokonując drużynę ZSR w Smolajnach.
Zwycięska drużyna ZS w Olsztynku wystąpiła w składzie: Wojtaś Krystian, Gutkowski Szymon, Ożóg Arkadiusz, Lewandowski Marcin, Mikołajczak Jakub,  Pechta Radek, Potoplak Patryk, Łuszczak Radek, Wilk Kacper, Sochocki Kamil. Opiekunem drużyny jest Pan Bogdan Sternicki.
Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy. Pierwsze trzy miejsca zostały nagrodzone pucharami  ufundowanymi przez Starostę  Olsztyńskiego i  medalami, które ufundował Zarząd UKS „AVIATOR”.
Podczas turnieju wyłoniono najlepszego zawodnika, strzelca i bramkarza, dla których statuetki ufundował również Zarząd UKS „AVIATOR”.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Potoplak Patryk z Zespołu Szkół w Olsztynku. Najlepszym strzelcem został Rybkiewicz Przemek z Zespołu Szkół w Biskupcu oraz zdobywając tyle samo bramek (12), Salwowski Bartosz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jezioranach , a bramkarzem turnieju został  zawodnik Zespołu Szkół w Biskupcu – Soczewica Patryk. Wszystkim wyróżnionym zawodnikom gratulujemy.
Działalność UKS „AVIATOR” możliwa jest dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Urzędu Miasta i Gminy Olsztynek, za co bardzo dziękuję w imieniu wszystkich członków klubu władzom naszego miasta.
Turniej uświetnił występ dziewcząt z zespołu tanecznego ,,MIKA”, działającego w Zespole Szkół w Olsztynku pod kierunkiem Pani Moniki Pukis.
Smaczny posiłek dla zawodników został przygotowany i podany przez uczniów Technikum Gastronomicznego i Technikum Hotelarskiego pod nadzorem Pani Ewy Podhajnej, Aleksandry Nowakowskiej i Pana Sławomira Jędruszewskigo. Natomiast ciasto zasponsorowała Pani Emilia Witowicz z cukierni ,,Kaprys” w Olsztynku, za co serdecznie dziękujemy.
Organizatorzy turnieju składają podziękowania ratownikom medycznym z PCK w Olsztynie za nieodpłatne zabezpieczenie turnieju oraz Dyrektorowi Gimnazjum im. Noblistów Polskich - Pani Irenie Jędruszewskiej za nieodpłatne udostępnienie hali sportowej.
Dziękujemy za zaszczycenie swoją obecnością zaproszonym gościom; Wicestaroście Powiatu Olsztyńskiego – Pani Joannie Michalskiej, Wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu – Panu Mirosławowi Szostkowi, Zastępcy Burmistrza Olsztynka – Panu Krzysztofowi Wieczorkowi, Dyrektorowi ZASiP w Olsztynku – Panu Mirosławowi Obrębskiemu, Dyrektorowi  Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku - Pani Irenie Jędruszewskiej, Wicedyrektorowi Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku – Panu Markowi Bartkowskiemu.
Dziękujemy również wszystkim, którzy pomagali przy organizacji turnieju oraz kibicom.
Organizatorzy:
Zarząd UKS ,,AVIATOR”
działający przy Zespołu Szkół w Olsztynku

Maraton Matematyczny 2016
Maraton Matematyczny 2016
15/11/2016
14 listopada 2016 spotkaliśmy się na kolejnym Maratonie  Matematycznym.
W towarzystwie wspaniałych ludzi rozwiązywaliśmy różnorodne zadania. Każdy próbował sił w tym, co łatwe, średnie, ale również w tym, co trudne. Oczywiście najwięcej satysfakcji przynosiły nam rozwiązania zadań z tej ostatniej kategorii.
Cały Maraton trwał 180 minut.
Po pierwszej godzinie mieliśmy rozwiązane 36 zadań. Po następnej już 51. Na koniec  spotkania licznik zadań wskazywał 82 zadania.
Oprócz pogłębionej wiedzy i dodatkowych  umiejętności wynieśliśmy z tego spotkania wspaniały  humor oraz poczucie „dobrze wykonanej roboty”.
A tych, którym zabrakło motywacji, aby spotkać się z nami, zapraszamy na kolejny Maraton Matematyczny – już w lutym 2017.
Do zobaczenia.

Katarzyna Bakuła
Wioletta Żmijewska
i uczestnicy maratonu

Apel z okazji Święta Niepodległości
Apel z okazji Święta Niepodległości
10/11/2016
Często słyszymy słowa: Polska, ojczyzna. Na  co dzień  nie zastanawiamy się, co to jest dobro wspólne, poczucie tożsamości. Historia naszego kraju pokazuje, że Polacy musieli bronić swojej wolności i godności, poświęcali swoje życie. Nasz kraj często upadał, aby się znów odrodzić. Przeszłość naszej ojczyzny jest obfita w ważne dla Polaków wydarzenia, że prawie każdy miesiąc można nazwać miesiącem pamięci narodowej.
Podczas uroczystości obchodów 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, wzbogacony prezentacją multimedialną.Oddano cześć tym, którzy poświęcili swoje życie dla Polski.Wśród bohaterów znalezli się :
- Kombatanci i weterani walk o niepodległość Polski
- Legioniści Józefa Piłsudskiego, żołnierze Korpusów Polskich
- Uczestnicy powstania warszawskiego
-Bohaterowie walk wrześniowych 1939 roku
- Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych oraz Podziemnego Państwa Polskiego.
Podczas uroczystości wszyscy śpiewali pieśni legionowe . Prawdziwą lekcją historii było spotkanie z uczestniczką powstania warszawskiego, panią Danutą Filipek, która wie co to znaczy walczyć  o wolną Polskę. Pani Danuta ma 87 lat ale doskonale pamięta wydarzenia z tamtych trudnych dni. Przywoływała miejsca,  gdzie jako 16-letnia sanitariuszka pomagała powstańcom. Mówiła o wszechobecnym strachu i ciągłym zagrożeniu życia. Za zasługi dla ojczyzny Pani Danuta otrzymała listy gratulacyjne od prezydentów Polski, a także odznaczenia państwowe. Po spotkaniu, młodzież długo jeszcze zadawała pytania naszemu gościowi. Było to budujące doświadczenie .
Pani Danucie życzymy dużo zdrowia.

Zaproszenie na Maraton Matematyczny
09/11/2016
W poniedziałek 14 listopada 2016 w godz. 17:00 – 20:00
zapraszamy na  MARATON MATEMATYCZNY.
Zabierz ze sobą coś do pisania i kilka kartek.
Nie zapomnij, że ciało też ma swoje prawa.
Przynieś coś do połasowania. Zaparzymy herbatę lub kawę.

Warto przyprowadzić ze sobą koleżankę lub kolegę.
Będzie weselej.
Spotykamy się w sali nr 6 na ulicy Klikowicza

Wyniki z zakończenia rozgrywek Szkolnej Ligi Piłki Nożnej Chłopców
Wyniki z zakończenia rozgrywek Szkolnej Ligi Piłki Nożnej Chłopców
05/11/2016
Zakończyły się rozgrywki Szkolnej Ligi Piłki Nożnej Chłopców, które odbywały się od 12 września. Do rozgrywek zgłosiło się sześć drużyn (58 zawodników) ze wszystkich typów szkół w Zespole Szkół w Olsztynku. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”. Odbyło się 15 spotkań. Wszystkie mecze wzbudzały wiele pozytywnych emocji, zawodnicy pomimo złych warunków atmosferycznych ambitnie podchodzili do każdego spotkania.
Trzecie miejsce w turnieju zajęła drużyna klasy III ZSZ. Drugie miejsce drużyna klas łączonych II, III i IV TH  i pierwsze miejsce klasa II b LO.
Wyłoniono również strzelca ligi, którym został Kamil Sochocki z klasy II TH  zdobywając 10 bramek. Najlepszym zawodnikiem Ligi po raz drugi został Kacper Wilk  z klasy II b LO , a najlepszym bramkarzem został Robert Milewski również z klasy II b LO.
Skład zwycięskiej drużyny: Radek Łuszczak, Szymon Patryucha, Kacper Wilk, Jakub Mikołajczak, Adam Gąsiorowski, Robert Milewski, Krystian Śmigielski, i Miłosz Piórkowski. Gratuluję zwycięskiej drużynie.

Organizator: Bogdan Sternicki

Nowy skład Samorządu Uczniowskiego
Nowy skład Samorządu Uczniowskiego
13/10/2016
4 Października 2016 r. w naszej szkole odbyły się wybory do nowego Samorządu Szkolnego. Wszystkie klasy wzięły w nich udział. Do władz Samorządu Uczniowskiego kandydowało 12 osób, a w jego skład weszło 10 . Jednocześnie późniejszym etapem wyborów było integracyjne spotkanie nowego Samorządu, które odbyło się 7 października. Na tym spotkaniu spośród 10 wyłonionych zwycięzców, wybrany został trzon Szkolnego Samorządu Uczniowskiego w skład, którego weszli:

Przewodnicząca: Lisowska Dominika
Z-ca: Wróbel Katarzyna
Sekretarz: Luberacka Aleksandra
Skarbnik: Nyga Nina
Osoba odpowiedzialna za dyżury szkolne: Luberacka Aleksandra

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy wielu pomysłów i owocnej pracy !!!

Światowy Dzień Zwierzaka
Światowy Dzień Zwierzaka
04/10/2016
4 października 2016 r. cała społeczność uczniowska Zespołu Szkół w Olsztynku włączyła się do akcji zbiórki żywności z okazji Światowego Dnia Zwierzaka. W tym dniu młodzież zgromadziła pokarm dla zwierząt ze schroniska w Tomarynach. Inicjatorem całej akcji był Samorząd Uczniowski. W imieniu zwierzaków wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji. Pamiętajmy o Nich, one też kochają i chcą być kochane.
Spotkanie pod żaglami
Spotkanie pod żaglami
14/09/2016
Uczniowie klasy I liceum wraz z rodzicami postanowili aktywnie rozpocząć nowy rok szkolny. W sobotę 10 września 2016 r. spotkali się w OSW ZHP Perkoz, aby zdobyć pierwsze szlify żeglarskie. Na DZ odbyło się szkolenie, potem nastąpił przydział zadań. Kapitana Krzysztofa Suwińskiego dzielnie wspierali uczniowie klasy IIa Karolina, Adrian, Cyprian i Sebastian -  mistrzowie Polski w tej klasie żeglarskiej. Później fregata wypłynęła w rejs. Niestety, zabrakło nieco wiatru.  Dzięki temu w „dostojnym”tempie podziwiali uroki Jeziora Pluszne, a w drodze powrotnej dowiedzieli się jak należy używać wioseł. Po dotarciu do brzegu czekały już upieczone kiełbaski i domowe ciasto. Dziękuję bardzo wszystkim, którzy piękną słoneczną sobotę postanowili spędzić nad wodą. Do zobaczenia za rok.
Wychowawca klasy I Grażyna Małek

60-lecie Liceum
60-lecie Liceum
03/09/2016
Odwiedzaj swoje wspomnienia.
Uszyj dla nich płócienne pokrowce.
Odsłoń okna i otwórz powietrze.
Bądź dla nich serdeczny i nigdy
Nie daj im poznać po sobie.
To są Twoje wspomnienia.

Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości. Właśnie po te wspomnienia jak pisała Adam Zagajewski powrócili byli Dyrektorzy, Nauczyciele i Absolwenci 3 września 2016 roku do Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku. Absolwenci odnawiali swoje więzi ze Szkołą, z której ruszyli w dorosłe życie. Niezależnie od tego, jaką drogę obrali, na zawsze pozostały w ich pamięci lata młodzieńczych nadziei i marzeń. Te beztroskie lata pomagali kreować im ich Nauczyciele. Wspólnie zaś nieustannie tworzyli tradycję Szkoły. Powrót do szkoły to, bowiem powrót do tego, co ocalało, jako obraz najpiękniejszych lat życia. Jubileusz przypomniał, że w szkole najważniejszy zawsze jest Uczeń, duszą szkoły jest Nauczyciel, wsparciem – Rodzice, a dumą Absolwenci”.
„Czas omija miejsca , które wspominamy” – pamiętajcie również o tych, uczniach, nauczycielach, pracownikach szkoły, którzy tworzyli historię tego miejsca. Nie pozwólcie, aby jezioro pamięci przekształciło się w jezioro zapomnienia, bo „Wspomnienia to jedyny wehikuł czasu, jakim dysponujemy” .

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/2017
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/2017
01/09/2016
W dniu 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkół w Olsztynku.
Uczyć się warto – chociaż zrozumienie tej prawdy zabiera nieraz wiele lat i nadal kosztuje wiele życiowych błędów. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wkroczyliśmy na kolejną ścieżkę życia, która ma nas zaprowadzić w głąb siebie, ku ludziom, do celu.

Warsztaty terenowe w Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich
Warsztaty terenowe w Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich
09/06/2016
09.06.2016r. w ramach warsztatów terenowych z biologii i geografii uczniowie klasy II a i II b LO brali udział w wycieczce do Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich, Podczas zajęć  mieli możliwość sprawdzenia w praktyce swojej wiedzy w zakresie wyznaczania kierunków, czytania mapy topograficznej, wyznaczania azymutu oraz szacowania odległości w terenie. Podczas 8 kilometrowego marszu obserwowali florę parku, formy terenu oraz elementy przyrody nieożywionej obszarów polodowcowych, przećwiczyli oznaczanie organizmów według klucza. Poznali również zasady przebywania na terenie parku krajobrazowego i rezerwatu ścisłego.  Duże wrażenie zrobiło lapidarium (miejsce przechowywania i prezentowania okazów kamieni naturalnych i kamiennych fragmentów elementów architektonicznych) oraz wieża obserwacyjna, z której rozciągają się widoki, że aż dech zapiera. Ku pokrzepieniu ciała odpoczywali przy ognisku, którego niestety nie  udało się rozpalić „jedną zapałką”, ale kiełbaski później upieczone  smakowały  lepiej.

Przedstawicielki policji holenderskiej w Zespole Szkół
Przedstawicielki policji holenderskiej w Zespole Szkół
10/06/2016
Policjantki gościły w Olsztynku, gdzie spotkały się z uczniami Zespołu Szkół, w tym z uczniami klas o profilu mundurowym. Wizyta odbyła się w ramach autorskiego projektu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie „Nie tylko dzieci dają się nabrać”, którego celem jest przeciwdziałanie zjawisku handlu ludźmi poprzez działalność edukacyjną prowadzoną wśród młodzieży szkolnej, studentów i osób poszukujących pracy.
Podczas dwóch spotkań, w których uczestniczyli uczniowie szkoły licealnej, zawodowej i technikum, funkcjonariuszki przestrzegały młodzież przed nieprzemyślanymi wyjazdami poza granice kraju. Irena de Ruig uświadomiła młodzież, iż podobnie, jak planujemy turystyczną wycieczkę zagraniczną, opierając się na sprawdzonych biurach podróży i rozważając, co warto zapakować do walizki, tym bardziej świadomie powinniśmy podchodzić do wyjazdów w celach zarobkowych. Apelowała, by korzystać tylko ze sprawdzonych ofert i legalnie działających pośredników pracy, zawierać pisemne umowy i zobowiązania, a bliskim, którzy zostają w kraju przekazać informację dokąd jedziemy, zostawić adres pracodawcy i miejsca naszego pobytu. Sietska Johannes podkreślała, iż w Holandii można odnieść sukces zawodowy – nawet będąc migrantem zarobkowym. Jednak – jak mówiła policjantka - udaje się to tylko tym, którzy dobrze przygotowują się do wyjazdu, a w sytuacji kryzysowej potrafią zaprotestować przed wyzyskiem i szukają pomocy, gdy jest to niezbędne.

Mundurowi na pikniku "Bajkowe Show Sportowe"
Mundurowi na pikniku "Bajkowe Show Sportowe"
05/06/2016
Niedziela (5.06) była ostatnim dniem trwających w Olsztynie od środy (1.06) jubileuszowych X Światowych Dni Bajki. Pięciodniowy program wydarzenia zwieńczył festyn rodzinny pod hasłem Bajkowe show sportowe, zorganizowany na stadionie uniwersyteckim przy ul. Oczapowskiego w Kortowie.
Festyn na stadionie UWM  zorganizowany zosta
ł  przez działające na Warmii i Mazurach służby mundurowe (Straż Pożarna, Policja, Izba Celna). Olsztyńskim Światowym Dni Bajki  patronowali  m.in. minister edukacji narodowej, wojewoda warmińsko-mazurskiego, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i prezydenta Olsztyna. Podczas festynu, Policję, Izbę Celną wspierali Nasi dzielni mundurowi.

Dni Otwarte Szkoły
Dni Otwarte Szkoły
05/06/2016
W dniu 03.06.2016r. w Zespole Szkół w Olsztynku odbył się Dzień Otwarty. Miał on na celu prezentację bogatego dorobku szkoły, jak również przybliżenie naszej placówki potencjalnym uczniom i ich rodzicom. W programie dnia były: pokazy  musztry, popisy taneczne cheerlederek, popis parkour. Gimnazjaliści mogli również na podzamczu zobaczyć łódź klasy Dz, na której to mundurowi przygotowują się do Mistrzostw. Na dziedzińcu gimnazjaliści mogli obejrzeć pokaz bractwa rycerskiego, spotkać się z naszymi partnerami: Policją Miejską w Olsztynie, Izbą Celną w Olsztynie, PSP w Olsztynie oraz przedstawicielami Firmy Tymbark. Nasi jedyni w swoim rodzaju kucharze zapewnili gimnazjalistom wyśmienitą zupę, grilla a także słodkie ciasteczka. Gimnazjaliści mogli zwiedzić szkołę, a także spotkać się z „duchem Mrongowiusza”.
W tym dniu naszą szkołę odwiedzili liczni przyszli absolwenci z placówek gimnazjalnych – Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku, Gimnazjum SPSK w Olsztynku, Gimnazjum w Stębarku oraz w Stawigudzie. Dzięki współpracy wielu nauczycieli i uczniów nasza placówka rzetelnie zaprezentowała swoje atuty. Dzień Otwarty Szkoły był okazją do spotkania się z nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów, do pokazania gościom panującego w szkole klimatu otwartości i akceptacji na indywidualność drugiego człowieka. Mamy nadzieję, iż główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym, a zatem do zobaczenia we wrześniu.

Sportowe Dni Otwarte w Zespole Szkół w Olsztynku
Sportowe Dni Otwarte w Zespole Szkół w Olsztynku
31/05/2016
W dniu 31.06.2016 r. w ramach Dni Otwartych w Zespole Szkół w Olsztynku gościliśmy drużynę piłkarską składającą się z uczniów klas trzecich Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku. W przyjaznej atmosferze został rozegrany mecz piłkarski z reprezentacją naszej szkoły, składającą się z zawodników klas pierwszych. Po bardzo wyrównanym pojedynku wygrała reprezentacja Zespołu Szkół wynikiem 4:3. Ale w tym meczu nie wynik był najważniejszy. Liczyła się przede wszystkim wspólna zabawa oraz nadzieja, że być może w przyszłym roku, piłkarze ci zagrają w jednej reprezentacji - Zespołu Szkół w Olsztynku. Dziękujemy Pani Irenie Jędruszewskiej, Dyrektorowi Gimnazjum oraz opiekunom drużyny Gimnazjum Panom: Piotrowi Podhajnemu i Michałowi Grzeszczak.

Bogdan Sternicki

Zawody matematyczne na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie
Zawody matematyczne na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie
19/05/2016
19 maja 2016 odwiedziliśmy Wydział Matematyki i Informatyki UWM  w Olsztynie.
Uczennice klas drugich liceum Kamila Draszek i Alicja Wyszyńska wzięły tam udział w XIV Zawodach Matematycznych.
Jest to konkurs dla tych, którzy po prostu lubią matematykę.
Czy zadania były trudne? – były bardzo zróżnicowane.
Na wyniki czekamy. Pracownicy uniwersytetu mają co robić – było bowiem ponad 500 uczestników.
Każdy z uczniów otrzymał certyfikat uczestnictwa.
Czekamy na zwycięzców!!

Zakończenie roku dla klas maturalnych
Zakończenie roku dla klas maturalnych
29/04/2016
Iść za marzeniemi tak ciągle, aż do końca
W dniu 29.IV.2016 r. odby
ło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III LO I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego oraz IV A i B Technikum Hotelarsko Gastronomicznego w Olsztynku. W zakończeniu roku wzięli udział Wicestarosta Powiatu Olsztyńskiego Joanna Michalska, Radni Powiatu Olsztyńskiego Janusz Dembiński i Mirosław Szostek, Z ca Komendanta Miejskiej Policji w Olsztynie kom. Grzegorz Krzyżanowski, Komendant Komisariatu Policji w Olsztynku podkom. Janusz Wirchanowicz, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej  w Olsztynie bryg. Andrzej Górzyński, Z- ca Przewodniczącego Rady Miasta w Olsztynku p. Irena Pisarewicz, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli w Olsztynku. Ostatni dzwonek wybrzmiał dla 17 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, 39 Technikum Hotelarsko Gastronomicznego oraz 16 Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali
Klasa III LO
1.Magdalen Jarosz
2.Aleksandra Lewandowska
3.Agnieszka Kowalewska
4.Monika Malinowska
5.Katarzyna Ma
łek
6.Piotr Milewski
7.Malwina Zieli
ńska
Klasa IV B THG
1.Sylwia Fiszer
2.Jolanta Prelewicz
3.Aneta Wi
śniewska
Przyznano również szczególne wyróżnienia:
PRIMUS INTER PARES OTRZYMALI
1.Katarzyna Małek III LO
2.Piotr Milewski
III LO
3.Jolanta Prelewicz
IVBTHG
OSOBOWOŚĆ ARTYSTYCZNA
1.Paulina Gilarska
OSOBOWOŚC SPOŁECZNA
1.Paweł Pietrzak
OSOBOWOŚĆ TWÓRCZA
1.Patrycja Malinowska

Pangea - Międzynarodowy Konkurs Matematyczny
19/04/2016
Mamy już wyniki szkolnego etapu tego konkursu.
Wzięło w nim udział 10 uczniów naszej szkoły.

Najlepszy wynik wśród uczniów klasy Ia uzyskał Adrian Kotwicki.
Najlepszy wynik wśród uczniów klas II  uzyskał Marcin Chmielewski.
Najlepszy wynik wśród uczniów klasy III uzyskała Katarzyna Małek.

Kasia zakwalifikowała się do finału, który odbędzie się na uniwersytecie Vistula w warszawie 29 kwietnia 2016.

Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu. Kasi gratuluję przejścia do finału i życzę trafnego wyboru pomiędzy udziałem w finale a udziałem w uroczystości zakończenia roku szkolnego.

W. Żmijewska

II Mistrzostwa Pierwszej Pomocy - szkołą życia w niesieniu pomocy!
II  Mistrzostwa Pierwszej Pomocy  - szkołą życia w niesieniu pomocy!
19/04/2016
13 kwietnia 2016 r. nasi uczniowie z I-go Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku w składzie : Łukasz Zajadlak, Jakub Merchel, Jakub Więcławski, Miłosz Mówiński i Natalia Rybska wzięli udział w II Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Szkoły Policealnej im. Profesora Zbigniewa Religi w Olsztynie.
Celem mistrzostw było sprawdzenie wiedzy praktycznej wszystkich uczestników w zakresie udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Zasłabnięcie, udar, podcięcie żył, obcięcie ręki, otwarte złamanie nogi, poród, a nawet akt terrorystyczny, to tylko niektóre z ekstremalnych sytuacji, z jakimi musieli poradzić sobie uczestnicy tych mistrzostw. Najlepszym zespołem, który podczas poszczególnych stacji wykazał się największą wiedzą praktyczną był zespół z I-go Liceum im. A. Mickiewicza w Olsztynie. Łącznie brało udział około dwudziestu zespołów. Nasza drużyna również wykazała się niebywałym spokojem i prawidłowym podejściem do zadań.
II Mistrzostwa  w niesieniu Pierwszej Pomocy, jak sami uczestnicy mówią były dla nich ogromną szkołą życia w niesieniu pomocy osobom poszkodowanym, dlatego wszystkich  namawiamy do podjęcia próby ratowania czyjegoś zdrowia bądź życia w sytuacji jego zagrożenia.
Obszerny film nakręcony na Mistrzostwach znajdziesz tutaj.
N-el  Edukacji dla bezpieczeństwa
Dorota Dworczak

Za nami wielobój pod hasłem „siła – honor - walka”
Za nami wielobój pod hasłem „siła – honor - walka”
17/04/2016
Uczniowie klas mundurowych z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego wzięli udział  w wieloboju kondycyjno -  sprawnościowo – wytrzymałościowym, który odbył się 1.IV.2016 r. w Olsztynie. Nagrodą był Indeks oraz Puchar Rektora Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie. W wieloboju uczestniczyli uczniowie Centrum Naukowo – Biznesowego Feniks, uczniowie Płockiego Uniwersytetu Ludowego z Wołomina, Lipna              i Sierpca. Uczniowie zmierzyli się z takimi konkurencjami jak: „Oko snajpera” (Strzelanie), „Mięsień brzucha” (Brzuszki), „Stalowe ramiona” (Wyciskanie ciężarka 17,5 kg), „Daleko od noszy” (Bieg ewakuacyjny), „Spacerek” (bieg na 3 kilometry), „Czacha dymi – do celu” (Bieg w środkach ochrony dróg oddechowych połączony z rzutem granatem). Uczniom gratulujemy siły i hartu ducha. Trzymamy kciuki za kolejne zawody pod hasłem „Sprawni jak policjanci” w Ostródzie i Runmageddon, który odbędzie się w Olsztynie 29.VI.2016r.

Nasz Kaczmarski
Nasz Kaczmarski
17/04/2016
„Artysta siedzi na szczycie góry, do której dotarł. Jak zawsze wielki i samotny”.
18.III.2016 odbył się II Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Jacka Kaczmarskiego. Edycja IX., którego organizatorem było I Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kaczmarskiego wchodzące w skład Zespołu Szkół        w Olsztynku. Do konkursu przystąpiło 35 uczestników (soliści, zespoły, chóry) z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. (m.in. Białystok, Łomża, Milicz, jak również ze Świątek, Wielbarka, Janowca, Szczytna, Ostródy, Olsztyna, Olsztynka).
Honorowy Patronat nad Festiwalem objęli: Minister Edukacji Narodowej – Anna Zalewska, Starosta Olsztyński – Małgorzata Chyziak, Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty – Krzysztof Marek Nowacki, TVP oddział terenowy Olsztyn, Wiadomości Gazeta Warmińska, Fundacja Róbmy Swoje dla Kultury oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa. W Jury II Ogólnopolskiego Festiwalu zasiadły p. Jolanta Sołowiej - pedagog śpiewu solowego i Wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej 1 i 2 stopnia im Fryderyka Chopina w Olsztynie, p. Agnieszka Labenz - Prezes Fundacji Róbmy Swoje dla Kultury i Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie oraz p. Katarzyna Waluk – Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Olsztynku, „Dobry Duch” Festiwalu od pierwszej międzyszkolnej edycji.
W trakcie Festiwalu młodzi uczestnicy wykonali utwory Jacka Kaczmarskiego opowiadające o zmaganiach artysty z własną wrażliwością, ukazujące Ich odpowiedzialność za słowo i cenę jaką płacą za wolność twórczą i sławę. Z piosenek tych wyłonił się portret artysty - wrażliwego pieśniarza, przenikliwego obserwatora niezgadzającego się z zastaną rzeczywistością, umiejącego wszechstronnie zanalizować świat, który opisując siebie opisywał wszystkich artystów. Usłyszeliśmy m.in. Szklaną Górę, Mimochodem, Obławę, Epitafium dla W. Wysockiego, Zbroję, Naszą Klasę, Lot Ikara, Głupi Jasio, A my nie chcemy uciekać stąd i oczywiście Mury, które wybrzmiały w nowych aranżacjach.
Zjawiskowym wykonaniem piosenki „Rozmowa”, Julia Kuzyka z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 32 w Białymstoku zwyciężyła w II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku. Drugie miejsce zajęła Karolina Żabińska z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wielbarku za wykonanie piosenki „Zbroja”. Laureatką trzeciego miejsca została Julia Godzwon z Zespołu Szkół Salezjańskich św. Dominika Savio w Ostródzie z piosenką „Lot Ikara”. Jury przyznało także Nagrodę Publiczności, którą otrzymał Zespół Wokalny z Łomży.
Paulina Gilarska – zeszłoroczna laureatka festiwalu – za wykonanie utworu „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego” otrzymała wyróżnienie.
Paulinie dziękujemy za czarodziejskie chwile, które ofiarowała nam wykonując utwory Jacka Kaczmarskiego. Dziękujemy za chwile pełne wzruszeń, tęsknoty i piękna, za głos, który wprowadzał nas rokrocznie w cudowne chwile wspomnień i odległych marzeń. Dziękujemy za przepiękne spotkania malowane słowem i muzyką.

Jesteśmy przekonani, że festiwal rozbudza w uczestnikach chęć odkrywania głębi i przesłania poezji Jacka Kaczmarskiego. Jacek mówił słowami, myślał myślami innych poetów, przekraczał ramy uśpionych na płótnie obrazów, malował wraz z nimi od nowa ich dzieła – ożywiając je, nadając im całkiem nowe sensy. Jego twórczość to kopalnia, krynica wątków, odniesień, nawiązań, inspiracji. Ta erudycyjna rozpiętość pozwala każdemu odnaleźć tam coś dla siebie i coś o sobie. Na scenie zobaczyliśmy prawdziwych artystów, z silnymi głosami - nie tylko odtwórców piosenek Jacka. Kogoś, kto ma własną wizję tej twórczości i potrafi ją przedstawić na scenie. Tak, jak chciał Jacek - "niech sobie znajdą własny temat i niech go wyśpiewają sami. Inaczej zdradzą wielbiciele, że nie pojęli ze mnie wiele."
Jubileuszowa X edycja Festiwalu już za rok.

I Miejsce Magdaleny Jarosz w Powiatowym Konkursie Recytatorskim
I Miejsce Magdaleny Jarosz w Powiatowym Konkursie Recytatorskim
04/04/2016
W sobotę 12 marca w Salonie Artystycznym Centrum Kulturalno – Bibliotecznego Dobrym Mieście już po raz czternasty odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski.  Od 2012 roku impreza nosi imię Krystyny Spikert, mistrzyni żywego słowa, wielkiego przyjaciela młodzieży i dobromiejskiego konkursu.
 
W bieżącym roku w konkursowe szranki wstąpiła rekordowo duża liczba recytatorów. W przeglądzie wzięło udział 16 gimnazjalistów i 10 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Biskupca, Gietrzwałdu, Purdy, Olsztynka, Smolajn, Świątek i Dobrego Miasta. Prezentacje wybranej przez młodzież poezji i fragmentów prozy  poprzedziły godzinne warsztaty dla uczestników, poprowadzone przez dyrektora Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w Dobrym Mieście Andrzeja Fabisiaka.
Po wysłuchaniu cennych wskazówek, młodzi artyści wystąpili przed znakomitą publicznością. Recytatorów oceniało jury w składzie: Katarzyna Bachura, Urszula Kosińska i Andrzej Fabisiak. Ogłaszając werdykt, przewodniczący jury Andrzej Fabisiak wysoko ocenił poziom wystąpień konkursowych. Pochwalił młodzież za wyjątkowo trafny dobór tekstów. Zgodnie przyznano, że z roku na rok uczestnicy prezentują wyższy poziom interpretacji poezji i prozy. Przede wszystkim jednak na uwagę zasługuje fakt niebywałej odwagi wystąpienia przed publicznością,  co w czasach Internetu i wirtualnej rzeczywistości pozwala optymistycznie myśleć o wrażliwości młodzieży na piękno literatury i języka polskiego.
Magdzie gratulujemy kolejnego sukcesu.

Studniówka 2016
Studniówka 2016
31/03/2016
„Bo coś w szaleństwach jest młodości,
Wśród lotu wichru, skrzydeł szumu,
Co jest mądrzejsze od mądrości
I rozumniejsze od rozumu.”

22.01.2016 uczniowie klas maturalnych bawili się na Balu Studniówkowym.
Szanując tradycję i obyczaje,  zabawę rozpoczęto staropolskim polonezem, w którego podniosłą atmosferę wprowadziły ich słowa A. Mickiewicza odczytane przez wychowawców klas .
Na 100 dni przed maturą uczniowie odłożyli na bok wszelkie poważne tematy, zagadnienia i zadania, a ich udziałem stała się wspaniała zabawa. Wszyscy poddali się urokowi wieczoru i doskonale bawili się do białego rana.
Dziewczyny w pięknych sukienkach – ładniejsze niż zwykle, panowie w gustownych garniturach – przystojniejsi niż co dzień, biesiadowali na pierwszym balu w swoim dorosłym życiu.
Dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli w organizacji Studniówki oraz tym wszystkim, którzy bawili się razem z nami.
A teraz? – MATURA!!!

Maraton Matematyczny 2016
Maraton Matematyczny 2016
23/02/2016
23 lutego 2016 w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Kaczmarskiego odbył się Maraton Matematyczny.
Zgromadził on uczniów naszej szkoły, którzy zmierzyli się z zadaniami otwartymi i zamkniętymi, prostymi i trudnymi, z zadaniami z poziomu podstawowego i rozszerzonego.
Pod okiem pani Wioletty Żmijewskiej próbowaliśmy swoich sił w zakresie własności liczb rzeczywistych, wyrażeń algebraicznych, równań, nierówności i ich układów, funkcji, ciągów, trygonometrii, planimetrii, statystyki opisowej, kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa. Rozwiązywaliśmy nawet arkusze maturalne.
Oprócz 90 rozwiązanych zadań zabraliśmy ze sobą z tego spotkania bagaż dodatkowej wiedzy i udoskonalonych umiejętności oraz moc emocji.
Po pierwszej godzinie maratonu mieliśmy rozwiązanych 38 zadań. Po następnej już 64 zadania . Na koniec liczba rozwiązanych zadań wynosiła 90.
Uskrzydleni potęgą wiedzy planujemy następne spotkanie – za rok.

II miejsce naszych uczniów w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o Obronie Cywilnej
II miejsce naszych uczniów w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o Obronie Cywilnej
10/02/2016
10 lutego 2016 r. nasi uczniowie: Jakub Merchel i Miłosz Mówiński z I-go Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego wzięli udział w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o Obronie Cywilnej. Olimpiada jest stałą imprezą Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, miała ona na celu popularyzowanie problematyki obrony cywilnej wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, kształtowanie nawyków i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, oraz popularyzowanie znajomości przepisów o ruchu drogowym. Głównymi organizatorami Olimpiady byli Wydział Bezpieczeństwa
i Zarz
ądzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie przy współudziale: Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie i Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Tematyką Olimpiady było: praktyczne udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej
w nag
łych przypadkach, ochrona przeciwpożarowa, zagrożenia życia i zdrowia człowieka, przepisy ogólne i ogólne zasady ruchu drogowego. Nasza reprezentacja zdobyła 65 pkt. i uplasowała
si
ę na zaszczytnym drugim miejscu. Do zwycięstwa zabrakło im jednego punktu. Za przygotowanie merytoryczne uczniów odpowiedzialna była Pani Dorota Dworczak nauczyciel Edukacji
dla bezpiecze
ństwa.

I miejsce Pauliny Gilarskiej w II Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Patriotycznej im. P. Gintrowskiego
I miejsce Pauliny Gilarskiej w II Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Patriotycznej im. P. Gintrowskiego
06/11/2015
W dniu 6.XI.2015 r. w Zespole Szkół w Dobrym Mieście odbył się II Ogólnopolski Przegląd Piosenki Patriotycznej im. P. Gintrowskiego pod hasłem Ty, który słuchasz… Do konkursu stanęło 20 wykonawców z powiatu olsztyńskiego.  I Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kaczmarskiego reprezentowała Paulina Gilarska, która wykonała utwór Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos G. Tomczaka. Ogromny talent Pauliny, przepięknie wykonany utwór przyniósł I miejsce. 

Spotkanie z Antyterrorystami
Spotkanie z Antyterrorystami
09/10/2015
Kadeci dwóch klas mundurowych z I LO im. Jacka Kaczmarskiego z Zespołu Szkół w Olsztynku uczestniczyli w dniu 2.X.2015 w zajęciach z grupą antyterrorystów prowadzonych na terenie Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.  Spotkaliśmy się tam z „antyterrorystami”, którzy opowiedzieli młodzieży swojej niebezpiecznej służbie w/w oddziałach. Wszystko to w ramach specjalnego programu, który jest realizowany w naszej szkole przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie.
Policjanci omówili wymagania dotyczące sprawności fizycznej i psychicznej,  jakie powinien spełniać kandydat do służby w oddziale. Zaprezentowany został sprzęt, którego na co dzień używają funkcjonariusze AT. Młodzież miała okazję obejrzeć  robota pirotechnicznego, a  nawet przymierzyć, ważący 50 kilogramów  kombinezon przeciwodłamkowy używany podczas rozbrajania niebezpiecznych ładunków. Mieliśmy możliwość zapoznać się z uzbrojeniem, jakie na co dzień jest używane przez antyterrorystów.

Regaty „Babie Lato” Olsztyn 26 – 27.IX.2015
Regaty „Babie Lato” Olsztyn 26 – 27.IX.2015
09/10/2015
Dla „mundurowych” z Zespołu Szkół w Olsztynku sezon żeglarski 2015 zakończył się kolejnym sukcesem. 26 i 27 września na jeziorze Ukiel w Olsztynie odbyły się XXIV Regaty o Puchar Babiego Lata; organizatorem był Z.H.P O.W.M Hufiec Warmiński. Żeglarze zmagali się ze sobą w ośmiu kategoriach. Startowali zarówno najmłodsi miłośnicy sportów wodnych w klasie Optymist, jak i starsi amatorzy żeglarstwa.
Po Krzywym pływały Omegi, 49-er, Dezety, Kadety, katamarany i wiele innych jachtów, które walczyły o trofea. W regatach I Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kaczmarskiego wystawiło drużynę żeńską z dwóch klas mundurowych. Na DZ „Pablo” popłynęły Patrycja Dorozińska, Kinga Dorozińska, Aleksandra Iwańska, Magdalena Sadowska, Dagmara Kowalkowska, Katarzyna Jasińska, Justyna Grabowska, Karolina Gutkowska, Milena Jackowska, Wiktoria Żebrowska pod czujnym okiem Jacka Bogdanowicza, Krzysztofa Suwińskiego i Doroty Linkiewicz. Mimo trudnych warunków pogodowych ekipa „wypływała” I miejsce w klasie DZ. Chłopcy z pierwszego składu załogi „mundurowych”, którzy brali udział w poprzednich regatach (w Giżycku i Węgorzewie), popłynęli z zaprzyjaźnioną ekipą DZ „Bo Warmia”. Mimo przeciwności losu – uszkodzonej łodzi, wyciągania jej na brzeg i stania w wodzie przez 3 godziny, wywalczyli III miejsce.

Odnowione porozumienie
Odnowione porozumienie
01/09/2015
Podsumowanie współpracy w ubiegłym roku szkolnym oraz plany na przyszłość były tematem rozmów, w których uczestniczyli szefowie olsztyńskiej Policji i Straży Pożarnej oraz dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku. Podczas spotkania zostało podpisane porozumienie o dalszych wspólnych działaniach w zakresie prowadzenia klasy mundurowej na rok 2015/ 2016.
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kaczmarskiego istnieją dwie klasy mundurowe, w których młodzież przygotowuje się do zawodu policjanta, strażaka i celnika. Współpraca szkoły ze służbami mundurowymi zakłada stworzenie uczniom takich warunków kształcenia, które w sposób profesjonalny pozwolą zapoznać się ze specyfiką, zadaniami i podstawowymi umiejętnościami oraz posiąść wiedzę na temat teoretycznego przygotowania do pracy w Policji lub Straży Pożarnej. Młodzież uczestniczy w lekcjach pokazowych organizowanych na terenie jednostek, a także bierze udział w tematycznych lekcjach dydaktycznych, mających na celu podnoszenie ich świadomości prawnej i odpowiedzialności społecznej za stan bezpieczeństwa publicznego.
Spotkanie, które się odbyło w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego, miało na celu podsumowanie tego, co udało się zrealizować w minionym roku, przypomnienie najważniejszych wydarzeń z życia społeczności szkolnej, w których współuczestniczyli przedstawiciele służb, a także ustalenie planów współpracy na nowy rok szkolny. W spotkaniu wzięli udział: Dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku Ewa Orłowska, Komendant Miejski Policji w Olsztynie mł. insp. Mieczysław Wójcik, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej bryg. Andrzej Górzyński, wychowawca klasy mundurowej Dorota Linkiewicz, Lidia Cynt z Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie, która z ramienia Policji koordynuje współpracę z klasami mundurowymi na terenie powiatu, oraz mł. bryg. Sławomir Filipowicz – oficer prasowy KM PSP w Olsztynie.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2015 - 2016
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2015 - 2016
02/09/2015
„Nic co ma w życiu wielką wartość nie przychodzi łatwo…”
W dniu 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w  Zespole Szkół w Olszynku. W uroczystości wzięli udział: Wicestarosta Olsztyński – Jan Żemajtys, mł. bryg. Jarosław Przybułowski – Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Olsztynie, mł. bryg. Sławomir Filipowicz – Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, kom. Grzegorz Krzyżanowski – Z – ca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, podkom. Arkadiusz Wróbel – Komendant Komisariatu Policji w Olsztynku, mł. inspektor celny Krzysztof Umbras - Zastępca Dyrektora Izby Celnej. W poczet społeczności uczniowskiej zostały 4 klasy pierwsze. Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar. Uczyć się warto – chociaż zrozumienie tej prawdy zabiera nieraz wiele lat i nadal kosztuje wiele życiowych błędów. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wkroczyliśmy na kolejną ścieżkę życia, która ma nas zaprowadzić w głąb siebie, ku ludziom, do celu.

Regaty w Giżycku
Regaty w Giżycku
15/08/2015
To był szalony pomysł, który okazał się sukcesem. Mowa o udziale uczniów Klasy Mundurowej z Zespołu Szkół w Olsztynku w XIV Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w klasie DZ, które odbyły się 15 i 16 sierpnia w Giżycku.
To bodaj najtrudniejsze w Polsce regaty śródlądowe rozgrywane w formule 24-godzinnego wyścigu non-stop, w którym biorą udział najlepsi. W szranki z nimi stanęła załoga licealistów pod kierunkiem kapitana i wychowawcy klasy. Choć przygotowywali się zaledwie 3 miesiące, to w treningi włożyli wiele pracy i potu. Trud sie opłacił, bo załoga w składzie: Krzysztof Suwiński, Paweł Wachowski, Kamil Obuchowicz, Jakub Merchel, Kamil Serowiński, Karol Kucki, Patrycja Dorozińska, Aleksandra Iwańska, Łukasz Zajadlak, Kamil Suwiński, Daniel Suwiński, Dorota Linkiewicz zdobyła brązowy medal! Do startu stanęły 23 jachty ze średnio 10-osobowymi załogami, podzielone na klasy: Dezeta Tradycyjna (9 jachtów), Dezeta Klasyczna (10 jachtów, w tym licealistów z Olsztynka) i Open (3 jachty). Zgodnie z tradycją start do regat nastąpił o godzinie 13.13 przed portem MCŻiTW na jeziorze Kisajno. Około 120-kilometrowa trasa wiodła przez jeziora i kanały północnej części szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Pogoda nie do końca sprzyjała, bo choć nie spadła ani jedna kropla deszczu, na wiatr w żaglach też nie można było liczyć. 40 km pokonane na wiosłach. Wysoka pozycja od początku startu została utrzymana do końca regat, mimo uszkodzonego masztu, który musiał być kilkakrotnie składany i rozkładany. „Mundurowi” walczyli z pogodą, sprzętem i własnymi słabościami. Warto było. Na mecie doświadczone załogi z uznaniem przyjęły młodych żeglarzy. Była też najwierniejsza ich kibicka – dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku, Ewa Orłowska. Dziś wiemy, że marzenia się spełniają, tylko trzeba w nie włożyć dużo pracy. Jesteśmy wdzięczni panom Suwińskim, którzy dowodzili naszą mało doświadczoną załogą, poświęcając swój czas, dzieląc się wiedzą i szczepiąc w nas bakcyla żeglarstwa. Jak się okazuje, czynili to na tyle skutecznie, że młodzi żeglarze nie zamierzają poprzestać na brązie zdobytym w Giżycku. Już planują udział w regatach w Węgorzewie na początku września, a potem w kolejnych i tak do listopada, kiedy to odbędą się ostatnie zawody w tym sezonie.
Gratulujemy wytrwałości i sukcesu, no i trzymamy kciuki za kolejne!
przedruk z powiat-olsztynski.pl

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015
Zakończenie roku szkolnego 2014/2015
26/06/2015
„Nikt nie może cofnąć się w cza­sie i na­pisać no­wego początku, ale każdy może zacząć od dzi­siaj i do­pisać nowe zakończenie”.
Słowami utworu Marii Robinson zakończyliśmy rok szkolny 2014/2015.
Zakończenie każdego roku szkolnego, to czas radosny dla uczniów, ich rodziców i wszystkich pracowników szkoły, jest to okres również podsumowań 10 – miesięcznej pracy.
Rok szkolny 2014/2015 pożegnaliśmy w dniu 26.06.2015 podczas uroczystego apelu, który odbył się na dziedzińcu Zamkowym. W zakończeniu roku szkolnego uczestniczyli Wicestarosta Jan Żemajtys, Burmistrz Olsztynka – Artur Wrochna, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie - bryg. Andrzej Górzyński, Komendant Komisariatu Policji w Olsztynku - podkom. Arkadiusz Wróbel oraz kapt. Krzysztof Suwiński.
Pani Dyrektor Ewa Orłowska wręczyła wraz z wychowawcami świadectwa z wyróżnieniem i nagrody najlepszym uczniom. (Kamila Draszek, Julia Kalinowska, Jakub Merchel, Alicja Wyszyńska, Przemysław Dekert, Martyna Ludwikowska, Magdalena Jarosz, Agnieszka Kowalewska, Aleksandra Lewandowska, Katarzyna Małek, Piotr Milewski, Malwina Zielińska, Dominika Jaworska, Izabela Bogacka, Paulina Borcun, Julia Trochim, Bogumiła Mazurowska, Jolanta Prelewicz, Sylwia Fiszer.)
Najlepszymi z najlepszych zostały Katarzyna Małek i Julia Trochim, które to zostały kandydatkami do Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Były nagrody i dyplomy za konkursy, olimpiady i rozgrywki sportowe a uczniowie klasy IA (Mundurowej) otrzymali z rąk Pani Dyrektor Ewy Orłowskiej i kapt. Krzysztofa Suwińskiego kwalifikacje do Międzynarodowych Mistrzostw Polski w klasie DZ, które odbędą się w dniach 15-16.VIII w Giżycku.  Nie zabrakło wzruszeń za sprawą pożegnania absolwentów ZSZ.
Mamy nadzieję, że podczas tegorocznych wakacji przeżyjecie wiele pięknych dni, spotkacie samych dobrych ludzi, będziecie mieli możliwość rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Bawiąc się i wypoczywając, nie zapominajcie o zasadach bezpieczeństwa. "Tylko bezpieczne wakacje mogą być radosne i udane. Pamiętajcie, że radość i zabawa nie mogą oznaczać bezmyślności".

Mundurowi na Stadionie Narodowym – Jubileusz 10 – lecia programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”.
Mundurowi na Stadionie Narodowym – Jubileusz 10 – lecia programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”.
23/06/2015
Tegoroczny X Jubileuszowy Ogólnopolski Przystanek PaT organizowany pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP, odbył się w Warszawie w dniach 23 i 24 czerwca na STADIONIE NARODOWYM. W 2015 roku było to największe w kraju ogólnopolskie SPOTKANIE MŁODYCH na rzecz bezpieczeństwa, podczas którego młodzież szkolna promowała wartości takie jak zdrowie, kultura relacji, wrażliwość społeczna, a przede wszystkim wolność od przemocy i uzależnień. Młodzi ludzie zachęcali swoich rówieśników do aktywności społecznej oraz rozwoju poprzez odkrywanie własnych pasji. W tej największej w kraju Akcji twórczej profilaktyki rówieśniczej wzięło udział 11 000 tys. młodych ludzi z klas mundurowych z całej Polski. Mundurowi wzięli udział w całonocnej imprezie na Stadionie Narodowym, podczas której bawili się przy muzyce Grzegorza Hyżego, obejrzeli spektakl laserowo – multimedialny „Laser Violin Show”, spotkali się z artystami (Piotrem Polkiem najsłynniejszym Komendantem Policji z serialu Ojciec Mateusz, sportowcami (m.in. Zbigniewem Bródką) a także wzięli udział w licznych koncertach, zajęciach wokalnych, tanecznych. Doczekaliśmy „Warszawskiego świtu”, zmęczeni ale bardzo zadowoleni powróciliśmy do domu.

Tylko dla Mundurowych „Wychowanie wodne” - mundurowi na spływie kajakowym
Tylko dla Mundurowych „Wychowanie wodne” - mundurowi na spływie kajakowym
22/06/2015
W poniedziałek  22  czerwca odbył się spływ kajakowy dla klasy mundurowej, którego organizatorem był kapt. Krzysztof Suwiński i wychowawczyni Dorota Linkiewicz. Imprezę zorganizowano przy współudziale Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego „Perkoz”.  Po krótkim szkoleniu, dobraniu się w pary, założeniu kapoków i pobraniu wioseł kajaki zostały zepchnięte na wodę około godz. 9.30. Trasę z Perkozu do Kurek pokonaliśmy w czasie ok. 5 godzin, z przerwą na ognisko.  Mundurowi wiosłowali bardzo dzielni, równie dzielnie nosili kajaki kiedy brakowało wody w rzece. Przedzierali się przez mazurską dżunglę i brodzili w wodzie po pas. Pomimo pojedynczych niewielkich kłopotów na wodzie, wszyscy czuli się doskonale. Chociaż wielu uczestników kończyło spływ w zmoczonym ubraniu, wszyscy wywieźli fantastyczne wspomnienia. Już czekamy na następny spływ kajakowy, który odbędzie się na początku września i będzie połączony z całonocnym survivalem.

Dar serca dla Patrycji
Dar serca dla Patrycji
03/06/2015
W dniach 2 – 3 czerwca 2015 społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego oraz Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich zorganizowała akcję „DAR SERCA DLA PATRYCJI”.
Uczniowie przygotowali się z rozmachem. Na korytarzach pojawiły się stoły pełne pyszności. Wszystkie łakocie młodzież przygotowała własnoręcznie.
Delektując się niepowtarzalnym smakiem ciasta z truskawkami można było ofiarować DAR SERCA.
Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za serca otwarte na drugiego człowieka.
Pomaganie innym uszczęśliwia! W tych dniach wszyscy byliśmy trochę lepsi, bo „…obdarowując innych, sami jesteśmy obdarowani”.

Organizator
Wioletta Żmijewska

Porozumienie z Izbą Celną
Porozumienie z Izbą Celną
05/06/2015
„Mając na względzie potrzebę rozwijania współpracy, integracji środowiska celniczego i społeczeństwa a w tym młodzieży ponadgimnazjalnej, budowania poczucia tożsamości narodowej, kształtowania pozytywnego stosunku do Służby Celnej oraz wychowania młodzieży w duchu wartości, ze szczególnym uwzględnieniem umocnienia etosu oraz kultywowania chlubnych tradycji, zawiera się porozumienie następującej treści." Tak brzmi wstęp do porozumienia, które w dniu 2 czerwca 2015 r. zostało podpisane przez mł.insp. Dariusza Postka, Dyrektora IC Olsztyn oraz Ewę Orłowską, Dyrektora Zespołu Szkół w Olsztynku. Olsztyńska Izba Celna obejmuje swoją opieką uczniów klas mundurowych w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kaczmarskiego. Zgodnie z założeniami, funkcjonariusze celni będą systematycznie odwiedzać licealistów z Olsztynka, bądź ich gościć u siebie. W trakcie spotkań młodzież będzie zapoznawana z organizacją i zadaniami Służby Celnej a także podstawami prawa celnego. Pozna też w praktyce pracę celnika odwiedzając m.in. oddziały celne, w tym usytuowane na przejściach granicznych. To kolejna służba mundurowa obok Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, która będzie wspierać realizację innowacji pedagogicznej w liceum.

Zryw wolnych serc
Zryw wolnych serc
01/06/2015
W dniu 1.01.2015 r. uczniowie I LO im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku wzięli udział w Ogólnopolskim Głosie Profilaktyki, który odbył się w Olsztynie. Ogólnopolski Głos Profilaktyki to chwila zjednoczenia się wszystkich, którzy wybierają życie wolne od przemocy i uzależnień. W akcji wzięli udział przedstawiciele urzędów, instytucji, policjanci, nauczyciele, a przede wszystkim młodzież z całego województwa, by pokazać, jak istotne jest życie bez uzależnień. Spotkanie rozpoczęło się happeningiem, podczas którego została odczytana przez uczennicę I LO im. Jacka Kaczmarskiego – Beatę Marchwińską (klasa II) odezwa skierowana do młodych ludzi. O godzinie 14.00 nastąpił „Zryw wolnych serce”. Po happeningu, wykrzykiwaniu haseł profilaktycznych i zaprezentowaniu wykonanych przez młodzież transparentów w Urzędzie  Wojewódzkim odbyła się „Konferencja młodych”, której myślą przewodnią było przeciwdziałanie uzależnieniom i walka z dopalaczami. Konferencję zakończyła występ tegorocznej laureatki I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki i Poezji im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku Pauliny Gilarskiej z tegoż samego Liceum.

Uwaga absolwenci!
26/05/2015
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie, informuje, iż jest realizatorem programu "Aktywny Samorząd", którego celem jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów pomocy w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.
W 2015 r. program Aktywny Samorząd obejmuje m.in. formę wsparcie dla absolwentów szkół średnich - osób niepełnosprawnych.
Adresatem pomocy jest osoba niepełnosprawna,  która: posiada znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności i pobiera naukę w szkole policealnej, kolegium lub szkole wyższej.
Dofinansowanie będzie następowało na pisemny wniosek osoby niepełnosprawnej zamieszkałej na terenie powiatu olsztyńskiego.
Wnioski oraz szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie lub pobrać ze strony internetowej: www.pcpr-powiatolsztynski.pl
Wnioski przyjmowane będą od 1 września do 10 października 2015 r.

Obchody Dnia Strażaka
Obchody Dnia Strażaka
16/05/2015
W sobotę 16.05.2015 r. w Olsztynie odbyły się uroczystości związane z ogólnopolskimi obchodami Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 70-lecia zawodowej Straży Pożarnej w Olsztynie i nadaniem sztandaru Komendzie Miejskiej PSP w Olsztynie.
Ogólnopolskie Obchody Dnia Strażaka w Olsztynie rozpoczęły się złożeniem wiązanek pod pomnikiem strażaków poległych w akcji. Następnie kolumna przemaszerowała na Plac Solidarności. Podczas uroczystego apelu strażakom Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie wręczony został sztandar. Uroczystości zakończył festyn strażacki na Placu Solidarności z koncertem orkiestry OSP i występem zespołu ludowego. Były także pokazy sprzętu, gry i konkursy dla dzieci.
W uroczystościach wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół w Olsztynku: Katarzyna Pieniak, Marta Masalska, Dominika Zakrzewska z klasy II Technikum Hotelarsko – Gastronomicznego, Emilia Gruhn i Patryk Nowakowski z klasy I TH-G, którzy to stanęli na wysokości zadania i świetnie sprawdzili się przy obsłudze zaproszonych gości, jak również podczas festynu na Placu Solidarności. Uczniowie klasy mundurowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku: Julia Kalinowska, Patrycja Dorozińska, Karolina Retkowicz, Kamil Serowiński, Jakub Merchel i Maciej Skorobogaty godną postawą wspierali strażaków przed rozpoczęciem uroczystości, jak i w trakcie obchodów. Udział uczniów był możliwy dzięki porozumieniu o współpracy między Dyrektorem Zespołu Szkół Ewą Orłowską a Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie bryg. Andrzejem Górzyńskim.

Treningi wodne w "Perkozie" - dzień kolejny
Treningi wodne w "Perkozie" - dzień kolejny
15/05/2015
Żagle się pojawiły. Powiało 10 w Skali Beauforta
Kołysał Nas zachodni wiatr, brzeg gdzieś za rufą został
I nagle ktoś jak papier zbladł sztorm idzie Panie Bosman :)

Treningi wodne w "Perkozie"
Treningi wodne w "Perkozie"
14/05/2015
Łódź na wodzie, maszty postawione, wiosła w dłoniach - 14 maja rozpoczęły się treningi w Ośrodku Wypoczynkowo - Szkoleniowym Perkoz. Pod czujnym okiem wychowawcy - Doroty Linkiewicz, kapitana Krzysztofa Suwińskiego i przy wsparciu duchowym dyrektora Zespołu Szkół w Olsztynku - Ewy Orłowskiej, uczniowie klasy mundurowej I LO im. Jacka Kaczmarskiego wypłynęli na szerokie wody mazurskich jezior. Zapał jest, chęci też, synchronizacja w wiosłowaniu również. Kolejny etap - 15 maja na masztach pojawią się żagle.
Festyn pod nazwą „Bezpieczni -Ja, Ty, My”
Festyn pod nazwą „Bezpieczni -Ja, Ty, My”
09/05/2015
Bezpieczni – Ja, Ty, My
W minioną sobotę (9.05) na olsztyńskich Dajtkach odbył się festyn pod nazwą „Bezpieczni -Ja, Ty, My”. Impreza zorganizowana min. przez Szkołę Podstawową nr 18 w Olsztynie i Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Policję wspierali uczniowie klasy mundurowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego.
W jednym miejscu można było zobaczyć policjantów, strażaków, ratowników medycznych, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Straży Leśnej, Straży Miejskiej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Wszystkie formacje prezentowały swój sprzęt i wyposażenie. Na najmłodszych czekały zabawy i konkursy związane z bezpieczeństwem. Każdy mógł się poczuć się jak prawdziwy policjant zasiadając za kierownicą policyjnego motocykla i radiowozu.
W trakcie festynu odbyła się również symulacja działań służb ratowniczych na miejscu wypadku drogowego, w której to wzięli udział uczniowie klasy mundurowej. Chętni mogli wspólnie z ratownikami wziąć udział w akcji ratowniczej.

Wychowanie wodne - innowacja pedagogiczna
Wychowanie wodne - innowacja pedagogiczna
02/05/2015
Zespół Szkół w Olsztynku wprowadził kolejną innowację pedagogiczną. Jest to „Wychowanie wodne”, które będzie realizowane w klasie mundurowej I Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kaczmarskiego. Uczniowie mają ambitny plan – udział w Mistrzostwach Polski w klasie DZ, które odbędą się w dniach 14-16 sierpnia w Giżycku. 2 maja 2015 młodzież dokonała prac bosmańskich i przygotowała łódź do wodowania.
Wychowanie wodne jest kontynuacją dotychczasowych wysiłków związanych z prowadzeniem przez szkołę klasy mundurowej. Program jest tak skonstruowany, że umożliwia młodzieży wszechstronny rozwój, niezależnie od dotychczas nabytych umiejętności w tym zakresie. Uczniowie dzięki zawartemu porozumieniu, będą mogli nieodpłatnie korzystać z bazy i sprzętu Ośrodka Wypoczynkowo – Szkoleniowego „Perkoz”.
Celem zajęć jest znajomość prozdrowotnych, kulturowych i utylitarnych aspektów kultury fizycznej oraz właściwe ich wykorzystanie. Młodzież ma uczestniczyć nie tylko w wychowaniu fizycznym, ale w całej kulturze fizycznej, co przyniesie efekty w formie integracji klasy, rozbudzeniu potrzeb ruchowych i w nabyciu nawyku aktywnego wypoczynku na całe życie.
Młodzież będzie się szkolić w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, doskonalić umiejętność pływania i nurkowania, prawidłowego posługiwania się sprzętem pływającym, da podstawy do pozytywnych zachowań nad zbiornikami wodnymi. To nie jedyne plusy zajęć. Chodzi też o wpojenie uczniom zasad bezpiecznego korzystania ze środowiska, umiejętności współistnienia z innymi ludźmi korzystającymi z rekreacji nad wodą i zainteresowanie sportami wodnymi. Nowe pasje takie jak pływanie, żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing, nurkowanie mogą chronić młodych ludzi przed przyjęciem złych postaw życiowych.

Zakończenie tegorocznych abiturientów
Zakończenie tegorocznych abiturientów
24/04/2015
W dniu 24 kwietnia 2015 r. odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego klas maturalnych. W apelu udział wzięli - Wice - Starosta Powiatu Olsztyńskiego - Jan Żemajtys, z - ca Burmistrza - Krzysztof Wieczorek, zaproszenie rodzice wyróżnionych uczniów, uczniowie oraz Grono Pedagogiczne naszej szkoły. W czasie uroczystości nie zabrakło przemówień. Dziękujemy Pany Staroście za  życzliwe słowa, dziękujemy ani Dyrektor, że maturzystom dała do zrozumienia, jak trudno się z nimi
rozstać, dziękujemy uczniom za pożegnanie rocznika 2015. Uczniom klas maturalnej, którzy wygłosili kilka słów w imieniu absolwentów życzymy, by droga, o której mówili wiodła prosto do celu. Wyróżnieni uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz nagrody z rąk wychowawczyni p. Brygidy Hodyry.
Apel poprzedzony został programem artystycznym przygotowanym przez uczniów klasy II wraz z wychowawczynią p. W. Żmijewską.

Jakub Merchel wygrywa dyktando w Dobrym Mieście
Jakub Merchel wygrywa dyktando w Dobrym Mieście
20/04/2015
W poniedziałek 20.04.2015 w Zespole Szkół w Dobrym Mieście odbyło się II Powiatowe Dyktando z języka angielskiego. Konkurs polegał na tym, aby jak najdokładniej spisać tekst czytany na żywo przez angielskiego lektora. W tym roku dyktowany tekst pochodził z "Władcy Pierścieni". Zwycięzcą dyktanda został uczeń olsztyneckiej klasy mundurowej Jakub Merchel. Dalsze miejsce zajęła uczennica klasy II TH Sara Młynarz. Gratulujemy!
Dni Otwarte w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie
Dni Otwarte w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie
18/04/2015
Dnia 18.IV.2015 r. uczniowie klasy mundurowej I LO im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku wzięli udział wraz z Dyrektorem Zespołu Szkół Ewą Orłowską, wychowawcą klasy Dorotą Linkiewicz oraz opiekunem klasy z ramienia policji nadkom. Adamem Szczepańskim w Dniach Otwartych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.  Podczas pobytu na terenie WSPol w Szczytnie uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną uczelni, zasadami rekrutacji na studia, zasadami doboru do Policji, jak również możliwość spotkania się ze Studenckim Kołem Nauk Kryminalistycznych. Pracownicy WSPol wspólnie ze studentami przedstawili zalety uczelni. Uczniowie zwiedzali nowoczesną bibliotekę wraz z czytelnią, sale i aule dydaktyczne oraz pracownie kryminalistyczne - skupione w Policyjnym Centrum Analityczno Badawczym. Studenci odpowiadali na pytania dotyczące szans zawodowych po skończeniu studiów w WSPol, opowiadali o wyjazdach zagranicznych w ramach programu Erasmus, kołach naukowych, codziennym życiu studenta policyjnej uczelni.
Zajęcia z kryminalistyki
Zajęcia z kryminalistyki
17/04/2015
W dniu 17 kwietnia uczniowie klasy IA i IB  I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego w Zespole Szkół wzięli udział w zajęciach z kryminalistyki prowadzonych przez pracownika naukowego Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie pana Andrzeja Gawlińskiego.  Pan Andrzej Gawliński jest byłym uczniem olsztyneckiego liceum a obecnie doktorantem na UWM a także członkiem Towarzystwa Kryminalistycznego i Studenckiego Koła Naukowego Kryminalistyki na WPiA UWM.  Uczniowie wzięli udział w wykładzie na temat „Śladów biologicznych na miejscu zdarzenia”, a także w warsztatach z daktyloskopii. Mogli zapoznać się nie tylko z podstawowymi zagadnieniami z tego zakresu m.in. cechami linii papilarnych, ujawnianiem, zabezpieczaniem śladów, wykorzystaniem daktyloskopii do identyfikacji żywego człowieka, zwłok – na potrzeby procesu wykrywczego i wymiaru sprawiedliwości, a także sami mogli spróbować pewnych czynności.
Dzień Przedsiębiorczości
Dzień Przedsiębiorczości
25/03/2015
Dzień Przedsiębiorczości w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku
Dwunasta edycja Dnia Przedsiębiorczości odbyła się 25 marca 2015 r. pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Bronisława Komorowskiego.
Dzień przedsiębiorczości jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość:
·odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy,
·zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
·pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
·doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
Uczniowie Klasy Mundurowej w ramach realizacji Innowacji Pedagogicznej „Klasa mundurowa” oraz porozumień podpisanych między Dyrektorem Zespołu Szkół Ewą Orłowską a Komendantem Miejskim Policji insp. Andrzejem Góźdź oraz Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej  bryg. Andrzejem Górzyńskim  uczestniczyli w zajęciach w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie – Wydział Prewencji, Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie oraz Komisariacie Policji w Olsztynku.

I Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Poezji im. Jacka Kaczmarskiego. Edycja VIII już za nami
I Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Poezji im. Jacka Kaczmarskiego. Edycja VIII już za nami
14/03/2015
Pamiętajcie Wy o mnie co sił…
W dniu 13.03.2015r. odbył się I Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Poezji im. Jacka Kaczmarskiego. Edycja VIII. Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Minister Edukacji Narodowej, Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty, Starosta Olsztyński, TVP Oddział Olsztyn, Wiadomości Gazeta Warmińska. W tym roku na Festiwalu zjawiło się ok. 70 wykonawców (z Białegostoku, Rudnej, Kętrzyna, Iławy, Ostródy, Szczytna, Biskupca, Dobrego Miasta, Olsztyna, Wielbarka, Dywit, Działdowa), którzy nie bali się zmierzyć z twórczością „Barda Solidarności”. Kolejne pokolenia słuchają i śpiewają Jacka, próbują się z Jego twórczością utożsamiać, mierzyć i zaprzyjaźniać zespoły, których poetyka jest zdecydowanie odmienna od tonu Kaczmarskiego. 70 osób na scenie świadczy o wielkiej, niepospolitej sile, o magnetyzmie wartości, którą w swoich słowach i muzyce – poeta – pieśniarz zasiał. Na scenie mogliśmy zobaczyć prawdziwych artystów - nie tylko odtwórców piosenek Jacka. Kogoś, kto ma własną wizję tej twórczości i potrafi ją przedstawić na scenie. Tak, jak chciał Jacek - "niech sobie znajdą własny temat i niech go wyśpiewają sami. Inaczej zdradzą wielbiciele, że nie pojęli ze mnie wiele."
Wyniki w kategoria „Piosenka” :
1 miejsce – Paulina Gilarska – I Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku
2 miejsce – Łosińska Anita – XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie
3 miejsce- Świniarski Maciej, Kuppe Karol, Poterała Jakub – Zespół Szkół nr 1 w Działdowie

Wyróżnienie
1. Labak Gabriela – Zespół Szkół w Górowie Iławeckim
2. Kuzyka Julia – Publiczne Gimnazjum nr 32 Dwujęzyczne w Białymstoku
3. Kułak Michał – Gimnazjum nr 1 w Biskupcu

Nagrodą Specjalną Redakcji Wiadomości Gazeta Warmińska - za „Najlepsze wrażenia artystyczne i osobowość sceniczną” otrzymał Michał Kułak z Gimnazjum nr 1 w Biskupcu

W kategorii „Poezja”:
1. miejsce nie zostało przyznane
2. Dagna Marszał – Zespół Szkół w Górowie Iławeckim
3. Julia Kasprowicz – Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku

Fotorelacja tutaj.

Dar Serca
Dar Serca
22/12/2014
Przed świętami Bożego Narodzenia stajemy się nieco lepsi, życzliwsi, bardziej otwarci na drugiego człowieka.
Uczniowie klasy drugiej I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kaczmarskiego w Olsztynku otworzyli swoje serca i przygotowali świąteczną paczkę dla potrzebującej rodziny z naszej gminy. Ucieszyliśmy naszym prezentem dzieci i ich rodziców.
Najwięcej radości doświadczyliśmy jednak my sami. To prawda, że najwięcej otrzymujemy dając.
Dziękujemy  rodzicom, którzy wspierali nas życzliwością, swoim czasem i pomocą.
Dobroć rozsiewa radość, uśmiech i szczęście. I niech te drobinki ludzkiej miłości wirują wokół nas do następnych świąt.

Wychowawca kl. II
Wioletta Żmijewska


Konkurs Języka Niemieckiego 2014
Konkurs Języka Niemieckiego 2014
12/12/2014
W piątek 12 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole ,,Dzień Języka Niemieckiego". Przygotowały go Justyna Chomyj i Martyna Sypełowska z pomocą koleżanek i kolegów z klasy Ib. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Brygida Hodyra, która była pomysłodawcą imprezy. Celem uroczystości było przybliżenie kultury i pogłębienie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Pięknie przystrojony korytarz, choinka i niemieckie kolędy przeniosły nas na chwilę w atmosferę tradycyjnego jarmarku bożonarodzeniowego. Pojawiły się stoiska z tradycyjnymi niemieckimi specjałami. Można było spróbować sławnego Apfelkuchen, a także piernika, ciasteczek i ponchu świątecznego.

Na trzeciej godzinie lekcyjnej odbył się quiz wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. W starciu wzięło udział 8 drużyn z klas Ia, Ib, II i III liceum. Odpowiedzi uczestników oceniało jury z panią dyrektor Grażyną Małek jako przewodniczącą. Zwyciężyły uczennice z kl. Ia: Emilia Wierzbicka, Julia Kalinowska i Kinga Dorozińska. Drugie miejsce zajęły Malwina Zielińska i Aleksandra Lewandowska z kl. II. Na ostatnim szczeblu podium uplasowały się dwie drużyny z kl. III : Marcin Andrysiak, Magdalena Weroniecka i Dagmara Klus oraz Dawid Szałkowski, Łukasz Solis i Piotr Bogdziewicz. Zwycięzcy otrzymali słodkie upominki, które wręczył sam Święty Mikołaj.

Po konkursie każdy mógł skosztować specjałów przygotowanych przez uczniów i ich rodziców. Dzień niemiecki był ciekawym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej. Warto go powtórzyć w kolejnych latach. Zapraszamy do galerii.

Wycieczka klasy II LO do Krynicy Morskiej
Wycieczka klasy II LO do Krynicy Morskiej
22/11/2014
W dniach 20 – 22 listopada 2014 wybraliśmy się na klasową wycieczkę do kurortu nadmorskiego. Była z nami oczywiście nasza wychowawczyni pani Wioletta Żmijewska oraz ksiądz Wiktor. Przy łaskawej dla nas pogodzie zwiedziliśmy miasteczko. Korzystaliśmy również ze spacerów brzegiem morza. Podobno o tej porze w morskim powietrzu jest dużo jodu. Wypoczywający witali nas bardzo miło i cieszyli się z młodego towarzystwa.
Jeden z wieczorów poświęciliśmy na zaakcentowanie, że to już prawie półmetek naszej nauki w tej szkole. Żartom i śmiechom nie było końca. Graliśmy w bilard i inne gry towarzyskie, tańczyliśmy i śpiewaliśmy. Zorganizowaliśmy nawet sesję zdjęciową dla wszystkich "modeli" naszej klasy.
W części dydaktycznej naszego wyjazdu zwiedziliśmy Muzeum Stutthof w Sztutowie – był to czas wyciszenia i refleksji nad historią XX wieku.
Zawitaliśmy również do Fromborka. Tam czekał na nas Kopernik z niezwykle barwną  opowieścią swojego życia. Zwiedziliśmy też fromborską katedrę.
W Krynicy Morskiej gościliśmy w Ośrodku księży werbistów, którym dziękujemy za niezwykłą serdeczność oraz czułą troskę o nas.
Po powrocie do szkoły z wycieczki pozostały wspomnienia. Był to bardzo udany wyjazd. Mamy nadzieję, że nie ostatni.

Obchody Święta Niepodległości w Liceum
Obchody Święta Niepodległości w Liceum
10/11/2014
Jesteś wolny...
Co to jest wolność? – czy mogę wszystko?
Co z nią zrobić?
Czy to oznacza, że jestem sam, bo inni są zniewoleni?
Czy mogę ją zepsuć, zniszczyć, stracić?
Kim jestem? Co zrobię?
Jestem wolny...
Jesteś wolny...
Idź!
„Człowiek bowiem każdy idzie przed siebie. Podąża ku przyszłości. I narody idą przed siebie. I ludzkość cała. Iść przed siebie – to znaczy nie tylko ulegać wpływom czasu, pozostawiając stale za sobą przeszłość: dzień wczorajszy, rok, lata, stulecia …Iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu”. Tymi słowami Magdalena Jarosz (ucz. Klasy II) oraz Dagmara Klus (ucz. Klasy III) rozpoczęły uroczystą Akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która odbyła się dnia 10.XI.2014 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kaczmarskiego przy Zespole Szkół. W uroczystości udział wzięli uczniowie szkoły, Dyrektor Zespołu Szkół p. Ewa Orłowska, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście. Wśród gości obecni byli przedstawiciele służb mundurowych będący partnerem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego przy realizacji programu Klasy Mundurowej: Młodszy brygadier Sławomir Filipowicz – Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Podkomisarz Arkadiusz Wróbel – Komendant Komisariatu Policji w Olsztynku, Janusz Dembiński – członek Zarządu Powiatu Olsztyńskiego, Artur Wrochna – Burmistrz Olsztynka, Jerzy Tytz – Radny Rady Powiatu Olsztyńskiego, Alicja Woźnicka – Radna Rady Miejskiej w Olsztynku, Ewa Szerszeniewska – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku.
Godny strój, przypięcie kotylionu, wysłuchanie apelu z prawdziwą  powagą  i  zaangażowaniem,  to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu. Patriota  to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy ojczyzny mamy, my Polacy, szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest na przykład uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy,  troska o dobro rodziny, a także szacunek dla narodowej tradycji.
„Jedną drogą dziś wszyscy idziemy – polskie drogi do wolności” pod takim tytułem uczniowie Klasy Mundurowej przygotowali program, który uświetnił uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz Roty wprowadziły podniosłą i refleksyjną atmosferę. Odczytano Niepodległościowy Apel Poległych, zabrzmiały Mury Jacka Kaczmarskiego, Biały Krzyż, Miejcie Nadzieję, Dokąd nas zaprowadzisz Panie o raz Tango na głos… w przepięknym wykonaniu Agnieszki Kowalewskiej, Moniki Malinowskiej i Pauliny Gilarskiej (ucz. Klasy II). „Ucztą duchową” były teksty wyrecytowane przez uczniów Klasy IA – Klasa Mundurowa o Polsce, polskich drogach do wolności, o trudnym patriotyzmie i przelanej krwi Baczyńskiego, Kaczmarskiego, Miłosza. Historia powróciła… Historia... drogi wolności... Bolesne, trudne, niezapomniane. Ci ludzi dali nam wolność, co z nią zrobimy, jak jej nie stracić? Jak nie zaprzepaścić bezcennego daru, którego często nie dostrzegamy? Wolność to my, wiatr, mijani codziennie ludzie. To podanie ręki i szansa na to, by kochać. Czas marzeń i wiary, że możemy je spełnić. I możemy poczekać – na siebie, na Ciebie, kolejny dzień. Zrób coś z nią – zauważ, doceń, nie trać. Historia się kiedyś o Was upomni – co jej powiecie?
"Warto się czasem zasłuchać
w wiatru granie, szum gałęzi,
listopadów przemijanie..."
Zdjęcia z wydarzenia możesz obejrzeć tutaj

Eliminacje do Powiatowego Konkusu Krasomówczego
Eliminacje do Powiatowego Konkusu Krasomówczego
13/10/2014
Piękne polskie słowo wypełniło dnia 13.10.2014 salę sesyjną Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Młodzi mieszkańcy powiatu wzięli udział w eliminacjach powiatowych do 39. Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego im. Marii Zientary-Malewskiej. Ta edycja konkursu była szczególnie ważna, bo odbywała się w roku obchodów 120. rocznicy urodzin Marii Zientary-Malewskiej, która mieszkała na terenie powiatu. Prezentacjom przysłuchiwała się komisja w składzie: przewodnicząca – Barbara Guga (dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Olsztynie), Elżbieta Bilińska-Wołodźko (radna Powiatu Olsztyńskiego z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie animacji kultury), Elżbieta Hermanowicz (dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej) oraz Maciej Mydlak (olsztyński aktor). Młodzież i dzieci występowały w trzech kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ich zadaniem była słowna prezentacja dotycząca tematyki regionalnej, np. zabytku, osoby, krajobrazu lub utwór literacki i cytaty utworów literackich w tekście. Przy ocenie wykonawców brało pod uwagę sugestywność wypowiedzi, dobór tematu, jasność formułowania myśli, płynność i poprawność wyrażania się, poprawność języka i jego barwę. Krasomówstwo i recytacja to nie tylko prezentacja tekstu, ale też przeżycie. Uczestnicy konkursu prezentowali własne teksty, czasem uzupełniane wierszem, czy piosenką, a także legendy warmińskie i fragmenty książek o regionie. I Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kaczmarskiego przy Zespole Szkół w Olsztynku reprezentowały Paulina Gilarska (kl. II), Magdalena Weroniecka i Dagmara Klus (kl. III).
Najpiękniej słowo zabrzmiało w tekście Pauliny Gilarskiej, która zajęła I miejsce wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych i będzie reprezentować szkołę na szczeblu wojewódzkim konkursu, który odbędzie się w kaplicy Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. III miejsce w tej samej kategorii zdobyła Magdalena Weroniecka.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów. Niech obcowanie z poezją przynosi Wam jak najwięcej radości. Kilka zdjęć tutaj.

Ślubowanie klas pierwszych na rok szkolny 2014/2015
Ślubowanie klas pierwszych na rok szkolny 2014/2015
01/09/2014
„Jeśli chcesz znaleźć źródło
musisz iść do góry pod prąd.
Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj,
wiesz, że ono musi gdzieś tu być.
Bo źródło wciąż bije…”

    Tymi słowami 1 września 2014 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego przy Zespole Szkół w Olsztynku przywitali rok szkolny 2014/15. W uroczystości udział wzięli dotychczasowi oraz nowi uczniowie szkoły, ich rodzice, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście. Wśród gości obecni byli przedstawiciele służb mundurowych będący partnerem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego przy realizacji programu Klasy Mundurowej: Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie bryg. Andrzej Górzyński, Młodszy brygadier Jarosław Przybułowski – Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Olsztynie, Młodszy brygadier Sławomir Filipowicz – Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Podkomisarz Arkadiusz Wróbel – Komendant Komisariatu Policji w Olsztynku, Nadkomisarz Adam Szczepański – Z – ca Komendanta Komisariatu Policji w Olsztynku, st. asp. Jakub Zaręba – Komisariat Policji w Olsztynku, Lidia Cynt – Wydział Prewencji Komendy Miejskiej w Olsztynie oraz Artur Wrochna – Burmistrz Olsztynka, Jerzy Tytz – Radny Rady Powiatu Olsztyńskiego, Bogumił Kuźniewski - Radny Rady Powiatu Olsztyńskiego, Alicja Woźnicka – Radna Rady Miejskiej w Olsztynku, Ewa Szerszeniewska – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku i Robert Waraksa – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Olsztynku.
Obecność Pocztu Sztandarowego i dźwięki Mazurka Dąbrowskiego wprowadziły podniosłą atmosferę i zmobilizowały uczniów klasy mundurowej do zaprezentowania równego szeregu. Zebranych na uroczystości uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości w ciepłych słowach Jacka Chruścielewicza „Rozdzwoniły się polne dzwonki na skraju lasu i łąki, rozdzwoniły się nie bez racji, bo dzwonią na koniec wakacji…” przywitała Dyrektor Zespołu Szkół Pani Ewa Orłowska. Pani Dyrektor w szczególny sposób zwróciła się do uczniów klas pierwszych oraz ich rodziców dziękując im za zaufanie jakim obdarzyli szkołę. Życzyła im nowych, ciekawych doświadczeń, wzbogacających wiedzę i umiejętności oraz wielu cennych przyjaźni. Podkreśliła też rolę współpracy wszystkich, całej społeczności Zespołu Szkół Olsztynku w realizacji nowych celów i wyzwań. Wszystkim obecnym, Nauczycielom i Wychowawcom, Pani Dyrektor Ewa Orłowska, z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego - życzyła wielu sukcesów i zadowolenia z realizacji zadań edukacyjnych w poczuciu wspólnej odpowiedzialności za dobro młodzieży.
Po raz pierwszy w historii szkoły w klasach I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku realizowana jest innowacja pedagogiczna o profilu policyjno – strażackim. 30 uczniów klasy mundurowej uczęszczać będzie na dodatkowe zajęcia mające na celu przybliżenie im funkcjonowania jednostek straży pożarnej i policji. Zajęcia w klasie będą odbywać się w formie wykładów, prezentacji oraz ćwiczeń praktycznych. Celem zajęć jest również zapoznanie młodzieży z podstawowymi uregulowaniami prawnym określającymi działalność jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz policji. Zajęcia przygotowują do szybkiej oceny sytuacji i podejmowania właściwych decyzji w obliczu różnego typu zagrożeń.
Uczniowie klasy mundurowej oraz ogólnej złożyli  tego dnia uroczyste ślubowanie na sztandar I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku. Rotę ślubowania odczytała Pani Dyrektor Zespołu Szkół Ewa Orłowska. Po złożeniu ślubowania uczniowie klasy mundurowej z rąk Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej Brygadiera Andrzeja Górzyńskiego, Komendanta Komisariatu Policji Podkomisarza Arkadiusza Wróbel oraz Dyrektora Zespołu Szkół Pani Ewy Orłowskiej odebrali identyfikatory oraz pagony młodszego kadeta. Niewątpliwie chwila ta zapadnie na długo w pamięci uczniów klasy mundurowej.
Dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku Pani Ewa Orłowska składa wyrazy szacunku, jak też wdzięczności Komendantowi Miejskiemu Policji w Olsztynie Inspektorowi Andrzejowi Góźdź oraz Komendantowi Miejskiemu Państwowej  Straży Pożarnej bryg. Andrzejowi Górzyńskiemu za przychylność i wsparcie innowacji pedagogicznej pod nazwą Klasa Mundurowa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kaczmarskiego przy Zespole Szkół w Olsztynku. Dzięki Państwa osobistemu zaangażowaniu, dobrej woli i pomocnej dłoni, możliwa będzie realizacji planów i zamierzeń Naszej Szkoły. Wspólna praca przyczyni się do podniesienia poziomu kształcenia oraz wychowania. Wyrażamy również przekonanie, że Klasa mundurowa będzie powodem do dumy zarówno dla Szkoły jak i dla Państwa.
"Lećmy i nigdy odtąd nie zniżajmy lotu." Zdjęcia ze ślubowania znajdziesz tutaj.

VII Festiwal Piosenki i Poezji Jacka Kaczmarskiego
VII Festiwal Piosenki i Poezji Jacka Kaczmarskiego
18/03/2014
W piątek 18 marca odbył się VII Festiwal Poezji i Piosenki Jacka Kaczmarskiego. Zdjęcia z Festiwalu znajdziesz tutaj.
Przedstawiamy wyniki:

Kategoria piosenka:
I Miejsce - Paulina Gilarska - I Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku (Kantyczka z lotu ptaka)
II miejsce - Kołodziejczyk Maria - Gimnazjum w Wielbarku
III miejsce - Kułak Michał - Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Biskupcu
III miejsce - Aleksandra Binkul -Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku

Wyróżnienia w kategorii piosenka
Agnieszka Kowalewska, Michał Szydłowski, Klaudia Malinowska, Monika Malinowska -  I Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku
Lobert Magdalena - Gimnazjum Gminne im. ks. W. Zinka w Gietrzwałdzie
Emilan Hasiuk - XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie

Kategoria poezja:
I miejsce Magdalena Jarosz  I Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku (A my nie chcemy uciekać stąd))
II miejsce Agnieszka Ługowska   I Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku
III miejsce - Bartłomiej Moroz - Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku

I Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku
Zobacz prezentację szkoły